Sokáig eltart, míg bebizonyosodik, mesterségesen is felsrófolták-e az élelmiszerek árát a cégek

•  Fotó: Rostás Szabolcs

Fotó: Rostás Szabolcs

A bukaresti Versenytanács munkatársai jelenleg vizsgálják a cukor, a napraforgóolaj, valamint a vaj romániai piacának meghatározó szereplőitől az elmúlt időszakban kartellgyanú miatt rajtaütésszerűen végzett ellenőrzések során begyűjtött adatokat. Gyerkó László, a szakhatóság vezetőségének tagja a Krónika megkeresésére elmondta, a folyamat még hosszú hónapokig eltarthat.

Bálint Eszter

2023. április 04., 10:112023. április 04., 10:11

Mint ismeretes, a Versenytanács múlt csütörtökön jelentette be, hogy kartellgyanú miatt három ellenőrzési akció is zajlott az elmúlt időszakban. Azt vizsgálják, hogy történt-e megállapodás a termelők között a napraforgóolaj, a vaj és a cukor árának megállapításakor, vagyis az élelmiszeripari vállalkozások tisztességtelen piaci magatartásának betudhatóan drágultak-e szédítő mértékben ezek az alapélelmiszerek.

A szakhatóság ellenőrei a napraforgóolaj esetében a Bunge Románia Kft., az Expur Rt., a Prutul Rt. és az Ardealul Rt. székhelyén és telephelyein, a vaj esetében az Albalactnál, a Lactalis csoporthoz tartozó Covalactnál és Dornánál, a Friesland Románia Rt.-nél, a Lacto Food Kft.-nél, valamint az Olympushoz tartozó brassói tejgyárban ellenőriztek. Ami a cukrot illeti, az Agrana Románia Kft., a Pfeifer & Langen Románia Kft. és Lucsor Impex Kft. székhelyeire esett az ellenőrök választása.

korábban írtuk

Kartellgyanú: a napraforgóolaj, a vaj és a cukor drágulását vizsgálja a Versenytanács
Kartellgyanú: a napraforgóolaj, a vaj és a cukor drágulását vizsgálja a Versenytanács

Kartellgyanú miatt három ellenőrzési akciót is indított a Versenytanács: azt vizsgálják, hogy volt-e megállapodás a termelők között a napraforgóolaj, a vaj és a cukor árának megállapításakor. Tizenhárom cégnél tartottak rajtaütésszerű ellenőrzést.

Gyerkó László megkeresésünkre elmondta, az ellenőrzött termelők együttes piaci részesedése az adott termékek esetében eléri a 80–90 százalékot.

Mint részletezte, a Versenytanács folyamatosan megfigyeli a kényesnek tekintett piacokat, a hivatalon belül van egy osztály, amely kimondottan az árérzékeny termékekkel foglalkozik. Továbbá követik az általuk működtetett Ármonitor applikációt is, amely megmutatja az árak alakulását a hipermarketekben, márpedig a napraforgóolaj, a vaj és a cukor esetében magas áremelkedésre lettek figyelmesek, ennek nyomán indult vizsgálat.

Összehasonlították az említett termékek árát a régió más országaiban gyakorolt árszinttel, az európai uniós tagállamok átlagával, és kiderült, hogy

nálunk az emelkedés magasabb volt, mint az infláció, illetve a regionális áremelkedés – ecsetelte Gyerkó László.

Az adatgyűjtés lezajlott, a Versenytanács ellenőrei számítógépeket, mobiltelefonokat, különböző iratcsomókat gyűjtöttek be. Jelenleg pedig ezeket elemzik.

Gyerkó László, a bukaresti Versenytanács vezetőségének tagja •  Fotó: Beliczay László Galéria

Gyerkó László, a bukaresti Versenytanács vezetőségének tagja

Fotó: Beliczay László

Gyerkó László kérdésünkre azt mondta, ez a folyamat négy-öt, de akár hat hónapig is eltarthat, csupán akkor derül ki, hogy volt-e megegyezés a cégek között, jogos volt-e ez a nagyobb ár, amelyet gyakoroltak. De a végkövetkeztetésre valószínűleg ennél is többet kell majd várnunk, szükség lehet ugyanis plusz információkra, azokat is be kell kérni, ki kell elemezni, ami mind-mind időigényes.

Az elemzés során a Versenytanács illetékesei amúgy azt vizgálják, hogy a piaci szereplők akár egyesületi szinteken, akár nagyobb találkozókon, esetleg e-mailben megegyeztek-e az árakról, ahogy az elmúlt tíz évben történt több esetben is.

Szédítően emelkedtek az élelmiszerárak
A bukaresti statisztikai intézet (INS) márciusban közölt kimutatása szerint éves szinten az élelmiszerek 22,35 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 12,73 százalékkal, a szolgáltatások pedig 10,38 százalékkal drágultak Romániában. A tavalyi év második hónapjához képest ugyanakkor idén februárban a cukor drágult leginkább, 63,6 százalékkal, a vaj 44,9 százalékkal, de a burgonya, a margarin, a tej, a sajt és a tojás ára is 33–35 százalékkal emelkedett. Vagyis a statisztikai adatok is igazolni látszanak a Versenytanács illetékeseinek gyanúját. Egyébként az éves inflációs ráta éppen az élelmiszerárak emelkedése miatt nőtt idén februárban 15,5 százalékra a januári 15,1 százalékról.

