Fotó: Mediafax
2011. január 17., 08:452011. január 17., 08:45
A civil akciók szervezői szerint az elmúlt időszakban indokolatlanul magasra szöktek az üzemanyagárak, ezt lehetne meglátásuk szerint széleskörű összefogással viszszafordítani. „Január 17, 18 és 19-én fogjunk össze, hogy lássák a milliárdos benzinkutak, milyen, amikor pénzt veszítenek” – áll az egyik népszerű közösségi oldalon is terjedő felhívásban, amelyben arra kérik az érintetteket, hogy ezen a három napon ne tankoljanak, hátha ennek köszönhetően csökken majd az üzemanyagok ára. „Emlékezzetek 1989 december 21–22-ére, amikor hasonló módon cselekedtünk, és meglett az eredménye” – mutatnak rá a kezdeményezők.
Amint arról lapunkban beszámoltunk, az elmúlt időszakban több városban is szerveztek a sofőrök tiltakozó megmozdulásokat. Volt, ahol fémpénzekkel fizettek a megvásárolt üzemanyag-mennyiségért, így lassítva a forgalmat a töltőállomásokon, máshol pedig utcai tiltakozó akciók voltak. A hét végén a gyulafehérvári gépkocsivezetők szintén interneten terjedő felhívásnak eleget téve „szállták meg” a város szinte valamennyi benzinkútját. Itt hihetetlenül kis mennyiségű üzemanyagot tankoltak, amiért többnyire egybanis fémpénzekkel fizettek.
Egyik fiatal például 0,12 liter benzint vett, aminek ellenértéke 61 bani volt. Aradon is mintegy ötven sofőr szervezett tiltakozó akciót: péntekről szombatra virradóra közel két órán át akadályozták az egyik benzinkút működését azzal, hogy szintén kismennyiségű üzemanyagot tankoltak, s aprópénzzel fizettek. „Oda jutottunk, hogy a romániai lakosság számára luxuscikk lett a benzin és a gázolaj. A mi fizetéseinkből nem tudjuk megengedni magunknak, hogy feltankoljuk gépkocsijainkat. Nem értjük, miért nőnek folyamatosan az üzemanyagárak, amikor a fizetéseink egyre kisebbek” – fogalmazta meg az egyik tiltakozó. Egyik-másik résztvevő eközben arról számolt be, hogy meglepte, mennyire nem háborodtak fel az akció láttán a töltőállomás alkalmazottai. „De tulajdonképpen nem is az ő hibájuk, hogy megdrágult az üzemanyag” – összegzett.
Az államkasszába folyik be az üzemanyag árának a 70 százaléka, ami 12 milliárd eurót tesz ki, miközben a gyártóknak alig 30 százalék jut – jelentette ki tegnap az egyik kereskedelmi tévéadónak nyilatkozva Ioan Cezar Corâci, az UGIR-1903 munkáltatói szövetség elnöke. Szerinte ez az egyik fő oka annak, hogy nem csökken az üzemanyagok ára.
Mint hangsúlyozta, a Boc-kabinetnek fontolóra kellene vennie az árak csökkentését, legalább az áfakulcsból le kellene faragnia, hogy ily módon alacsonyabbak legyenek az árak, s bővüljön a töltőállomások forgalma. „Tévedés a gyártókra fogni az áremelést. Nem ők tartják magasan az árakat, hanem az állam, amelynek a befolyó összegek 70 százaléka jut” – hívta fel a figyelmet a munkáltatói szövetség elnöke.
A statisztikai adatok szerint egyébként 2008-ban a kőolaj tonnánkénti tőzsdei ára 140 lej volt, ekkor a romániai kutaknál átlag 4,8 lejért lehetett literenként tankolni. Mára a kőolaj tőzsdei ára közel 50 százalékkal lett alacsonyabb, miközben a benzin és a gázolaj ára egyaránt meghaladta az 5 lejt. Azonban még mindig olcsóbb itt az üzemanyag az európai uniós átlagnál, míg a tagállamok átlaga decemberben literenként 1,42 euró, addig a romániai 1,14 euró volt.
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.