Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
A bukaresti Versenytanács még nem fejezte be a bankoktól a két, folyamatban lévő vizsgálat keretében összegyűjtött több száz e-mail feldolgozását, de remélik, hogy az év vége felé döntést hozhatnak.
2024. február 13., 18:012024. február 13., 18:01
2024. február 13., 21:182024. február 13., 21:18
Bogdan Chirițoiu, a versenyhivatal vezetője kedden elmondta, még nem fejezték be valamennyi begyűjtött adat feldolgozását, két vizsgálat még folyamatban van. „Az egyik keretében a ROBOR (bankközi hitelkamatláb – szerk. megj.) lehetséges manipulációját vizsgáljuk. A másik vizsgálat arra vonatkozik, hogy a bankok hogyan cserélnek adatokat az ügyfelek előéletéről, és a létező mechanizmus megakadályozza-e, hogy az ügyfél egyik bankból a másikba vigye át a pénzügyeit” – jelentette ki Bogdan Chirițoiu.
„Több száz e-mail van. Rengeteg adatot gyűjtöttek össze. Klónoztuk az információkat a számítógépekről és több olyan levelet, amelyeket az érintett bankok jogászainak jelenlétében olvastunk fel” – mutatott rá Daniela Bădilă, a Versenytanács vezérigazgatója.
„Ha szankciókat szabunk ki, azok nagyok lesznek, több tíz- vagy százmillió eurós nagyságrendűek. A szándék az, hogy még idén megszülessen a döntés” – szögezte le a Versenytanács elnöke.
Rekordszámú vizsgálatot indított tavaly a Versenytanács
Az elmúlt tíz év viszonylatában rekordszámú vizsgálatot indított 2023-ban a Versenytanács, és a lezárt vizsgálatok száma is nagyon magas volt – nyilatkozta keddi sajtótájékoztatóján az intézmény elnöke. Bogdan Chiriţoiu beszámolója szerint a tavaly indított legfontosabb vizsgálatok az élelmiszerek, az energia, az útépítés/-javítás és – újdonságként – az IT ágazatot érintették. A Versenytanács közleménye szerint 2023-ban 24 vizsgálat indult a versenyjog esetleges megsértése miatt olyan területeken, mint a villamosenergia-elosztás, a banki szolgáltatások piaca, a napraforgóolaj, a cukor és a vaj forgalmazása, a gépjármű-alkatrészek piaca vagy az útkarbantartási munkálatok piaca. A tavaly kezdeményezett vizsgálatok több mint 56 százaléka kartellezés gyanúja miatt indult. A Versenytanács 2023-ban 14 vizsgálatot zárt le és összesen 160 millió lej (32,1 millió euró) értékben szabott ki bírságot, az esetek 77 százalékában versenykorlátozó megállapodások miatt – derül ki a tájékoztatásból.
Mint ismeretes, 2022 novemberében előre be nem jelentett ellenőrzéseket folytattak a versenyhivatal szakértői 10 banknál, amelyeket azzal gyanúsítanak, hogy kartellt alakítottak a hitelek törlesztőrészletének kiszámításakor alkalmazott ROBOR-index alakítására.
Lezárult az előzetes bejelentés nélküli ellenőrzés annál a tíz romániai banknál, amelyek részt vesznek a bankközi kamatlábak (ROBOR) értékének meghatározásában – jelentette be a Versenytanács. Jelezték: szakemberek vizsgálják a begyűjtött anyagokat.
A Versenytanács képviselői ugyanakkor tavaly szeptemberben szintén előre be nem jelentett ellenőrzéseket tartottak több kereskedelmi bank székhelyén, mivel azt gyanították, hogy a pénzintézetek összejátszottak egymással a hitelkamatok rögzítése érdekében. A gyanú szerint a bankok kartellezhettek az úgynevezett Hitelirodához (Birou de credit) benyújtott jelentések esetében.
Gyerkó László, a Versenytanács vezetőségének tagja tavaly áprilisban a ROBOR kapcsán zajló vizsgálatról a Krónikának úgy nyilatkozott, nehéz megbecsülni, hogy mikorra várható eredmény, a szakhatóság által lebonyolított kivizsgálások átlagos időtartama két és fél év, ennyi amúgy az uniós átlag is. „Próbáljuk rövidíteni, de két év alá nem igazán lehet behozni, mivel akkora volumenű munkát igényel a versenytársak, szerződések stb. elemzése” – húzta alá Gyerkó László.
A Versenytanács szakértői jelenleg vizsgálják a cukor, a napraforgóolaj, valamint a vaj romániai piacának meghatározó szereplőitől az elmúlt időszakban kartellgyanú miatt rajtaütésszerűen végzett ellenőrzések során begyűjtött adatokat.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
Nagyváradon nyit termelési központot a közel 17 000 alkalmazottat foglalkoztató és évente mintegy 5 milliárd eurós forgalmat bonyolító finn ipari gépgyártó, a Metso – közölte a Profit.ro gazdasági portál.
Májusban 7 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma Romániában éves összevetésben – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Ilie Bolojan csütörtök esete kijelentette: Nicușor Dan államfő a kormány beiktatásakor arra kérte őt, hogy tegyen meg mindent az adóemelések elkerülésért, de a költségvetés állapota ezt nem tette lehetővé.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
szóljon hozzá!