2012. január 20., 08:012012. január 20., 08:01
Valamennyi pálya megtelt a téli sportok szerelmeseivel, akik nem csupán hétvégén élnek szenvedélyüknek, hanem hétköznapokon is próbálnak időt szakítani kedvenc időtöltésükre. A sízők száma akár meg is haladhatja a tavalyit.
A Madarasi Hargitán a decemberi hóágyúzásnak köszönhetően valamivel jobb a síszezon a tavalyinál, hiszen korábban beindulhattak a felvonók, mint az elmúlt évben – számolt be a Krónikának Sipos Zoltán, a felvonókat működtető vállalat ügyvezető igazgatója. Az egy héttel hosszabb téli iskolai szünidő is növelte a látogatottságot, egyébként a megszokott elosztásban, hétköznapokon csak néhányan, hétvégén pedig egyre többen választják kikapcsolódásként a Madarasi Hargita kínálatát, ahol nemrégiben snowpark is nyílt. Megtudtuk, ezen a hétvégén mégsem lehet sielni a Nagy Mihály felső része, mivel műszaki okok miatt nem tudják letaposni a pályát a hét végéig.
A pályarendszer többi részén azonban frissen taposva várja a hétvégén a síelni vágyókat. A Nagy Mihály felső szakaszán és a Csutakosban a porhavas síelés és snowboardozás kedvelői élvezhetik a közel félméteres havat, a friss porhó által nyújtott élvezeteket. Amennyiben a műszaki problémákat mégis sikerül leküzdeni, pénteken éjszaka letapossák a Nagy Mihály-sípálya felső szakaszát, és erről még aznap este hírt adnak honlapjukon, a Madarsihargita.hu-n.
Az elmúlt hét végén a Sepsiszentgyörgyhöz tartozó sugásfürdői sípályákon három nap alatt 1700 bérletet adtak el, és hozzávetőleg 450 gépkocsi parkolt az üdülőtelepen – tudtuk meg Sztakics Évától, a megyeszékhely alpolgármesterétől. Mint részletezte, odafigyelnek arra, hogy amikor megfelelőek a hóviszonyok, megállás nélkül működjenek a felvonók, így az alkalmazottak ebben az időszakban nem kapnak szabadnapot. Jelenleg a parkolással is gondok vannak, hétvégeken nem férnek ugyanis a gépkocsik. Mint az elöljáró részletezte, a városvezetésnek két megoldás közül kell kiválasztania a megfelelőt.
Az első arról szól, hogy körforgalmat alakítanak ki, és egyirányúvá teszik az üdülőtelep forgalmát, ez esetben Sugásfürdő felső felében építenek parkolót. A másik változatot a környezetvédők ajánlották, mert a tölcsér alakú völgyben megreked a kipufogógáz, ezért szerintük jobb lenne, ha az érkezők a város szélén épített parkolóban hagyhatnák az autókat, és buszokkal szállítanák fel a vendégeket a fürdőhelyre.
Kovászna városában is népszerű az új sípálya, Jeszenovics Róbert Károly polgármesteri tanácsadó lapunknak elmondta, a hétvégén napi 130 bérletet adtak el.
A Marosvásárhelyhez közel eső sípályák közül ezúttal is, mint az utóbbi tíz évben mindig, a legközelebbi nyújtja a leggyatrább körülményeket, vallják a téli sportok szerelmesei. Szovátán ugyanis vagy nem közlekedik a székes felvonó, vagy nem ágyúzzák a pályát, amikor meg megfelelő mennyiségű hó hull, nem gondoskodnak annak megtaposásáról. Így a marosvásárhelyiek közkedvelt síző, helyévé a Havas Bucsin, a Bogdán és Maroshévíz nőtte ki magát. Jelenleg mindhárom pályán megfelelő a hó vastagsága. „Ne panaszkodjunk az eddigi gyenge idényért és a kevés hóért, mert ahhoz képest, hogy milyen mértékben szennyezzük a környezetet, még így is túl jó” – vélekedett a Krónikának Nicolae Baciu, a maroshévízi Magyaros-patak mentén lévő két pálya tulajdonosa.
„A Máramaros megyei Kapnikbányán korán megkezdődik a síszezon, és kora tavaszig is eltart. Az itteni mikroklíma ugyanis annyira jellegzetes, hogy mindig sok a hó, és mindig nagyon hideg van” – ecsetelte a Krónika megkeresésére Cristian Costin, az egyik kapnikbányai pálya adminisztrátora. Pontos adattal nem tudott szolgálni arról, hogy mennyien is látogatják a kapniki sípályákat. „Vannak ugyanis olyanok, akik szombaton vagy vasárnap csak pár órára jönnek ki szánkózni vagy csúszni a gyerekekkel. Sokan érkeznek az országból, ám az utóbbi években egyre több magyarországi turista látogat ide. Gondoltunk is arra, hogy jobban kellene népszerűsítenünk a kapnikbányai sípályákat Magyarországon, hogy a keleti határon élők ne Szlovákiát vagy Ausztriát válasszák, hanem inkább ide jöjjenek” – fogalmazott a sípálya működtetője.
A kezdőknek és haladóknak szánt sípályákon kívül külön szánkózásra kialakított pályák is vannak, no meg a tubbing is nagyon sikeres. Kapnikbányán síleckéket is tartanak a kezdőknek. Gyermekcsoportok számára hét közben egyébként 40 százalékos árengedmény van a síleckékre, a tubbingra pedig akár 75 százalékos is – tudtuk meg az oktatóktól. Kapnikbányán összesen nyolc és fél km sípálya van, felvonóval, éjjeli világítással. A hóviszonyok mindig nagyon jók, ugyanis hóágyúkkal fújják a havat a pályára. Máramarosban összesen négy településen vannak sípályák.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.