Fotó: Rostás Szabolcs
A bukaresti Versenytanács munkatársai jelenleg vizsgálják a cukor, a napraforgóolaj, valamint a vaj romániai piacának meghatározó szereplőitől az elmúlt időszakban kartellgyanú miatt rajtaütésszerűen végzett ellenőrzések során begyűjtött adatokat. Gyerkó László, a szakhatóság vezetőségének tagja a Krónika megkeresésére elmondta, a folyamat még hosszú hónapokig eltarthat.
2023. április 04., 10:112023. április 04., 10:11
Mint ismeretes, a Versenytanács múlt csütörtökön jelentette be, hogy kartellgyanú miatt három ellenőrzési akció is zajlott az elmúlt időszakban. Azt vizsgálják, hogy történt-e megállapodás a termelők között a napraforgóolaj, a vaj és a cukor árának megállapításakor, vagyis az élelmiszeripari vállalkozások tisztességtelen piaci magatartásának betudhatóan drágultak-e szédítő mértékben ezek az alapélelmiszerek.
A szakhatóság ellenőrei a napraforgóolaj esetében a Bunge Románia Kft., az Expur Rt., a Prutul Rt. és az Ardealul Rt. székhelyén és telephelyein, a vaj esetében az Albalactnál, a Lactalis csoporthoz tartozó Covalactnál és Dornánál, a Friesland Románia Rt.-nél, a Lacto Food Kft.-nél, valamint az Olympushoz tartozó brassói tejgyárban ellenőriztek. Ami a cukrot illeti, az Agrana Románia Kft., a Pfeifer & Langen Románia Kft. és Lucsor Impex Kft. székhelyeire esett az ellenőrök választása.
Kartellgyanú miatt három ellenőrzési akciót is indított a Versenytanács: azt vizsgálják, hogy volt-e megállapodás a termelők között a napraforgóolaj, a vaj és a cukor árának megállapításakor. Tizenhárom cégnél tartottak rajtaütésszerű ellenőrzést.
Mint részletezte, a Versenytanács folyamatosan megfigyeli a kényesnek tekintett piacokat, a hivatalon belül van egy osztály, amely kimondottan az árérzékeny termékekkel foglalkozik. Továbbá követik az általuk működtetett Ármonitor applikációt is, amely megmutatja az árak alakulását a hipermarketekben, márpedig a napraforgóolaj, a vaj és a cukor esetében magas áremelkedésre lettek figyelmesek, ennek nyomán indult vizsgálat.
Összehasonlították az említett termékek árát a régió más országaiban gyakorolt árszinttel, az európai uniós tagállamok átlagával, és kiderült, hogy
Az adatgyűjtés lezajlott, a Versenytanács ellenőrei számítógépeket, mobiltelefonokat, különböző iratcsomókat gyűjtöttek be. Jelenleg pedig ezeket elemzik.
Gyerkó László, a bukaresti Versenytanács vezetőségének tagja
Fotó: Beliczay László
Gyerkó László kérdésünkre azt mondta, ez a folyamat négy-öt, de akár hat hónapig is eltarthat, csupán akkor derül ki, hogy volt-e megegyezés a cégek között, jogos volt-e ez a nagyobb ár, amelyet gyakoroltak. De a végkövetkeztetésre valószínűleg ennél is többet kell majd várnunk, szükség lehet ugyanis plusz információkra, azokat is be kell kérni, ki kell elemezni, ami mind-mind időigényes.
Szédítően emelkedtek az élelmiszerárak
A bukaresti statisztikai intézet (INS) márciusban közölt kimutatása szerint éves szinten az élelmiszerek 22,35 százalékkal, a nem élelmiszer jellegű termékek 12,73 százalékkal, a szolgáltatások pedig 10,38 százalékkal drágultak Romániában. A tavalyi év második hónapjához képest ugyanakkor idén februárban a cukor drágult leginkább, 63,6 százalékkal, a vaj 44,9 százalékkal, de a burgonya, a margarin, a tej, a sajt és a tojás ára is 33–35 százalékkal emelkedett. Vagyis a statisztikai adatok is igazolni látszanak a Versenytanács illetékeseinek gyanúját. Egyébként az éves inflációs ráta éppen az élelmiszerárak emelkedése miatt nőtt idén februárban 15,5 százalékra a januári 15,1 százalékról.
Kérdésünkre, mekkora az esélye annak, hogy nyoma maradt egy esetleges összehangolt áremelésnek, Gyerkó László megjegyezte, egyértelmű, hogy egyre kevesebb nyom van, és a hasonló megállapodások nincsenek is leírva, aláírva és lepecsételve. Vannak viszont szakértők, akik különböző piaci viselkedési minták, különböző kalkulációk mentén tudnak következtetni a tisztességtelen magatartásra.
A hivatalos statisztikai adatok szerint egy év alatt a cukor 63,6 százalékkal drágult Romániában
Fotó: Facebook/Asociatia Pro Consumatori
Ami a bankközi kamatláb (ROBOR) kapcsán még korábban elindított vizsgálatot illeti, Gyerkó László kérdésünkre elmondta, ebben az esetben is zajlik még a begyűjtött adatok elemzése. Azt azonban egyelőre nehéz lenne megmondani, hogy mikorra derülhet ki, kartelleztek-e a pénzintézetek. A versenytanács illetékese rámutatott:
„Próbáljuk rövidíteni, de két év alá nem igazán lehet behozni, mivel akkora volumenű munkát igényel a versenytársak, szerződések stb. elemzése” – húzta alá Gyerkó László.
Lezárult az előzetes bejelentés nélküli ellenőrzés annál a tíz romániai banknál, amelyek részt vesznek a bankközi kamatlábak (ROBOR) értékének meghatározásában – jelentette be a Versenytanács. Jelezték: szakemberek vizsgálják a begyűjtött anyagokat.
Mint ismeretes, a Versenytanács a tavalyi év második felében jelentette be, hogy vizsgálatot indított azoknál a romániai bankoknál, amelyek részt vesznek a bankközi kamatlábak szintjének meghatározásában, miután arra gyanakszanak, hogy megállapodtak a kamatszintekről. A Transilvania Bank, a BCR, a BRD–Societe Generale, az ING Bank, a Raiffeisen Bank, a CEC Bank, az UniCredit Bank, az OTP Bank Románia, az EximBank és az Intesa Sanpaolo Románia érintett a versenyszabályok áthágásának gyanújával zajló ankétban.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
szóljon hozzá!