2012. július 03., 20:132012. július 03., 20:13
A ház londoni befektetési és elemző részlege közölte, hogy az általa vezetett globális felzárkózó piaci kötvényindex (EMBIG) modellportfolióján belül mostantól alulsúlyozásra javasolja a román befektetéseket az eddig érvényben tartott piaci súlyozási ajánlás helyett.
A JP Morgan londoni felzárkózó térségi közgazdászai a döntéshez fűzött indoklásukban annak a véleményüknek adtak hangot, hogy a Romániában kialakult politikai instabilitás „nem piacbarát”, és a helyzet tovább romolhat még akár a következő parlamenti választások után is.
A ház elemzői szerint ez azt jelenti, hogy magas a „költségvetési elcsúszás” kockázata, és az EU/IMF-program is zátonyra futhat.
A JP Morgan előrejelzése szerint a cég által 2012 végére vagy 2013 elejére várt parlamenti választások után valószínűsíthetően a most is kormányzó Szociálliberális Szövetség (USL) alakíthat új kormányt, a pártkoalíció azonban a reformok bevezetése és a gazdasági növekedés ösztönzése helyett várhatóan inkább „saját hatalmának megszilárdítására koncentrál majd”.
A két hónapja kormányon lévő USL-nek még mindig nincs stratégiája a gyengélkedő román gazdaság megsegítésére, a pártszövetség ugyanakkor „példátlan harcba” kezdett a fontos közintézmények feletti ellenőrzés megszerzéséért.
A JP Morgan londoni elemzői szerint úgy tűnik, hogy az USL a romániai intézményrendszer teljes ellenőrzésére és – a választási törvény módosításával – kétharmadot meghaladó parlamenti többség megszerzésére törekszik.
A cég szakértői közölték: véleményük szerint a román pártszövetség céljai elérése érdekében nem riadna vissza attól sem, hogy vádeljárást indítson Traian Basescu államfő ellen, és szükség esetén akár 2013 márciusáig is késleltetheti a választásokat.
A költségvetés végrehajtása ugyanakkor a ház megítélése szerint alacsony színvonalú, és emiatt jelentős a kockázata annak, hogy nem sikerül teljesíteni az idei államháztartási célt.
A JP Morgan londoni szakértői szerint aggodalom forrása az a lehetőség is, hogy erőteljes parlamenti többség esetén az USL elveti az EU/IMF-megállapodást, miután a pártszövetségen belül már most is vannak olyan hangok, hogy a takarékossági program helyett Romániának más utat kellene választania.
A JP Morgan londoni elemzői közölték, hogy az általuk vázolt kockázatok miatt meredeken, az eddig várt 2,7 százalékról 1 százalékra rontották a román gazdaság jövő évi növekedési ütemére szóló előrejelzésüket.
A 2012-re érvényes, 0,8 százalékos romániai GDP-növekedést valószínűsítő prognózisát a cég nem módosította, de kiemelte, hogy mindkét előrejelzésre lefelé ható kockázatokat lát.
A romániai helyzettel kapcsolatban más nagy londoni házak is jelezték már aggályaikat.
A múlt héten leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az addigi stabilról Románia államadós-besorolásának kilátását a Moody\'s Investors Service, az euróövezetből eredő kockázatokkal és a jelentős devizaalapú hazai hitelállománnyal indokolva a lépést.
A világ legnagyobb hitelminősítő csoportjának múlt keddi döntése a devizában, illetve hazai valutában fennálló hosszú futamidejű román kormánykötvény-kötelezettségek \"Baa3\"-as szintű – más hitelminősítők módszertanában „BBB mínusz”-nak megfelelő – osztályzatát érintette.
Ha a Moody\'s innen leminősíti Romániát, azzal a hosszú távú román szuverén adósbesorolás e cégnél átkerülne a befektetésre már nem ajánlott sávba.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.