Fotó: Haáz Vince
Bár a tavalyi, a magas földgázárak miatt elrendelt leállás természetesen megmutatkozik a marosvásárhelyi Azomureș vegyi üzem üzleti forgalmában, némi pozitívumként elkönyvelhetik az illetékesek, hogy még így is nyereséget termelt.
2023. június 01., 19:042023. június 01., 19:04
Az Economica.net gazdasági portál szerint az ország legnagyobb műtrágyagyártó üzemének számító Azomureșnek mintegy 405,4 millió lejbe került a leállás, ami a 2022-es és 2021-es forgalom közötti különbséget jelenti a vállalat legutóbbi beszámolói alapján.
Így a cég
amikor 2,5 millió lejes forgalom mellett 86,6 millió lejes nettó nyereséget jegyzett.
Tavaly a vállalat mintegy 100 alkalmazottat is elbocsátott.
Mint arról beszámoltunk, az Azomureș 2022. június 22-én a magas földgázárak miatt beszüntette a műtrágyagyártást, de továbbra is folytatta az átcsomagolt import műtrágya értékesítését Azomureș márkanév alatt.
A gyár képviselői megerősítették, hogy szerdától a korábbi termelési kapacitás mintegy tíz százalékával indult újra az üzem, a gyártáshoz külföldről importált ammóniát használnak. Az üzem képviselői szerint ez olyan meg nem nevezett országból származik, ahol a földgáz ára jóval alacsonyabb a romániai árakhoz képest.
A beüzemelt berendezések néhány napig működnek, majd pár napos szünet következik, míg ismét beszerzik az alapanyagot, utána újra beüzemelik őket.
Az Azomureș Románia egyik legnagyobb gázfogyasztója, az éves román gázfogyasztás tíz százalékát használja el. Az üzem optimális működése idején 1,6 millió tonna műtrágyát gyártott, melynek 75 százaléka a román piacra került, a romániai farmok felét látta el műtrágyával. A 2012 óta a svájci Ameropa csoport tulajdonában levő gyár 1100 dolgozót foglalkoztat.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!