A 10 ezer lejes támogatás mellett népszerűbbek voltak az elektromos kocsik a romániai autóvásárlók körében
Fotó: Haáz Vince
A vártnál kisebb az érdeklődés a magánszemélyek számára meghirdetett, környezetkímélő autók vásárlását támogató Roncsautó Plusz program iránt, így a fel nem használt összegeket a jogi személyeknek meghirdetett programhoz fogják átcsoportosítani – jelentette be szerdán Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
2024. május 15., 15:362024. május 15., 15:36
A tárcavezető szerint az érdeklődés megcsappanása miatt az állhat, hogy tavaly decemberben a pénzügyminisztérium úgy döntött, az értékjegyek összegét 10 000 euróról 5000 euróra csökkenti. A jogi személyek ilyen körülmények között is kimerítették a keretet, de a magánszemélyek érdeklődése várakozáson alulinak bizonyult, ezért a minisztérium átcsoportosítja a fel nem használt összeget a jogi személyek által lehívható alapokhoz.
A miniszter emlékeztetett, hogy idén rekordösszeget, egymilliárd lejt különítettek el a Roncsautó Plusz programra, és a következő években is szeretnék fenntartani ezt a trendet. Azt is elmondta, fontolgatják, hogy a 2025–2030-as pénzügyi időszakban a környezetkímélő autók lízingelésére is találjanak támogatási formát.
Március 19-én rajtolnak el a roncsautóprogramok – jelentette be hétfőn Laurenţiu Adrian Neculaescu, a Környezetvédelmi Alap (AFM) elnöke.
Amint arról korábban írtunk, a Gépkocsigyártók és -importőrök Egyesülete (APIA) a napokban közölte, hogy idén áprilisban az elektromos autók piaci részesedése elérte a 23,5 százalékot, 11,3 százlékponttal előzve meg a dízelmotoros autókat.
Idén áprilisban 33,2 százalékkal nőtt a forgalomba helyezett új személyautók száma Romániában 2023 negyedik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 46,8 százalékos növekedést jegyeztek.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!