Cristian Simát szerdán váltotta le a részvényesek közgyűlése a Sibex élén betöltött tisztségeiből, arra hivatkozva, hogy nem jelent meg a munkahelyén, amikor az Országos Tőkepiaci Felügyelet október 1-jén megkezdte rutinellenőrzését a nagyszebeni tőzsdén. Sajtóértesülések szerint Cristian Sima az általa 1997-ben alapított WBS Holding brókercég ügyfeleinek pénzével együtt tűnt el, és a kárt több tízmillió euróra becsülik.
Luciana Balteş rendőrségi szóvivő közölte: sem a család, sem a tőzsde nem jelentette be Sima eltűnését, a rendőrség a sajtóban megjelent cikkek alapján, hivatalból indított vizsgálatot.
Az ügyet elsőként megszellőztető wall-street.ro pénzügyi-befektetési hírportál úgy tudja, Sima október elsején adott utoljára életjelet, amikor egy e-mailben azt közölte a tőzsde egyik igazgatójával, hogy ellopták laptopját, telefonját, iratait és bankkártyáit, ezért ezek letiltását kérte. Tőzsdei kollégái állítólag hiába próbáltak kapcsolatba lépni vele, nekik azt mondta, Svájcba utazik, ám ottani házának vezetékes telefonja fel van függesztve.
A WBS Holding a Brit Virgin-szigeteken bejegyzett brókercég, amely a külföldi pénzpiacokon végzett tranzakciókat a romániai befektetők pénzével, ezért a román tőkepiaci felügyelet nem követte működését.
A román sajtó szerint Sima előkészítette szökését: egy hónapja elvált feleségétől, elbocsátotta a WBS Holding műveleti igazgatóját, így ő maradt az egyedüli, akinek hozzáférése volt az ügyfelek pénzéhez. A wall-street.ro a brókercég egyik ügyfelének nyilatkozatát idézi, aki arra panaszkodik, hogy már nem fér hozzá a Sima által kezelt számlájához, nem tudja ellenőrizni, mi történt a pénzével.
Sima egyik tőzsdei kollégája, Adrian Simionescu a Capital című lapnak úgy nyilatkozott, valószínűbb, hogy Sima elvesztette, mintsem ellopta volna ügyfelei pénzét.
A Sibex csütörtökön közleményben igyekezett megnyugtatni ügyfeleit, azt írva, hogy tőzsdei befektetők pénze nem hiányzik.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.