Külön szimbólummal látják el a háromszéki helyi termékeket, miután egy felmérés szerint igény mutatkozik erre. A kutatást kezdeményező alapítvány ugyanakkor népszerűsítő kampányt is tervez.
2017. február 14., 15:092017. február 14., 15:09
2017. február 14., 16:132017. február 14., 16:13
A bizalomtól függ, hogy a vásárlók a helyi terméket részesítik-e előnyben – erre a következtetésre jutott a Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) a helyi vásárlási szokásokat vizsgáló elemzése során. Amint arról már korábban írtunk, a HKA felkérésére az elmúlt év végén a a Sapientia EMTE csíkszeredai karának szociológusai végeztek előzetes felmérést.
Bereczki Kinga, az alapítvány ügyvezetője hétfőn a Krónika megkeresésére elmondta, a teljes tanulmányt egyelőre nem hozzák nyilvánosságra, de annak adatait felhasználják a hamarosan induló, a háromszéki termékeket, szolgáltatásokat népszerűsítő kampányukban. A tanulmány legfontosabb tanulsága: bizalom kérdése, hogy a vásárló a helyi terméket előnyben részesíti-e vagy sem a többi termékkel szemben, mint ahogy az is, hogy a termelő jó minőségű terméket kínál a vásárlónak vagy sem.
A HKA a helyi termékeket, szolgáltatásokat népszerűsítő kampányt tervez, hogy ezekre felhívja a figyelmet, rámutasson a változatosságukra, valamint arra, hogy milyen hatással vannak a helyi gazdaságra. Az alapítvány a elyi termékek és szolgáltatások megkülönböztetésére, jelölésére két – egy piros és egy kék – háromszéki termék, illetve háromszéki szolgáltatás szimbólumot vezet be, és ösztönzi ezek használatát a termékek, az üzletek és cégek esetében egyaránt. A kutatásból ugyanis az derül ki, hogy az embereknek erre igényük van, mert így könnyebben tudják azonosítani az üzletek polcain a helyi termékeket vagy a településen belül a helyi üzleteket. A kezdeményezők ugyanakkor arra hívják fel a figyelmet, hogy a szimbólum nem minősít, hanem azonosít, és megkülönböztet, nem egy újabb védjegyet próbálnak bevezetni, hanem megjelölik a helyi, vagyis háromszéki termékeket.
Mivel a kutatásból az is kiderült, hogy a vásárlók általában kizárólag élelmiszeripari termékre gondolnak, amikor helyi termék kerül szóba, ezért a kampányban arra is hangsúlyt fektetnek, hogy bemutassák a helyi termékek változatosságát. Készítenek egy termék-szolgáltatás katalógust, és indítanak egy honlapot, ahol rendszerezik az információkat. Éppen ezért arra kérik a vállalkozókat, hogy töltsenek ki egy adatlapot, és küldjék be az alapítványhoz, hogy bekerüljenek az adatbázisba.
Másrészt összeállítottak egy kritériumrendszert, ami szerint egy cég akkor minősül helyinek, ha a következő feltételek egyszerre teljesülnek: helyi tulajdonosa van, helyben bejegyzett, helyi munkaerőt foglalkoztat, helyi piacon is értékesít, van közösségi szerepvállalása. A helyi terméket úgy határozták meg, hogy részben vagy teljesen helyi alapanyagból készül. Bereczki Kinga elmondta, a kommunikációs kampány márciusban kezdődik, októberig tart, ez idő alatt az alapítvány munkacsoportja folyamatosan gyűjti az adatokat, ezek feldolgozását, és megjelentetését jövő évre tervezik.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!