Megdézsmálja a kormány a nagyvárosok vagyonát: Bukarest eddig sem volt túl kegyes, de a polgármesterek még rosszabbra számítanak

Nehéz tervezni. A megyei jogú városok vezetői szerint a kormány elapasztja költségvetésüket •  Fotó: Barabás Ákos

Nehéz tervezni. A megyei jogú városok vezetői szerint a kormány elapasztja költségvetésüket

Fotó: Barabás Ákos

Kiszámíthatatlanságra, kizsákmányolásra panaszkodnak a romániai megyei jogú városok vezetői, akik amúgy arra számítanak, hogy a helyzet még rosszabbra fordulhat.

Bíró Blanka

2018. november 26., 09:092018. november 26., 09:09

2018. november 26., 10:522018. november 26., 10:52

A kormány azt tervezi, hogy megdézsmálja az önkormányzatok költségvetését – kongatta meg a vészharangot a megyei jogú városok szövetsége. A napokban Robert Negoiţă, a szövetség elnöke, Bukarest 3. kerületének polgármestere és Ilie Bolojan nagyváradi polgármester, a szövetség ügyvezető elnöke közös sajtótájékoztatón hívták fel a figyelmet, hogy

a kormány tervei szerint a települések a jövőben csak a személyi jövedelemadó 43 százalékát kapnák meg, sőt ezt az összeget nem is egészítik ki a központi költségvetésből,

mint tették az idén. Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere a Krónika megkeresésére kifejtette, a kiszámíthatatlanság a legnagyobb akadály, hiszen a települések közpolitikákat építettek az adórendszerre.

Agresszió és katasztrófa

A megyei jogú városok szövetségének vezetői arról beszéltek, hogy legalább a személyi jövedelemadó 60 százalékát kellene megkapniuk ahhoz, hogy a bevételüket a 2017-es szinten tartsák. Bolojan szerint a kormány terve agresszió a helyi közigazgatás ellen, katasztrófát jelent a helyi költségvetéseknek, miközben  Negoiţă azt fejtegette, hogy az önkormányzatok a kormány rabszolgáivá válnak. Mint rámutattak,

a személyi jövedelemadóból visszaosztott összeg a települések egyik jelentős bevételi forrása – idén 26 százalékot veszítettek, és ha ezt az összeget még csökkentik, súlyosbodik a helyzet.

A megyéknek mehet a pénz

Az elöljárók ugyanakkor úgy értesültek, hogy a kormány több pénzt adna a megyei tanácsoknak, ám ezzel nem értenek egyet, hiszen a megyei önkormányzatok általában a kisebb településeket támogatják, azzal számolva, hogy a városoknak amúgy is több a bevételük. „A pénz leosztásának ez a rendszere nem tisztességes, hiszen a bevétel 75-80 százalékát a nagyvárosokban termelik, és mégis ezeket ítélnék visszafejlődésre” – mondta Negoiţă. A megyei jogú városok vezetői egyeztettek a kérdésben a kormánnyal, abban bíznak, hogy sikerül megoldást találni.

A kölcsön nem megoldás

„A kormány hitelt kínál. De ha idén kölcsönből orvosoljuk a hiányosságokat, és jövőre szintén, akkor két év múlva teljesen eladósodunk. Nincs az rendben, hogy teljesen ki legyünk szolgáltatva a kormánynak, nincs rendben, hogy Nagyvárad, Szatmárnémeti vagy Suceava polgármesterének folyamatosan Bukarestben a kormánytól kell kéregetnie. Ennél fontosabb dolgaink is vannak. Adjuk meg az Európában szavatolt helyi autonómiát, de autonómia finanszírozás nélkül nincs” – részletezte a bukaresti politikus.

Ilie Bolojan arra emlékeztetett, hogy a korábbi kormányok szavatolták a stabilitást, amikor az egy településen befolyt személyi jövedelemadó 41,75 százalékát helyben hagyták. Ám tavaly az adót 16 százalékról 10 százalékra csökkentették, a 40 százalékos csökkentés pedig hatalmas kiesést jelentett a helyi büdzsékben, amit csak részben kompenzáltak. Akkor azt ígérték, hogy ez csak átmeneti intézkedés, ám a napokban a pénzügyminisztérium vezetőivel tárgyaltak, és kiderült,

a kormány azt tervezi, hogy jövőre már a kompenzálást sem biztosítja. A kisebb városok 2-5 millió eurót, a közepesek 10-15 milliót, míg a nagyvárosok 20-30 millió eurót veszíthetnek, ami gyakorlatilag teljesen visszaveti a fejlesztéseket.

