2013. január 02., 20:532013. január 02., 20:53
„Az előttünk álló évben a gazdasági környezet nehezebb lesz, mint tavaly. De ez nem veheti el a bátorságunkat, ellenkezőleg, ösztönöznie kell bennünket” – fogalmazott Merkel. A kancellár a beszéd tanúsága szerint más állásponton van a válságot illetően, mint pénzügyminisztere, Wolfgang Schauble, valamint a másik vezető uniós tagállamot, Franciaországot irányító François Hollande köztársasági elnök. Ők nemrégiben mindketten úgy vélték, hogy a nehezén az uniós gazdaság már túljutott.
Angela Merkel megállapította, hogy a világ még nem vonta le elégséges mértékben a 2008-ban kezdődött pénzügyi válság tanulságait, szerinte nemzetközi szinten tovább kell lépni a pénzügyi piacok ellenőrzésének terén. Mint mondta, „nem fordulhat elő még egyszer a felelősség ilyen mértékű hiánya”. Szerinte egy szociális piacgazdaságban az állam a rend védelmezője, és az emberek számára meg kell teremteni annak a körülményeit, hogy bízhassanak ebben. A választásokra készülő kormányfő azt is kiemelte, hogy a nehéz helyzet ellenére a két Németország újraegyesülése óta a munkanélküliség a legalacsonyabb, az állások száma pedig a legmagasabb szinten van hazájában. Egyébként Merkel gazdaságpolitikáját a németek többsége sikeresnek tartja, a kancellárnak így minden esélye megvan, hogy megnyerje a szeptemberi választásokat és megkezdje majd harmadik kormányfői ciklusát.
Elemzők szerint az idei évben is az adósságválság határozza meg a világgazdaság alakulását. Az eurózóna mellett az Egyesült Államok költségvetési problémái is a kirakatba kerülhetnek, miközben váratlan problémákat okozhat a kínai jelzálogpiaci hitelválság és a német választások is. Az európai, a brit, a japán és az amerikai központi pénzintézet a monetáris lazítással és az olcsó források kibocsátásával sikeresen hatott a reálgazdasági folyamatokra 2012-ben, azonban ez már nem biztos, hogy elég lesz 2013-ban is.
Szakértők úgy vélik, a világ bármely pontján kialakuló vagy elinduló reálgazdasági sokk képes a pénzpiacokat olyan szinten megmozgatni, ami nagyban befolyásolja egy-egy gazdasági térség kilátásait, de egy-egy pénzpiaci sokk is visszahathat a reálgazdaságra. Évindító helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők megállapították: az euróövezeti válság továbbra sem megoldott, és 2013 beköszöntével is változatlanul számos kérdés maradt nyitva a valutaunió puszta fenntarthatóságával kapcsolatban. Az egyik legtekintélyesebb londoni gazdasági-üzleti elemzőcég, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) kedden ismertetett, 2013-as előrejelzésben úgy vélte, az euróövezeti tagországok gazdasági alapfolyamatai továbbra is széttartó pályán vannak, és emiatt az euró sorsa változatlanul a „legnagyobb ismert ismeretlen” a világgazdaság egészére nézve. A CEBR szakértői szerint az euróválság súlyosbodásához Nagy-Britannia – a valutaunión kívüli legnagyobb EU-gazdaság – és az Unió viszályának várható mélyülése is hozzájárulhat. A cég szerint 2013 lehet az az év, amikor az egyes szuverenitási hatásköröket Brüsszeltől visszakövetelő brit kormány és a többi EU-tagállam nézeteltérései „politikailag súlyossá” fajulhatnak. „Nagy-Britannia és az Unió viszonya most már olyan házassághoz hasonlít, amelyből kihunyt a szerelem, és a házastársak igyekeznek az ágy két legtávolabbi végébe húzódva aludni” – fogalmaznak helyzetértékelésükben a londoni elemzők. Szerintük ebben a helyzetben felrémlik a brit EU-tagság megszűnésének kilátása, és ez az euróövezet felbomlását előidéző tényezővé is válhat.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).