Kérdésünkre, mekkora az esélye annak, hogy nyoma maradt egy esetleges összehangolt áremelésnek, Gyerkó László megjegyezte, egyértelmű, hogy egyre kevesebb nyom van, és a hasonló megállapodások nincsenek is leírva, aláírva és lepecsételve. Vannak viszont szakértők, akik különböző piaci viselkedési minták, különböző kalkulációk mentén tudnak következtetni a tisztességtelen magatartásra.

A hivatalos statisztikai adatok szerint egy év alatt a cukor 63,6 százalékkal drágult Romániában •  Fotó: Facebook/Asociatia Pro Consumatori Galéria

A hivatalos statisztikai adatok szerint egy év alatt a cukor 63,6 százalékkal drágult Romániában

Fotó: Facebook/Asociatia Pro Consumatori

Ami a bankközi kamatláb (ROBOR) kapcsán még korábban elindított vizsgálatot illeti, Gyerkó László kérdésünkre elmondta, ebben az esetben is zajlik még a begyűjtött adatok elemzése. Azt azonban egyelőre nehéz lenne megmondani, hogy mikorra derülhet ki, kartelleztek-e a pénzintézetek. A versenytanács illetékese rámutatott:

a szakhatóság által lebonyolított kivizsgálások átlagos időtartama két és fél év, ennyi amúgy az uniós átlag is.

„Próbáljuk rövidíteni, de két év alá nem igazán lehet behozni, mivel akkora volumenű munkát igényel a versenytársak, szerződések stb. elemzése” – húzta alá Gyerkó László.

korábban írtuk

ROBOR-ügy: lezárult a „helyszínelés” a bankoknál – A pénzintézetek azzal védekeznek, hogy mindenhol nőttek a kamatok
ROBOR-ügy: lezárult a „helyszínelés” a bankoknál – A pénzintézetek azzal védekeznek, hogy mindenhol nőttek a kamatok

Lezárult az előzetes bejelentés nélküli ellenőrzés annál a tíz romániai banknál, amelyek részt vesznek a bankközi kamatlábak (ROBOR) értékének meghatározásában – jelentette be a Versenytanács. Jelezték: szakemberek vizsgálják a begyűjtött anyagokat.

Mint ismeretes, a Versenytanács a tavalyi év második felében jelentette be, hogy vizsgálatot indított azoknál a romániai bankoknál, amelyek részt vesznek a bankközi kamatlábak szintjének meghatározásában, miután arra gyanakszanak, hogy megállapodtak a kamatszintekről. A Transilvania Bank, a BCR, a BRD–Societe Generale, az ING Bank, a Raiffeisen Bank, a CEC Bank, az UniCredit Bank, az OTP Bank Románia, az EximBank és az Intesa Sanpaolo Románia érintett a versenyszabályok áthágásának gyanújával zajló ankétban.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. január 04., szombat

Továbbra is veszteséges a Romaero román állami repülőgépgyártó

Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.

Továbbra is veszteséges a Romaero román állami repülőgépgyártó
2025. január 04., szombat

Rekordot döntött, de még mindig igen alacsony a kötelező lakásbiztosítással rendelkező otthonok aránya

Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.

Rekordot döntött, de még mindig igen alacsony a kötelező lakásbiztosítással rendelkező otthonok aránya
2025. január 03., péntek

Idén is 100 ezer külföldi munkavállaló érkezhet

A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.

Idén is 100 ezer külföldi munkavállaló érkezhet
2025. január 03., péntek

„Takarékoskodjatok!” A megszorítások csak a kezdet elemzők, munkáltatók szerint

Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.

„Takarékoskodjatok!” A megszorítások csak a kezdet elemzők, munkáltatók szerint
2025. január 02., csütörtök

Agrometeorológia: tartós hidegre lenne szükség a kártevők számának csökkenéséhez

Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.

Agrometeorológia: tartós hidegre lenne szükség a kártevők számának csökkenéséhez
2025. január 02., csütörtök

Bár még nincs gond, sok a bizonytalansági tényező az orosz gáz ukrajnai tranzitjának leállítása után

Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.

Bár még nincs gond, sok a bizonytalansági tényező az orosz gáz ukrajnai tranzitjának leállítása után
2025. január 01., szerda

Üzemanyag-drágulás: 8-10 lejjel kerül többe a teletank

Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.

Üzemanyag-drágulás: 8-10 lejjel kerül többe a teletank
2025. január 01., szerda

Drágulással, kedvezmények megvonásával indult az új év

Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.

Drágulással, kedvezmények megvonásával indult az új év
2024. december 31., kedd

Sokadjára elhalasztották a radiátoros hőmennyiségmérő kötelező beszerelési határidejét

Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.

Sokadjára elhalasztották a radiátoros hőmennyiségmérő kötelező beszerelési határidejét
2024. december 31., kedd

Görcsös politikai ellenállásba ütközik a magyar energiacég romániai bevásárlása, holott a fogyasztók jól járhatnak vele

Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.

Görcsös politikai ellenállásba ütközik a magyar energiacég romániai bevásárlása, holott a fogyasztók jól járhatnak vele