Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay.com
A bukaresti Versenytanács még nem fejezte be a bankoktól a két, folyamatban lévő vizsgálat keretében összegyűjtött több száz e-mail feldolgozását, de remélik, hogy az év vége felé döntést hozhatnak.
2024. február 13., 18:012024. február 13., 18:01
2024. február 13., 21:182024. február 13., 21:18
Bogdan Chirițoiu, a versenyhivatal vezetője kedden elmondta, még nem fejezték be valamennyi begyűjtött adat feldolgozását, két vizsgálat még folyamatban van. „Az egyik keretében a ROBOR (bankközi hitelkamatláb – szerk. megj.) lehetséges manipulációját vizsgáljuk. A másik vizsgálat arra vonatkozik, hogy a bankok hogyan cserélnek adatokat az ügyfelek előéletéről, és a létező mechanizmus megakadályozza-e, hogy az ügyfél egyik bankból a másikba vigye át a pénzügyeit” – jelentette ki Bogdan Chirițoiu.
„Több száz e-mail van. Rengeteg adatot gyűjtöttek össze. Klónoztuk az információkat a számítógépekről és több olyan levelet, amelyeket az érintett bankok jogászainak jelenlétében olvastunk fel” – mutatott rá Daniela Bădilă, a Versenytanács vezérigazgatója.
„Ha szankciókat szabunk ki, azok nagyok lesznek, több tíz- vagy százmillió eurós nagyságrendűek. A szándék az, hogy még idén megszülessen a döntés” – szögezte le a Versenytanács elnöke.
Rekordszámú vizsgálatot indított tavaly a Versenytanács
Az elmúlt tíz év viszonylatában rekordszámú vizsgálatot indított 2023-ban a Versenytanács, és a lezárt vizsgálatok száma is nagyon magas volt – nyilatkozta keddi sajtótájékoztatóján az intézmény elnöke. Bogdan Chiriţoiu beszámolója szerint a tavaly indított legfontosabb vizsgálatok az élelmiszerek, az energia, az útépítés/-javítás és – újdonságként – az IT ágazatot érintették. A Versenytanács közleménye szerint 2023-ban 24 vizsgálat indult a versenyjog esetleges megsértése miatt olyan területeken, mint a villamosenergia-elosztás, a banki szolgáltatások piaca, a napraforgóolaj, a cukor és a vaj forgalmazása, a gépjármű-alkatrészek piaca vagy az útkarbantartási munkálatok piaca. A tavaly kezdeményezett vizsgálatok több mint 56 százaléka kartellezés gyanúja miatt indult. A Versenytanács 2023-ban 14 vizsgálatot zárt le és összesen 160 millió lej (32,1 millió euró) értékben szabott ki bírságot, az esetek 77 százalékában versenykorlátozó megállapodások miatt – derül ki a tájékoztatásból.
Mint ismeretes, 2022 novemberében előre be nem jelentett ellenőrzéseket folytattak a versenyhivatal szakértői 10 banknál, amelyeket azzal gyanúsítanak, hogy kartellt alakítottak a hitelek törlesztőrészletének kiszámításakor alkalmazott ROBOR-index alakítására.
Lezárult az előzetes bejelentés nélküli ellenőrzés annál a tíz romániai banknál, amelyek részt vesznek a bankközi kamatlábak (ROBOR) értékének meghatározásában – jelentette be a Versenytanács. Jelezték: szakemberek vizsgálják a begyűjtött anyagokat.
A Versenytanács képviselői ugyanakkor tavaly szeptemberben szintén előre be nem jelentett ellenőrzéseket tartottak több kereskedelmi bank székhelyén, mivel azt gyanították, hogy a pénzintézetek összejátszottak egymással a hitelkamatok rögzítése érdekében. A gyanú szerint a bankok kartellezhettek az úgynevezett Hitelirodához (Birou de credit) benyújtott jelentések esetében.
Gyerkó László, a Versenytanács vezetőségének tagja tavaly áprilisban a ROBOR kapcsán zajló vizsgálatról a Krónikának úgy nyilatkozott, nehéz megbecsülni, hogy mikorra várható eredmény, a szakhatóság által lebonyolított kivizsgálások átlagos időtartama két és fél év, ennyi amúgy az uniós átlag is. „Próbáljuk rövidíteni, de két év alá nem igazán lehet behozni, mivel akkora volumenű munkát igényel a versenytársak, szerződések stb. elemzése” – húzta alá Gyerkó László.
A Versenytanács szakértői jelenleg vizsgálják a cukor, a napraforgóolaj, valamint a vaj romániai piacának meghatározó szereplőitől az elmúlt időszakban kartellgyanú miatt rajtaütésszerűen végzett ellenőrzések során begyűjtött adatokat.
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
szóljon hozzá!