Az ópálosi román hősi emlékmű – cáfolja a lebontásáról szóló álhírt a megyei tanács
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Cáfolatot tett közzé az Arad megyei önkormányzat, amelyben határozottan visszautasítja a második világháborús ópálosi román katonai emlékmű lebontásáról szóló információt. A megyei tanács diverziókeltésnek tartja a Facebookon megjelent álhírt, mely több magyarellenes hangulatkeltő megfogalmazást tartalmaz. Az önkormányzat a cáfolattal egyidejűleg azt is közölte, hogy az audiovizuális tanácshoz és a rendőrséghez fordul az ügyben.
2025. május 25., 13:022025. május 25., 13:02
2025. május 25., 19:102025. május 25., 19:10
„Durva hazugság!” – ezzel kezdte vasárnap délelőtt közzétett cáfolatát az Arad megyei önkormányzat, amelynek vezetősége a Facebookon szombat délelőtt megjelent információra reagál, miszerint az Arad-hegyaljai Ópálos (Păuliș) község bejárata előtt, a 7-es számú országút (DN7) mentén álló román hősi katonai emlékművet el akarják távolítani, ami „egy újabb támadás Románia történelme ellen”.
A megyei tanács közleményében azt írta:
Az álhír még mindig elérhető a Facebookon az említett (bizonyára ál-) profilon, és többek között az szerepel benne, hogy a helyi és központi hatóságok azért fontolgatják az emlékmű lebontását, mert „a román–szovjet együttműködésre emlékeztet”.
Köztudomású – amint arról tavaly ősszel írtunk –, hogy 1944 szeptemberében súlyos áldozatokat követelő (olykor kézitusákba torkolló) harcok dúltak Arad környékén. A visszavonuló német hadsereg a magyar honvédeket utóvédként használva próbálta feltartóztatni az előre nyomuló román katonákat, akik végül is szovjet támogatással áttörtek a Maros szorosán. Ennek a – román szempontból – dicsőséges csatának állít emléket az 1974-ben felavatott alkotás, amit Miloș Cristea építész Emil Vitroel és Ionel Muntean szobrászokkal együttműködve készített, és amely a román történetírás szerint „az Erdélybe betörő horthysta sereg megállítása” során elesett román katonáknak állít emléket.
A 32 tagú megyei önkormányzati képviselő-testületben a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a Mentsétek meg Romániát Szövetséggel (USR) és az RMDSZ-szel alkot többséget, a két magyar tanácsos közül Péró Tamást tavaly decemberben az egyik alelnöknek is megválasztották, így a magyar érdekvédelmi szervezet négy ciklus után szerzett ismét pozíciót a végrehajtásban.
Az Arad megyei önkormányzat által cáfolt Facebook-bejegyzésben több magyarellenes hangulatkeltő megfogalmazás szerepel, amelyek a tavaly őszi parlamenti és (végül érvénytelenített, idén májusban újraszervezett) elnökválasztáson induló szélsőnacionalista pártok és jelöltek – mint a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), az S.O.S. Románia párt, vagy Călin Georgescu független elnökjelölt – kampányüzeneteire emlékeztetnek, emellett szuverénnek mondott, de valójában szélsőséges nézetekre valló állítások:
A megyei tanács által cáfolt bejegyzés – amiről képernyőmentést is készítettek – szerint a központi és megyei hatóságok azért fontolgatják az emlékmű eltávolítását, mert „az nem egyezik az európai szellemiséggel, mivel fenntarthatja a feszültségeket románok és magyarok között”, továbbá mert „bár a román katonák ellenálltak a támadásig, a magyarok kiűzését végül ténylegesen a szovjetek hajtották végre, így az emlékmű egyúttal a román–szovjet együttműködésre is emlékeztet.”
Képernyőmentés az álprofil által terjesztett hamis információról
Fotó: Arad Megyei Tanács
A 2021-es adatokat tükröző népszámlálás szerint az Aradtól 25 kilométerre keletre, az alföld és a dombság találkozásánál fekvő Ópálos község 4234 lakosának 94 százaléka román, mindössze 68-an vallották magukat magyarnak, ez az ismert nemzetiségű lakosság 1,7 százaléka. A tavaly nyári helyhatósági választásokon a szélsőségesen nacionalista AUR jelöltje, a magyarosan hangzó nevű Saul Sigheti nyerte el a polgármesteri tisztséget, és a megismételt elnökválasztáson is az AUR államfőjelöltje, George Simion kapta a legtöbb szavazatot mindkét fordulóban.
1944 szeptemberében véres harcok dúltak Arad környékén, az Ópálos feletti magaslatokon és a magyar határhoz közeli településeken magyar áldozatokat követeltek az ütközetek.
Akármerre néztünk, színpompás népviseleteket láttunk vasárnap délután a bánffyhunyadi református templom árnyékában. A Kalotaszegi Magyar Napok hagyományos népviseleti mustrájára összegyűltek innen a Barcsay-kertbe vonultak.
Hatvanötezer lej értékű valutát és egyéb értékeket tartalmazó táskát talált a dél-erdélyi autópálya egyik parkolójában, amit a szászsebesi rendőrségnek adott át egy férfi.
Véget ért vasárnap a 10. Double Rise fesztivál a festői szépségű, Fehér megyei Torockón.
Két ember meghalt, négyen megsérültek egy közlekedési balesetben vasárnap Arad megyében.
Kiszálltak vasárnap a rendőrök a mezőméhesi gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj fiú- és lánytestvérének lakásához. A nyomozáshoz közel álló források szerint egy másik nő lakásán is házkutatást tartanak.
Szülőhazájában, az afrikai Kamerunban szentelték pappá a tavaly október óta Kolozsváron szolgáló Chrysanthus Yvesimbom Njungba SchP piaristát.
Elkezdtek együttműködni a nyomozó hatóságokkal a mezőméhesi nő meggyilkolásával gyanúsított Emil Gânjhez közel álló személyek – nyilatkozták szombaton rendőrségi források. A férfit továbbra is nagy erőkkel keresi a rendőrség.
Kaszáló Kalákát tartottak Csíkszentkirályon – közölte Facebook-oldalán Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Egy 32 éves motoros meghalt, egy 15 éves kiskorú pedig megsérült egy péntekről szombatra virradó éjszaka történt közlekedési balesetben a Kolozs megyei Magyarkapuson. A motoros egy szabályosan közlekedő személygépkocsiba futott bele hátulról.
Harmincnapos előzetes letartóztatásba került egy 30 éves Brassó megyei férfi, aki ellen a sepsiszentgyörgyi rendőrség indított nyomozást csalás vádjával. A gyanúsított 9 ezer lejt csalt ki cégektől.
szóljon hozzá!