Fotó: A szerző felvétele
2011. május 26., 08:492011. május 26., 08:49
A turizmusfejlesztés érdekében történő társulásról szóló határozattervezetet mindkét önkormányzat mai ülésén tűzi napirendre. Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere a Krónikának elmondta, már több mint két éve zajlanak a tárgyalások a Bodok Szálloda sorsáról. A polgármester hangsúlyozta, a brassói Ioan Neculae tulajdonossal még nem született megegyezés, de ha a feltételeiket elfogadja, a következő hetekben, hónapokban megvásárolják az ingatlant, felújítják, hogy a Sepsiszentgyörgyre látogatókat négycsillagos szálloda várja. „Sajnos a magánosítás során a háromszéki turisztikai létesítményeket aprópénzért többnyire a megyén kívüliek vásárolták meg, most közpénzből kell visszavásárolnunk, mivel érdekünk, hogy a székelyföldi, a háromszéki, a sepsiszentgyörgyi turizmust talpra állítsuk” – szögezte le Antal Árpád. A polgármester kifejtette, hogy a Bodok Szállodát fel kell újítani, hogy eltűnjön a központból a város utolsó szégyenfoltja.
Ioan Neculae brassói üzletember lapunk megkeresésére kifejtette, nem értesült a két önkormányzat vásárlási szándékáról, de dicséretesnek tartja, ha tényleg meg akarják venni a Bodok hotelt. „A szálloda eladó, de áron alul nem adom” – szögezte le Neculae, aki arról is tájékoztatott, hogy egymillió eurót fordított az ingatlan felújítására, viszont ez nem befolyásolja a vételárat. Amint arról beszámoltunk, Ioan Neculae egyik cége, a Prescon Piatra Mare Rt. a 2003. decemberi magánosításkor vásárolta meg Kovászna megye legnagyobb turisztikai társaságának, az Olt Rt. részvényeinek 98 százalékát.
A brassói befektető hozzávetőleg 600 ezer eurót fizetett a sepsiszentgyörgyi, sugásfürdői, előpataki, málnásfürdői, bükszádi és torjai ingatlanokat magában foglaló vagyonért. Két év után a háromszéki hatóságok már az újramagánosítást javasolták, mert az üzletember nem fektetett be semmit a tulajdonába került turisztikai létesítményekbe. Neculae végül 2007-ben kezdte el a Bodok Szálloda felújítását, a belső falakat és a régi vendéglőt lebontották. Két év után a gazdasági válságra hivatkozva az építkezést leállította. A brassói vállalkozó akkor úgy becsülte, hogy a befektetett egymillió eurón kívül még hárommillióra lenne szükség, hogy a korszerűsítést befejezzék. A sepsiszentgyörgyi önkormányzat 2009-ben 310 ezer euróért megvásárolta a brassói vállalkozótól a sugásfürdői ingatlanokat. A tanácstagok akkor úgy értékelték, a vállalkozó ezzel a tranzakcióval visszanyerte a 2003-as privatizációkor kifizetett pénz felét. Az üzletember már akkor felajánlotta az önkormányzatnak a Bodok Szállodát is, de az árban nem tudtak megegyezni.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
szóljon hozzá!