2011. április 17., 15:202011. április 17., 15:20
Lemondott az öt évvel ezelőtt Románia legnagyobb ingatlanfejlesztési befektetéseként beharangozott bukaresti projektje megvalósításáról a magyar érdekeltségű TriGránit. A Magyarország leggazdagabb embere, Demján Sándor többségi tulajdonában levő ingatlanbefektetési, fejlesztési és üzemeltetési társaság romániai leányvállalata bejelentette: április elsejei hatállyal három évre felfüggesztette tevékenységét, ennek következtében csak papíron marad az Esplanada City Center nagyszabású terve.
A TriGránit Development Románia közleményéből kiderül, a Bukarest belvárosába megálmodott üzleti negyed az egyhektáros telek felének tisztázatlan tulajdonviszonya miatt nem épülhet meg. A román területrendezési minisztérium 2006 májusában írt alá megállapodást a magán- és közszféra együttműködéseként megvalósuló beruházásról a magyarországi TriGránittal, amely egy két évvel korábban kiírt pályázat nyerteseként szerzett jogot a központi fekvésű, 10,7 hektáros bukaresti terület beépítésére. A ppp-szerződés értelmében a román állam 49 évre ingyen bocsátotta haszonbérbe a két évtizede üresen álló telket a beruházónak, amely ezt követően elveszítette volna az ingatlanok haszonélvezeti jogát, és az épületegyüttesek újra állami tulajdonba kerültek volna.
Az egymilliárd eurós költségvetésűre taksált Esplanada City Center ingatlankomplexum keretében a TriGránit irodaházakat, szállodákat, színházat, szabadidőközpontokat, lakásokat, parkokat épített volna a román fővárosban. A román államot a projekt megvalósításának első szakaszában 40 millió euró értékű kulturális központ, egy 12 ezer négyzetméteres irodaház és egy parkolóház illette.
Noha a „miniváros” felhúzását a tervek szerint már 2007-ben meg kellett volna kezdeni, a kapavágásra különböző adminisztratív akadályok miatt a mai napig nem került sor. A 2008-ban Bukarest főpolgármesterévé választott Sorin Oprescunak a kezdetektől fogva nem tetszett a projekt, és noha a TriGránit az eredeti tervhez képest 25 százalékkal több zöldövezetet ígért, a felhőkarcolókat ellenző elöljáró kötötte az ebet a karóhoz, hogy a területen őzeknek otthont adó parkot épít.
Jelentős akadályt gördített az Esplanada-terv elé a román igazságügyi, illetve a pénzügyminisztérium jóváhagyásának elmaradása is. A legkeményebb diónak azonban a tízhektáros terület tulajdonviszonyának rendezése bizonyult. A telek több mint felét különböző magánszemélyek követelték vissza a román államtól, és annak ellenére, hogy néhány évvel ezelőtt úgy tűnt, a bukaresti főpolgármesteri hivatalnak lesz ideje megoldani – felvásárlással vagy kisajátítás útján – a tulajdonjogot, ez a kísérlet kudarcba fulladt. A TriGránitnál különben már korábban fontolgatták, hogy a több éve húzódó patthelyzet miatt felhagynak az Esplanada-tervvel, viszont az utolsó pillanatig abban reménykedtek, hogy a mega ingatlanprojekt kimozdulhat a holtpontról.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!