Fotó: Agerpres
2011. április 14., 08:482011. április 14., 08:48
Másfél hétre leáll a termelés április 22-étől a Dacia mioveni-i üzemében, az okokról azonban eltérően nyilatkozik a szakszervezet és a vezetés képviselője. A szakszervezet szerint a leállás oka az, hogy a Japánt március 11-én sújtó 9,1-es erősségű földrengés és az azt követő szökőár miatt a beszállítók nem kapták meg azon alkatrészeket, amelyeket a szigetországban kellett volna legyártani. A gyárbezárás idejére az alkalmazottakat kényszerszabadságra küldik, amelynek időtartama alatt fizetésük 85 százalékát kapják meg.
„A Japánban bekövetkezett katasztrófa rendkívül súlyos hatással bír az európai gépkocsigyártó iparra. A becslések szerint több mint 600 ezer autót nem gyártanak le idén a korábban tervezett mennyiségből. A Dacia a tavalyihoz hasonló mennyiségű megrendelést kapott, azonban vannak olyan beszállítóink, akik nem kapják meg a szükséges alkatrészeket Japánbó. Az első takarékossági intézkedéseket húsvét után hozzuk meg, de ez csak az első eleme a több lépésből álló folyamatnak” – jelentette be Ion Iordache, a Dacia-üzem szakszervezetének alelnöke. Anca Oreviceanu, a cég kommunikációs igazgatója ugyanakkor cáfolta a szakszervezeti vezető által mondottakat.
Állítása szerint a leállás oka nem a japán katasztrófa, hanem az, hogy a beszállítók pénzügyi gondokkal küzdenek, és ennyi idő alatt sikerül majd talpra állniuk. A Dacia eladásai egyébként világszinten 12 százalékkal nőttek 2010-ben a 2009-es szinthez képest, ami 348 723 eladott autót jelent az egy évvel korábbi 311 282-vel összehasonlítva. A legnépszerűbb típus a Sandero volt (154 559 darab), a második a Logan (127 164), míg a tavaly tavasszal bemutatott Dusterből 76 ezer talált gazdára.
Romániában a cég 36 730 gépkocsit adott el tavaly, ezzel a piac 31,7 százalékát mondhatja a magáénak. Itt a Logan volt az első (28 857 darab), ezt a Diuster követte (4826), a harmadik hely a Sanderóé (3047). Világszerte jelenleg 1,3 millió Dacia márkájú gépkocsi közlekedik. A mioveni-i üzemben 15 ezren dolgoznak.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
szóljon hozzá!