A világ legjobbja. Az argentínai Catena Zapata borászat
Fotó: Catena Zapata
Miközben Románia uniós éllovas a különálló szőlőültetvények száma tekintetében, egyetlen itteni borászat sem fért fel egy rangos, százfős nemzetközi listára. Ugyanakkor Magyarország két helyszínnel is képviselteti magát a World’s Best Vineyards nevű, az ágazat nemzetközi népszerűsítéséért létrehozott rangsor legjobb ötven pincészete között.
2023. július 14., 19:292023. július 14., 19:29
A megmérettetést az angol William Reed médiavállalat alapította 2019-ben. A Földet huszonkét régióra osztva, harminchat megbízott szakembertől hétpontos listát kérnek, ami alapján kialakítják a száz legjobbnak tartott borászat sorrendjét. A 100 legjobb borászat kiválasztásában közel 800 szakember működik közre, köztük Master of Wine-ok, sommelier-k, borszakírók, borkereskedők – ismertette a Vince.hu szaklap.
Eszerint magyar borászat először 2021-ben került fel a listára. A tokaji Szepsy Pincészet akkor a 62. helyen debütált. 2022-ben a szakemberek értékelése alapján nem került be magyar a legjobb 100 közé. Idén viszont kettő is, ráadásul mindketten a mezőny első felében végeztek.
Az élen idén az argentínai Catena Zapata végzett a spanyolországi Bodegas de los Herederos del Marqués de Riscal és a chilei Vik előtt. A top 10-ben hat dél-amerikai, három európai és egy dél-afrikai borászat kapott helyet. Közép- és Kelet- Európát Magyarországon kívül még Szlovénia képviseli a 100-as listán, a volt szovjet tagállamok közül egyedül Georgia került be egy borászattal a rangsorba. Amelyet nem kizárólag a borok minősége alapján állítanak össze, hanem sokat nyomnak a latban a pincészetek vendégfogadó adottságai, a létesítmények kinézete, a felkínált menü, a társítható rendezvények, stb.
Fotó: Catena Zapata
Amint a Wall-street.ro portál egyik korábbi cikkéből kiderül, 2020-ban Romániában 844 000 szőlőskertet tartottak nyilván, miközben Európában összesen 2 227 672-t. Ugyanakkor árnyaltabbá válik a kép, ha nem a tulajdonosok számára, hanem az összterületre fókuszálunk: Románia e tekintetben már csak 5,7 százalékos európai részesedést tudhat magáénak, bár így is a megtisztelő negyedik helyen áll valódi „nagyhatalmak”, Spanyolország, Franciaország és Olaszország mögött, illetve Portugáliát, Németországot és Görögországot megelőzve. Ebből is kiderül, hogy Romániában nagyon felaprózottak a szőlészetek: egy tulajdonosra 0,2 hektár ültetvény jut, miközben az uniós átlag 1,4 hektár.
Uniós statisztika. Románia a negyedik a szőlőültetvények összterületét tekintve (zöld csík), a birtokok számában viszont élen áll (lila csík)
Fotó: Eurostat
Romániában legfőképpen a Prahova völgyében működik ez hálózatszerűen, ahol a Bor útja projekt révén számos termelő uniós támogatások segítségével gazdálkodik, és a vendégfogadásra is ad.
Bár Erdélyben is – például Fehér vagy Arad megyében – is történtek kezdeményezések a termelők összefogására a Bor útjához hasonló projektek révén, ezek nem igazán működnek. A minap a Ménes-magyarádi borvidék népszerűsítését és turisztikai felfuttatását tűzte ki ismét célul az Arad megyei önkormányzat. Balla Géza, a ménesi borvidék Romániában és külföldön is legismertebb pincetulajdonosa és borásza ennek kapcsán a Krónikának elmondta: az önkormányzat Bor útja nevű programja nem új keletű, a választások közeledtével időről időre előveszik. Az elmúlt három évtizedben mégsem sikerült előre lépni, ezért a jeles borász abban reménykedik, hogy ezúttal valóban összejön a sokat hangoztatott kezdeményezés.
Balla Géza szerint a Bor útja nevű kezdeményezés csak akkor lesz működőképes, ha tartalommal töltik fel.
A Ménes-magyarádi borvidék népszerűsítését és turisztikai felfuttatását tűzte ki célul az Arad megyei önkormányzat. Balla Géza üdvözli a kezdeményezést, de ragaszkodik hozzá, hogy a turisták megismerhessék a borvidék valódi történelmét.
Vincze László kolozsvári borszakértő korábban egy másik problémára is felhívta a figyelmet. Erdélyben ugyanis sokan az európai uniós pályázatok miatt kezdtek el szőlőt termelni és bort készíteni, majd a pályázat lejárta után abbahagyták. „A magyarországi borászat jóval színesebb. Sokkal hangsúlyosabb a kisebb-nagyobb pincészetek részvétele a piacon. Magyarországon egy erős boros társadalom él, ahol a pincészetek meg tudnak méretkezni.
– értékelte az erdélyi borászat helyzetét Vincze László.
Borkedvelők találkahelyeként harangozták be a magyarországi Kárpátia Borház szakemberei a kolozsvári Főtéren a közeljövőben megnyíló Kárpát-medencei borszaküzletet és borozót.
Fotó: Catena Zapata
Fotó: Catena Zapata
Fotó: Catena Zapata
Fotó: Catena Zapata
Fotó: Catena Zapata
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
szóljon hozzá!