2010. július 13., 10:142010. július 13., 10:14
A konkrét ajánlat úgy szól, hogy a kereskedelmi társasággá átalakuló vásárhelyi Transilvania Repülőtér teljes részvénycsomagját vagy annak a többségi részét megvásárolná a kolozsvári repülőteret működtető társaság. Alin Tişe arra is hivatkozik, hogy például a kolozsvári Apa Someş Rt. a teljes Kolozs és Szilágy megyei vízhálózatot működteti. Tişe rámutat, a kolozsvári repülőtér az egyetlen, amely 2011 után járatokat indíthat Romániából a schengeni övezetbe. A Kolozs megyei közgyűlés elnöke arra is utal, hogy a vásárhelyi repülőtér nem felel meg a korszerű követelményeknek.
A Transilvania Repülőtér igazgatója, Petru Ştefan Runcan a Krónikától értesült a Kolozs megyeiek szándékáról. Miután átküldtük neki a levelet, az igazgató elmondta, a Maros Megyei Tanács korábban is jelezte, hogy valamilyen módon össze kellene hangolni a két repülőtér munkáját. „Szerintünk a térség légi teherforgalmát Marosvásárhely közelében lehetne lebonyolítani, mivel Kolozsváron nincs túl sok hely a bővítésre. Hivatalosan nem foglalhatok állást a javaslattal kapcsolatban, hiszen ennek az egész ügynek a kezelése a megyei tanács hatáskörébe tartozik. Korábban politikai felhangú kommentárok is voltak mindezzel kapcsolatban. De a repülőtér vezető tanácsa nem politizál. Kimondottan az ésszerűség jegyében kellene meghoznia a döntéseket” – szögezte le a szakember.
Lokodi Edit Emőke, a Maros megyei önkormányzat RMDSZ-es elnöke a Krónika kérdésére úgy fogalmazott: mindenképpen jól jönne az együttműködés. „Azonban most arról tárgyalni, hogy a kolozsváriak átveszik a mi repülőterünk összes részvényét vagy a részvénycsomag nagyobbik részét, azért nem aktuális, mert a repülőtér nem részvénytársaság. Ahhoz, hogy azzá alakuljunk, hosszas előkészítés, illetve tanácsi határozat kellene. Erről most nincs szó. De nem zárkózunk el a méltányos együttműködéstől. Annak érdekében, hogy uniós pályázatokon vegyünk részt, és ezáltal fejlődjön mindkét légikikötő, természetesen jó lenne együttműködnünk. De a részletekről egyelőre semmit nem tudok mondani” – fejtette ki.
Amint arról lapunkban több ízben beszámoltunk, évek óta konfliktus feszül a két légikikötő üzemeltetői között, többször is felmerült, hogy különböző, főként politikai érdekcsoportok megpróbálják ellehetetleníteni a marosvásárhelyi repülőteret, hogy ebből a Kolozs megyeieknek származzon haszna. Lokodi Edit Emőke legutóbb május elején bírálta a szomszédos megye illetékeseit. Akkor elmondta, Radu Berceanu közlekedési és infrastruktúra-fejlesztési miniszterhez fordultak jogorvoslatért, felróva, a Marosvásárhelytől 15 kilométerre található Transilvania repülőteret valakik folyamatosan hátrányos helyzetbe akarják hozni, s emiatt úsznak el egyre-másra a légikikötő fejlesztésére lehívható európai uniós támogatások. Akkor a szaktárcavezető azt válaszolta, hogy a támogatások azért úsznak el sorra, mert a vásárhelyi létesítménynek nem kielégítő a forgalma, ugyanakkor arra az európai uniós szabályra is emlékeztette a Maros megyei illetékeseket, hogy egy reptér csak akkor támogatható, ha száz kilométeres közelében nincs másik hasonló létesítmény. Kolozsvár és Vásárhely között azonban légvonalban nincs meg a kellő távolság.
Lokodi azonban továbbra is politikai hátszelet sejtett az ügyben, hiszen éppen Alin Tişe szólította fel írásban a Maros megyei önkormányzatot arra, hogy támogassa egy Dés és Kolozsvár között megépítendő repülőtér ügyét, az annak érdekében történő földvásárlást. Lokodi akkor válaszában jelezte: nem teheti, hiszen ez ellentétben áll azzal az elképzeléssel, hogy a Maros megyei légikikötő korszerű létesítménnyé fejlődjön. Ugyanakkor a nem kielégítő forgalom mögött is politikai indíttatást sejtetett. „A jelentős utazásszervezőket a minisztérium a kolozsvári repülőtér felé irányítja” – mondta a Maros megyei közgyűlés elnöke, aki szerint így a 22-es csapdájába került a Transilvania légikikötő, vagyis nem fejlesztik, mert nincs elég utasa, viszont a későbbiekben sem lesz kellő számú járat, ha nem korszerűsítik a repteret. „A korszerűsítés horribilis összegbe, mintegy 50–60 millió euróba kerülne. Nemcsak a leszállópálya meghoszszabbításáról, hanem terminálok építéséről, a le- és felszállást irányító berendezések korszerűsítéséről van szó” – részletezte Lokodi.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.