2010. május 04., 09:512010. május 04., 09:51
Antonescu kész tényként tálalta tegnapi sajtónyilatkozatában, hogy a kormány fel akarja számolni a 16 százalékos egységes adókulcsot, s ehelyett a 4 ezer lejesnél nagyobb havi jövedelmek esetében 25 százalékos adókulcsot akar bevezetni.
Ugyanakkor tudomása szerint a Boc-kabinet szintén 25 százalékra emelné a profitadót, a helyi adókat és illetékeket pedig meg akarja kétszerezni. Ez utóbbiak esetében Antonescu határozottan állította azt is, hogy már az idei évre vonatkozna az adóemelés.
„A liberális pártnak kötelessége a közvélemény tudomására hozni, hogy a Boc–Udrea-kormány milyen adókkal kívánja sújtani a romániai lakosságot, olyan intézkedéseket terveznek, amelyeket a múlt héten Mugur Isărescu jegybankelnök is cáfolt” – fogalmazott az ellenzéki pártvezér. Vasile Blaga közigazgatási és belügyminiszter, a PDL főtitkára azonban cáfolta Antonescu értesüléseit. „Amennyire Antonescu úr ért a közigazgatáshoz és a gazdasághoz, mondhat bármit” – fogalmazott cinikusan a tárcavezető.
Mint hangsúlyozta, a kormány nem döntött az egységes adókulcs emeléséről, s ilyen lépés nem is áll szándékában. Eközben Varujan Vosganian liberális alelnök, a Tăriceanu-kormány pénzügyi és gazdasági minisztere azzal vádolta meg a kormányt, hogy amennyiben a kabinet a jelenlegi költségvetési, illetve adópolitikáját folytatja, akkor 2009–2010-ben megkétszerezi a rendszerváltás óta felgyülemlett állami adósság értékét. Számításai szerint a tartozás az év végére 180–200 milliárd lejre nőhet.
A bejelentett gazdasági növekedéssel ellentétben, a liberális szenátor számításai szerint az idei esztendő a stagnálás éve lesz, a válság pedig „még krónikusabbá” válhat, mivel szerinte a konszolidált költségvetési hiány a valaha legmagasabb lesz, miközben a tőkeköltségek valósággal zuhannak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.