A szövetség javaslata szerint az önkormányzatoknak a személyi jövedelemadó legkevesebb 60 százalékát kellene megkapniuk. Bolojan szerint a helyzetet tovább súlyosbítja, hogy adataik szerint idén 10 százalékkal kevesebb adó folyt be az államkasszába, mint tavaly. Arra is kitért, hogy az Európai Parlament által megszavazott, a román kormány és parlament jogállamisághoz való viszonyulását élesen elítélő határozat közvetlenül befolyásolhatja az önkormányzatokat, hiszen a nagyvárosok európai támogatásokból tudták az elmúlt években megháromszorozni a költségvetésüket.

Veszélyes
a kiszámíthatatlanság

Antal Árpád kérdésünkre a kiszámíthatatlanság veszélyeire hívta fel a figyelmet. Sepsiszentgyörgy polgármestere azt emelte ki, hogy egy normális országban, ha év végén nincs meg a jövő évi költségvetés, feloszlatják a parlamentet, és lemond a kormány, Romániában pedig az elmúlt harminc évben csak hébe-hóba fordult elő, hogy decemberben készen volt a büdzsé.

Idézet
Most is sok az ismeretlen tényező. Az biztos, hogy ez a kormány a megyei jogú városokat nem kedveli, ennek egyszerű matematikája van: ezeknek a városoknak élén áll a legkevesebb kormánypárti polgármester. A megyei tanácsoknál a helyzet fordított, ezért valószínű, hogy a megyei testületek kapnak több pénzt, ezek pénzosztó szerepét erősítik”

– részletezte a székelyföldi elöljáró. Hozzátette, „ha csak az orrunk hegyéig látunk”, ez is egy megoldás, de nem méltányos, hiszen a GDP 75 százalékát a megyei jogú városok fizetik be.

„A községeket is kell támogatni, van bennünk szolidaritás, de eljutottunk oda, hogy a közigazgatásilag a városokhoz tartozó falvak állapota egyre rosszabb, mert ezek fejlesztésére nem lehet pályázni, forrásokat lehívni” – fogalmazta meg Antal Árpád, aki szerint a kiszámíthatatlanság a legnagyobb a probléma, hiszen az önkormányzatok közpolitikákat építettek az adórendszerre. Például Sepsiszentgyörgyön adókedvezményben részesül az a cég, amely az átlagnál nagyobb bért ad az alkalmazottainak, ám úgy számoltak, hogy ez a visszaosztott személyi jövedelemadóból megtérül, aztán a kormány áthúzta a számításaikat. „Még nem tartunk ott, hogy lakatot kell tenni a városokra, de Sepsiszentgyörgy idén kétmillió eurót veszített, ami brutálisan sok pénz. Az elmúlt tíz évben mindig a legrosszabb forgatókönyvvel számoltunk, így az elfogadott és végrehajtott költségvetés között pozitív volt a különbség, de már csak a Jóistenben bízunk” – mondta Antal Árpád. 

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 02., szerda

Felmérés: a polgárok nagy része szerint a saját anyagi helyzete jobb, mint az országé

A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.

Felmérés: a polgárok nagy része szerint a saját anyagi helyzete jobb, mint az országé
2025. július 02., szerda

Brüsszel 2040-re 90 százalékkal csökkentené az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátását

Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.

Brüsszel 2040-re 90 százalékkal csökkentené az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátását
2025. július 02., szerda

Rengeteg pénzt költ el szuper- és hipermarketekben a romániai lakosság

A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.

Rengeteg pénzt költ el szuper- és hipermarketekben a romániai lakosság
2025. július 02., szerda

Nem kérnek a megszorításokból: több ezer közalkalmazott tiltakozott munkabeszüntetéssel szerdán is

A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.

Nem kérnek a megszorításokból: több ezer közalkalmazott tiltakozott munkabeszüntetéssel szerdán is
2025. július 02., szerda

Enyhén nőtt a munkanélküliség, ráadásul a fiatalok körében magas az állástalanok aránya

A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Enyhén nőtt a munkanélküliség, ráadásul a fiatalok körében magas az állástalanok aránya
2025. július 02., szerda

Brüsszel megnyitotta az uniós piacot az ukrán mezőgazdasági termékek előtt, tiltakozik Nagy István agrárminiszter

Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.

Brüsszel megnyitotta az uniós piacot az ukrán mezőgazdasági termékek előtt, tiltakozik Nagy István agrárminiszter
2025. július 02., szerda

Újabb rettegett salátarendelet: érkezik a deficitcsökkentő intézkedéscsomag

A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.

Újabb rettegett salátarendelet: érkezik a deficitcsökkentő intézkedéscsomag
2025. július 02., szerda

Nazare: szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének blokkolásáról

Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.

Nazare: szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének blokkolásáról
2025. július 01., kedd

Segíts magadon: tovább ösztönöznék a nyugdíj-megtakarítást

Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.

Segíts magadon: tovább ösztönöznék a nyugdíj-megtakarítást
2025. július 01., kedd

Megiramodnak a kamatlábak, drágulnak a jelzáloghitelek

Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.

Megiramodnak a kamatlábak, drágulnak a jelzáloghitelek