A 100 százalékban elektromos modellek közül a Dacia Spring volt a legkelendőbb idén áprilisban
Fotó: Facebook/Dacia
Idén áprilisban 33,2 százalékkal nőtt a forgalomba helyezett új személyautók száma Romániában 2023 negyedik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 46,8 százalékos növekedést jegyeztek, ami 23,5 százalékos piaci részesedéshez vezetett – közölte hétfőn a Gépkocsigyártók és -importőrök Egyesülete (APIA).
2024. május 13., 13:002024. május 13., 13:00
Az Agerpres hírügynökség által idézett adatsorok szerint a forgalomba helyezett új gépjárművek száma éves viszonylatban 38,3, márciushoz képest 40,9 százalékkal nőtt áprilisban.
Az áprilisban forgalomba helyezett benzines, illetve benzines lágy hibrid autók száma 29,9 százalékkal nőtt múlt év áprilisához képest, piaci részesedésük 64,3 százalékra emelkedett. A dízelüzemű és dízelhibrid gépkocsik eladása 27,4 százalékkal nőtt, piaci részesedésük elérte a 12,2 százalékot.
E kategórián belül a 100 százalékban elektromos autók piaci részesedése 5,5 százalékra csökkent a 2023 áprilisában jegyzett 12,9 százalékról. A plug-in hibridek részesedése pedig 11 százalékkal 3,3 százalékra emelkedett.
265 darabot értékesítettek belőle, 13,4 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban. A további sorrend: Tesla Model 3 (150 darab, +50 százalék) és Renault Megane (52 darab, -30,7 százalék).
46 darabbal (228 százalékos növekedés 2023 azonos időszakához mérten). A további sorrend: Ford Kuga (42 darab, mínusz 44,7 százalék) és Mercedes Benz GLC és GLE (egyaránt 37 darab).
A külső töltés nélküli hibridek közül Toyota Corollából az idei harmadik hónapban 436 darabot helyeztek forgalomba (315 százalékos növekedés), Toyota RAV4-ből 239-et (291 százalékos növekedés), Toyota Yarisból 239-et.
Az új könnyű haszongépjárművek értékesítése 2024 áprilisában 59,2 százalékkal, a nehéz haszongépjárműveké 113 százalékkal nőtt 2023 azonos időszakához viszonyítva.
Stagnált az új autók piaca Romániában az év első négy hónapjában – közölte kedden a romániai autógyártók egyesülete (ACAROM).
Idén márciusban 22 százalékkal csökkent a forgalomba helyezett új gépjárművek száma Romániában 2023 harmadik hónapjához képest; az elektromos autók szegmensében ennél is nagyobb mértékű, 35,9 százalékos visszaesést jegyeztek.
Megnyílt Brassó megyében Románia első, napelemeket újrahasznosító üzeme – jelentette be Adrian Veștea, a Brassó megyei közgyűlés elnöke pénteken.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
szóljon hozzá!