A 100 százalékban elektromos modellek közül a Dacia Spring volt a legkelendőbb idén áprilisban
Fotó: Facebook/Dacia
Idén áprilisban 33,2 százalékkal nőtt a forgalomba helyezett új személyautók száma Romániában 2023 negyedik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 46,8 százalékos növekedést jegyeztek, ami 23,5 százalékos piaci részesedéshez vezetett – közölte hétfőn a Gépkocsigyártók és -importőrök Egyesülete (APIA).
2024. május 13., 13:002024. május 13., 13:00
Az Agerpres hírügynökség által idézett adatsorok szerint a forgalomba helyezett új gépjárművek száma éves viszonylatban 38,3, márciushoz képest 40,9 százalékkal nőtt áprilisban.
Az áprilisban forgalomba helyezett benzines, illetve benzines lágy hibrid autók száma 29,9 százalékkal nőtt múlt év áprilisához képest, piaci részesedésük 64,3 százalékra emelkedett. A dízelüzemű és dízelhibrid gépkocsik eladása 27,4 százalékkal nőtt, piaci részesedésük elérte a 12,2 százalékot.
E kategórián belül a 100 százalékban elektromos autók piaci részesedése 5,5 százalékra csökkent a 2023 áprilisában jegyzett 12,9 százalékról. A plug-in hibridek részesedése pedig 11 százalékkal 3,3 százalékra emelkedett.
265 darabot értékesítettek belőle, 13,4 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban. A további sorrend: Tesla Model 3 (150 darab, +50 százalék) és Renault Megane (52 darab, -30,7 százalék).
46 darabbal (228 százalékos növekedés 2023 azonos időszakához mérten). A további sorrend: Ford Kuga (42 darab, mínusz 44,7 százalék) és Mercedes Benz GLC és GLE (egyaránt 37 darab).
A külső töltés nélküli hibridek közül Toyota Corollából az idei harmadik hónapban 436 darabot helyeztek forgalomba (315 százalékos növekedés), Toyota RAV4-ből 239-et (291 százalékos növekedés), Toyota Yarisból 239-et.
Az új könnyű haszongépjárművek értékesítése 2024 áprilisában 59,2 százalékkal, a nehéz haszongépjárműveké 113 százalékkal nőtt 2023 azonos időszakához viszonyítva.
Stagnált az új autók piaca Romániában az év első négy hónapjában – közölte kedden a romániai autógyártók egyesülete (ACAROM).
Idén márciusban 22 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új gépjárművek száma Romániában 2023 harmadik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 35,9 százalékos visszaesést jegyeztek.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
szóljon hozzá!