2010. március 26., 09:252010. március 26., 09:25
Szerinte a vezetői feladat manapság külön szakmának számít, ami mint minden más szakma, tanulható. Rosszabbik esetben viszont egyébre váltható.
„Attól, hogy egy vállalatnál valaki a legjobb a szakmájában, és vezetői tisztségbe helyezik, egyáltalán nem biztos, hogy a főnöki munkakörben is megfelel” – tette hozzá az előadó, rávilágítva a cégmenedzsmentek egyik leggyakoribb hibájára. A marosvásárhelyi Optica Optofarm, valamint a Consact Minőségfejlesztési és Vezetési Tanácsadó cég pesti anyavállalatának és kolozsvári leányvállalatának munkatársai Vezetői önismeret, kompetenciák fejlesztése című, kétnapos intenzív tanfolyammal próbálnak segítséget nyújtani Maros megye magyar cégvezetőinek.
A résztvevők olyan kérdésekre kapnak választ, mint például mi a vezetői hatalom forrása: a pozíció, a szaktudás, a személyiség vagy a függőség, hogyan motiváljuk a beosztottakat, vagy éppen mi tartozik a jó vezető legfontosabb kompetenciái közé. A tréningre benevezett vállalkozók az utóbbi kérdéskörről megtudhatták, hogy egy jó vezető képes a hibákból tanulni, ügyesen motiválja beosztottjait, jól ért a konfliktusok kezeléséhez, etikusnak bizonyul, a célokra összpontosít, jól kommunikál és bírja a stresszt. Ahhoz hogy ilyenné váljon, a legfontosabb az, hogy ismerje meg önmagát. „Ha megismered önmagad, megtudod, milyen lesz a sorsod.
Ha nagyon el vagy tévedve, a céljaidat sem találod. Lényeges, hogy tudd, honnan indulsz, és merre tartasz. Ha nem tudod, hogy merre mész, soha nem érsz célba” – figyelmeztette a résztvevőket Lipóth Marianna. Az önismerettől mégis aránylag sokan ódzkodnak. Egyesek lustaságból, mások viszont önmagukat áltatják. Van olyan vezető is, aki az őszinte kapcsolatok hiánya miatt nem képes megismerni önmagát. A legtöbben viszont a negatív információktól tartva, önbecsülésük veszélyeztetésétől félnek.
Fel is teszik maguknak az eléggé buta kérdést: „Ha ennél jobb is lehetnék, akkor most rossz vagyok?” Az előadók szerint a hiányos önismeret úthenger típusú, indulatos, önfejű vagy álmodozó vállalat- és intézményvezetőket szül. A legtöbb hiba viszont egy alapos vizsgálat nyomán kiiktatható. Lapunk kérdésére, miszerint az erdélyi cégtulajdonosok igényelik-e egyáltalán a Nyugaton már oly régóta alkalmazott átvilágításokat, mind Kerekes László, mind Bálint Ágnes előadó határozott igennel válaszolt. „Egyre több megkeresés érkezik Erdélyből, mert a cégtulajdonosok kezdik felismerni, hogy egy külső szem jobban látja a fától az erdőt” – fejtette ki Bálint Ágnes.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.