Külön szimbólummal látják el a háromszéki helyi termékeket, miután egy felmérés szerint igény mutatkozik erre. A kutatást kezdeményező alapítvány ugyanakkor népszerűsítő kampányt is tervez.
2017. február 14., 15:092017. február 14., 15:09
2017. február 14., 16:132017. február 14., 16:13
A bizalomtól függ, hogy a vásárlók a helyi terméket részesítik-e előnyben – erre a következtetésre jutott a Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) a helyi vásárlási szokásokat vizsgáló elemzése során. Amint arról már korábban írtunk, a HKA felkérésére az elmúlt év végén a a Sapientia EMTE csíkszeredai karának szociológusai végeztek előzetes felmérést.
Bereczki Kinga, az alapítvány ügyvezetője hétfőn a Krónika megkeresésére elmondta, a teljes tanulmányt egyelőre nem hozzák nyilvánosságra, de annak adatait felhasználják a hamarosan induló, a háromszéki termékeket, szolgáltatásokat népszerűsítő kampányukban. A tanulmány legfontosabb tanulsága: bizalom kérdése, hogy a vásárló a helyi terméket előnyben részesíti-e vagy sem a többi termékkel szemben, mint ahogy az is, hogy a termelő jó minőségű terméket kínál a vásárlónak vagy sem.
A HKA a helyi termékeket, szolgáltatásokat népszerűsítő kampányt tervez, hogy ezekre felhívja a figyelmet, rámutasson a változatosságukra, valamint arra, hogy milyen hatással vannak a helyi gazdaságra. Az alapítvány a elyi termékek és szolgáltatások megkülönböztetésére, jelölésére két – egy piros és egy kék – háromszéki termék, illetve háromszéki szolgáltatás szimbólumot vezet be, és ösztönzi ezek használatát a termékek, az üzletek és cégek esetében egyaránt. A kutatásból ugyanis az derül ki, hogy az embereknek erre igényük van, mert így könnyebben tudják azonosítani az üzletek polcain a helyi termékeket vagy a településen belül a helyi üzleteket. A kezdeményezők ugyanakkor arra hívják fel a figyelmet, hogy a szimbólum nem minősít, hanem azonosít, és megkülönböztet, nem egy újabb védjegyet próbálnak bevezetni, hanem megjelölik a helyi, vagyis háromszéki termékeket.
Mivel a kutatásból az is kiderült, hogy a vásárlók általában kizárólag élelmiszeripari termékre gondolnak, amikor helyi termék kerül szóba, ezért a kampányban arra is hangsúlyt fektetnek, hogy bemutassák a helyi termékek változatosságát. Készítenek egy termék-szolgáltatás katalógust, és indítanak egy honlapot, ahol rendszerezik az információkat. Éppen ezért arra kérik a vállalkozókat, hogy töltsenek ki egy adatlapot, és küldjék be az alapítványhoz, hogy bekerüljenek az adatbázisba.
Másrészt összeállítottak egy kritériumrendszert, ami szerint egy cég akkor minősül helyinek, ha a következő feltételek egyszerre teljesülnek: helyi tulajdonosa van, helyben bejegyzett, helyi munkaerőt foglalkoztat, helyi piacon is értékesít, van közösségi szerepvállalása. A helyi terméket úgy határozták meg, hogy részben vagy teljesen helyi alapanyagból készül. Bereczki Kinga elmondta, a kommunikációs kampány márciusban kezdődik, októberig tart, ez idő alatt az alapítvány munkacsoportja folyamatosan gyűjti az adatokat, ezek feldolgozását, és megjelentetését jövő évre tervezik.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!