Az ópálosi román hősi emlékmű – cáfolja a lebontásáról szóló álhírt a megyei tanács
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Cáfolatot tett közzé az Arad megyei önkormányzat, amelyben határozottan visszautasítja a második világháborús ópálosi román katonai emlékmű lebontásáról szóló információt. A megyei tanács diverziókeltésnek tartja a Facebookon megjelent álhírt, mely több magyarellenes hangulatkeltő megfogalmazást tartalmaz. Az önkormányzat a cáfolattal egyidejűleg azt is közölte, hogy az audiovizuális tanácshoz és a rendőrséghez fordul az ügyben.
2025. május 25., 13:022025. május 25., 13:02
2025. május 25., 13:422025. május 25., 13:42
„Durva hazugság!” – ezzel kezdte vasárnap délelőtt közzétett cáfolatát az Arad megyei önkormányzat, amelynek vezetősége a Facebookon szombat délelőtt megjelent információra reagál, miszerint az Arad-hegyaljai Ópálos (Păuliș) község bejárata előtt, a 7-es számú országút (DN7) mentén álló román hősi katonai emlékművet el akarják távolítani, ami „egy újabb támadás Románia történelme ellen”.
A megyei tanács közleményében azt írta:
Az álhír még mindig elérhető a Facebookon az említett (bizonyára ál-) profilon, és többek között az szerepel benne, hogy a helyi és központi hatóságok azért fontolgatják az emlékmű lebontását, mert „a román–szovjet együttműködésre emlékeztet”.
Köztudomású – amint arról tavaly ősszel írtunk –, hogy 1944 szeptemberében súlyos áldozatokat követelő (olykor kézitusákba torkolló) harcok dúltak Arad környékén. A visszavonuló német hadsereg a magyar honvédeket utóvédként használva próbálta feltartóztatni az előre nyomuló román katonákat, akik végül is szovjet támogatással áttörtek a Maros szorosán. Ennek a – román szempontból – dicsőséges csatának állít emléket az 1974-ben felavatott alkotás, amit Miloș Cristea építész Emil Vitroel és Ionel Muntean szobrászokkal együttműködve készített, és amely a román történetírás szerint „az Erdélybe betörő horthysta sereg megállítása” során elesett román katonáknak állít emléket.
A 32 tagú megyei önkormányzati képviselő-testületben a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a Mentsétek meg Romániát Szövetséggel (USR) és az RMDSZ-szel alkot többséget, a két magyar tanácsos közül Péró Tamást tavaly decemberben az egyik alelnöknek is megválasztották, így a magyar érdekvédelmi szervezet négy ciklus után szerzett ismét pozíciót a végrehajtásban.
Az Arad megyei önkormányzat által cáfolt Facebook-bejegyzésben több magyarellenes hangulatkeltő megfogalmazás szerepel, amelyek a tavaly őszi parlamenti és (végül érvénytelenített, idén májusban újraszervezett) elnökválasztáson induló szélsőnacionalista pártok és jelöltek – mint a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR), az S.O.S. Románia párt, vagy Călin Georgescu független elnökjelölt – kampányüzeneteire emlékeztetnek, emellett szuverénnek mondott, de valójában szélsőséges nézetekre valló állítások:
A megyei tanács által cáfolt bejegyzés – amiről képernyőmentést is készítettek – szerint a központi és megyei hatóságok azért fontolgatják az emlékmű eltávolítását, mert „az nem egyezik az európai szellemiséggel, mivel fenntarthatja a feszültségeket románok és magyarok között”, továbbá mert „bár a román katonák ellenálltak a támadásig, a magyarok kiűzését végül ténylegesen a szovjetek hajtották végre, így az emlékmű egyúttal a román–szovjet együttműködésre is emlékeztet.”
Képernyőmentés az álprofil által terjesztett hamis információról
Fotó: Arad Megyei Tanács
A 2021-es adatokat tükröző népszámlálás szerint az Aradtól 25 kilométerre keletre, az alföld és a dombság találkozásánál fekvő Ópálos község 4234 lakosának 94 százaléka román, mindössze 68-an vallották magukat magyarnak, ez az ismert nemzetiségű lakosság 1,7 százaléka. A tavaly nyári helyhatósági választásokon a szélsőségesen nacionalista AUR jelöltje, a magyarosan hangzó nevű Saul Sigheti nyerte el a polgármesteri tisztséget, és a megismételt elnökválasztáson is az AUR államfőjelöltje, George Simion kapta a legtöbb szavazatot mindkét fordulóban.
1944 szeptemberében véres harcok dúltak Arad környékén, az Ópálos feletti magaslatokon és a magyar határhoz közeli településeken magyar áldozatokat követeltek az ütközetek.
A helyi tömegközlekedési díjszabások tervezett drágítása apropóján 15 város jegy- és bérletárait hasonlította össze a nagyváradi polgármesteri hivatal. Ez alapján összefoglaljuk az Erdélyben alkalmazott viteldíjakat.
Magyar Pétert minősíti az RMDSZ szerint, hogy a Tisza Párt elnöke a Fidesz javára történő „kémkedéssel” vádolta meg a szövetséget. Reagáltattuk az RMDSZ-t az ellenzéki politikus nagyváradi kijelentésére.
Bírálta az RMDSZ-t Nagyváradon Magyar Péter, aki szerint a szövetség a Fidesznek „kémkedik” az Európai Néppártban. A Tisza Párt elnöke ennek ellenére együttműködne az RMDSZ-szel.
Másodfokú árvízvédelmi készültséget rendelt el szombaton az Országos Hidrológiai és Vízgazdálkodási Intézet (INHGA) 8 megye folyóira.
Nagyváradon zárta szombaton a békéért és a nemzeti összefogásért megtett, „egymillió lépéses” országjáró gyalogtúráját Magyar Péter. A Tisza Párt elnöke reggel lépte át a határt, hogy több tucatnyi kísérőjével Várad felé vegye az irányt.
Villámcsapás ért két sétáló férfit péntek este a Krassó-Szörény megyei Sebesrom településen, egyikük meghalt.
Beomlott szombaton egy, a Zazar folyó felett átkelést biztosító híd oldalsó része a nagybányai terelőúton, a közúti forgalmat lezárták – közölte Doru Dăncuș polgármester.
Havonta több tucat tonna hulladékot – főleg nedves törlőkendőket és textíliákat – szednek ki az aradi vízművek munkásai a szennyvízfővezetékekből, és a dugulás nemcsak kellemetlenséget, hanem gyakran költséges javítást is okozhat.
Iskolájuk felújításának befejezéséért tüntettek Sepsiszentgyörgy egyetlen román középiskolájának, a Mihai Viteazul Főgimnáziumnak a diákjai és szüleik pénteken, az öt éve tartó munkálatok befejezését kérve.
Szerszámokkal és különböző barkácsfelszerelésekkel együtt ellopott körözött mikrobuszt tartóztattak fel a rendőrök péntek délelőtt a dél-erdélyi (A1-es) autópálya Déva és Nagylak közötti szakaszán.
szóljon hozzá!