2012. február 03., 10:182012. február 03., 10:18
A képviselők előzőleg a plenáris ülésen megvitatták a hétfői EU-csúcs eredményeit, azon belül a költségvetési fegyelmet tovább szigorító új pénzügyi szerződés szövegének elfogadását, illetve a növekedést és munkahelyteremtést ösztönözni kívánó döntéseket. Amint arról beszámoltunk, az új pénzügyi szerződéshez Nagy-Britannia és a Cseh Köztársaság nem kíván csatlakozni.
Az EP-képviselők csütörtökön úgy vélekedtek: jobb lett volna, ha e szerződés tartalmi előírásait illetően nem külön szerződési formában, hanem az uniós jogrendszer keretein belül sikerül megállapodni. A végső, elfogadott szövegtervezet ugyanakkor – tették hozzá – jobb a korábbi változatoknál. A képviselők szerint a megállapodással csökkenhet a „kétsebességes Európa” kialakulásának veszélye. Most mindenesetre az a teendő – hangoztatták –, hogy az új szerződés rendelkezéseit hozzák összhangba a gazdasági kormányzásról szóló hatos jogszabálycsomaggal, amely viszont mind a 27 EU-tagországra vonatkozik. Emellett azonnali intézkedésekre van szükség az eurózóna égető problémáinak megoldásához – áll az EP által nagy többséggel megszavazott állásfoglalásban.
A vitában a parlamenti frakciók többsége a gazdasági növekedés ösztönzését és a munkanélküliség visszaszorítását nevezte a legfontosabb feladatnak. Az állásfoglalás szerint ehhez célzott intézkedésekre van szükség. A képviselők szerint minél hamarabb adósságtörlesztési alapot kell létrehozni, be kell vezetni az úgynevezett projektkötvényeket, elő kell készíteni a stabilitási kötvény bevezetését, a pénzügyi tranzakciókat pedig európai szinten kell megadóztatni.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.