Külön szimbólummal látják el a háromszéki helyi termékeket, miután egy felmérés szerint igény mutatkozik erre. A kutatást kezdeményező alapítvány ugyanakkor népszerűsítő kampányt is tervez.
2017. február 14., 15:092017. február 14., 15:09
2017. február 14., 16:132017. február 14., 16:13
A bizalomtól függ, hogy a vásárlók a helyi terméket részesítik-e előnyben – erre a következtetésre jutott a Háromszéki Közösségi Alapítvány (HKA) a helyi vásárlási szokásokat vizsgáló elemzése során. Amint arról már korábban írtunk, a HKA felkérésére az elmúlt év végén a a Sapientia EMTE csíkszeredai karának szociológusai végeztek előzetes felmérést.
Bereczki Kinga, az alapítvány ügyvezetője hétfőn a Krónika megkeresésére elmondta, a teljes tanulmányt egyelőre nem hozzák nyilvánosságra, de annak adatait felhasználják a hamarosan induló, a háromszéki termékeket, szolgáltatásokat népszerűsítő kampányukban. A tanulmány legfontosabb tanulsága: bizalom kérdése, hogy a vásárló a helyi terméket előnyben részesíti-e vagy sem a többi termékkel szemben, mint ahogy az is, hogy a termelő jó minőségű terméket kínál a vásárlónak vagy sem.
A HKA a helyi termékeket, szolgáltatásokat népszerűsítő kampányt tervez, hogy ezekre felhívja a figyelmet, rámutasson a változatosságukra, valamint arra, hogy milyen hatással vannak a helyi gazdaságra. Az alapítvány a elyi termékek és szolgáltatások megkülönböztetésére, jelölésére két – egy piros és egy kék – háromszéki termék, illetve háromszéki szolgáltatás szimbólumot vezet be, és ösztönzi ezek használatát a termékek, az üzletek és cégek esetében egyaránt. A kutatásból ugyanis az derül ki, hogy az embereknek erre igényük van, mert így könnyebben tudják azonosítani az üzletek polcain a helyi termékeket vagy a településen belül a helyi üzleteket. A kezdeményezők ugyanakkor arra hívják fel a figyelmet, hogy a szimbólum nem minősít, hanem azonosít, és megkülönböztet, nem egy újabb védjegyet próbálnak bevezetni, hanem megjelölik a helyi, vagyis háromszéki termékeket.
Mivel a kutatásból az is kiderült, hogy a vásárlók általában kizárólag élelmiszeripari termékre gondolnak, amikor helyi termék kerül szóba, ezért a kampányban arra is hangsúlyt fektetnek, hogy bemutassák a helyi termékek változatosságát. Készítenek egy termék-szolgáltatás katalógust, és indítanak egy honlapot, ahol rendszerezik az információkat. Éppen ezért arra kérik a vállalkozókat, hogy töltsenek ki egy adatlapot, és küldjék be az alapítványhoz, hogy bekerüljenek az adatbázisba.
Másrészt összeállítottak egy kritériumrendszert, ami szerint egy cég akkor minősül helyinek, ha a következő feltételek egyszerre teljesülnek: helyi tulajdonosa van, helyben bejegyzett, helyi munkaerőt foglalkoztat, helyi piacon is értékesít, van közösségi szerepvállalása. A helyi terméket úgy határozták meg, hogy részben vagy teljesen helyi alapanyagból készül. Bereczki Kinga elmondta, a kommunikációs kampány márciusban kezdődik, októberig tart, ez idő alatt az alapítvány munkacsoportja folyamatosan gyűjti az adatokat, ezek feldolgozását, és megjelentetését jövő évre tervezik.
A bukaresti hatóságok megkésve készítették elő annak az uniós irányelvnek a részleges átültetését a román jogrendszerbe, amely előírja, hogy legkésőbb 2025. január 1-jétől az EU tagállamai nem nyújtanak többé állami támogatást gázkazánok beszerelésére.
Nem nő az áfa – írta Tánczos Barna pénzügyminiszter a közösségi oldalán vasárnap, miután szombaton este még arra utalt, hogy a kormány vizsgálja az általános forgalmi adó növelésének a lehetőségét.
Bár korábban cáfolta a lehetőségét, Tánczos Barna pénzügyminiszter most közölte, hogy az áfaemelés lehetőségét is vizsgálják a költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedések sorában.
Január 13-tól ismét jegyezhetők az 1, 3 és 5 éves futamidejű Tezaur államkötvények, amelyek évi 7, 7,5 és 7,8 százalékot kamatoznak – jelentette be pénteken a pénzügyminisztérium. Cikkünkben ismertejük, hol és hogyan vásárolhatók meg az államkötvények.
A tavalyi év első tizenegy hónapjában 30,054 milliárd euró volt a román külkereskedelmi mérleg hiánya, 4,518 milliárd euróval, azaz 17,7 százalékkal nagyobb, mint 2023 azonos időszakában.
A 2024-re vonatkozó végleges számok a következő napokban állnak majd rendelkezésre, de a hiány valószínűleg 8,6 százalékos lesz – jelentette be Tánczos Barna pénzügyminiszter, kormányfőhelyettes csütörtök este.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) felülvizsgált ideiglenes adatai szerint 2024 harmadik negyedévében stagnált a román bruttó hazai termék (GDP) a második negyedévhez képest.
Románia spanyol mintára, nemzetbiztonsági okokból megakadályozhatja, hogy a magyar MVM vásárolja meg a német E.ON energiacég romániai érdekeltségét – jelentette ki a Financial Times-nak nyilatkozva Sebastian Burduja román energiaügyi miniszter.
A rendelések elindításával kiderült, mennyibe kerül a Dacia legújabb, egyben legnagyobb modellje, a Bigster. A Duster nagy testvéreként emlegetett, egy új szegmensben világhódító körútra induló Bigster legolcsóbb kiadása 23 ezer euróba kerül.
Év elejétől a tisztességes üzleti kapcsolatokat elősegítő szabályok javítják a gazdálkodók és a termelők pozícióját a felvásárlókkal szemben Magyarországon. A jogszabály az erdélyi beszállítókra is vonatkozik.
szóljon hozzá!