Fotó: Jánossy Alíz
2010. augusztus 18., 10:102010. augusztus 18., 10:10
Mint mondta, a fellebbezési határidő augusztus 21-én jár le, és amennyiben a közbeszerzésre jelentkezett magyarországi Fűtőmű és a marosvásárhelyi Energomur nem óvja meg az eljárást, a hónap végi rendes tanácsülésen határozatot hoznak a nyertes pályázóval történő szerződéskötésre.
A pályázati feltételek értelmében az RFV Romániának többek közt törlesztenie kell a Go Rt. helyi közüzemek termorészlegének 1,2 millió eurót kitevő adósságát, át kell vennie a közüzemek húsz alkalmazottját, és el kell végeznie a távhőrendszer-felújítás hátramaradt munkálatait. Ugyanakkor három évig nem emelheti a lakossági távhőszolgáltatás árát. Amennyiben augusztus 21-éig nem lesz óvás, rövidesen megkezdik a Bucsin negyedi távhőrendszer felújítását.
A jelek szerint az RFV-nek jót tett a romániai terjeszkedés, hiszen tegnap közzétett jelentése szerint a Regionális Fejlesztési Vállalat Nyrt. 2010 második negyedévében duplájára, 2,645 milliárd forintra növelte bevételét 2009 hasonló időszakához képest, adózott eredménye 482,582 forint volt, ami háromszorosa a tavaly ilyenkorinak.
A közlemény szerint a 2010-re várt 2,294 milliárd forintos EBIDTA-ból (kamat- és adófizetés, tőketörlesztés és amortizáció előtti eredmény) fél év alatt 781,116 millió forint teljesült, ami az időarányos terv és a bázis kétszeresének közelében található érték. Az RFV nagyarányú növekedése mögött elsősorban a Thermoenergy Kft. gyergyószentmiklósi projektjének keretében elvégzett beruházási és szolgáltatási tevékenységekből származó bevételek állnak, s nagyban hozzájárult az eredmény alakulásához a Fejér Megyei Önkormányzat intézményeinek fűtés-korszerűsítésével kapcsolatos munkálatok második ütemének elkezdése.
A cégcsoport működési költségei egyébként az árbevétel növekedésénél lassabban, 162,6 százalékkal nőttek az előző év azonos időszakához képest. Legnagyobb mértékben, 198,4 százalékkal az igénybe vett szolgáltatások, valamint 173,5 százalékkal a személyi jellegű juttatások értéke nőtt. Ezek a cégcsoport tervezett terjeszkedéséhez, forrásainak biztosításához és a szervezetének fejlesztéséhez kapcsolódó költségtényezők.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.