Trükköztek a bankok? Csaknem megkétszereződtek az év eleje óta azok a havi törlesztőrészletek, amelyeket a ROBOR alapján határoznak meg
Fotó: Jakab Mónika
Lezárult az előzetes bejelentés nélküli ellenőrzés annál a tíz romániai banknál, amelyek részt vesznek a bankközi kamatlábak (ROBOR) értékének meghatározásában – jelentette be csütörtökön a Versenytanács. Jelezték egyúttal: szakemberek vizsgálják a begyűjtött anyagokat.
2022. november 03., 12:422022. november 03., 12:42
2022. november 03., 12:472022. november 03., 12:47
A Versenytanács a közleményben emlékeztetett: a vizsgálat célja megállapítani, hogy létezett-e megállapodás a bankok között arról, hogy minél magasabb szinten tartják a 2019. május 2. előtt felvett lejalapú lakossági hitelek, illetve a jogi személyeknek adott kölcsönök havi törlesztőrészletének megállapításakor használt mutatót.
A bejelentés nélküli ellenőrzéseket amúgy a bukaresti táblabíróság engedélyezi, és – mint az illetékesek a napokban több ízben is hangsúlyozták – ezek a vizsgálatok nem jelentik azt, hogy a hatóság szerint a vizsgált vállalatok bűnösek lennének.
Közben reagált a történtekre a Romániai Bankok Egyesülete (ARB) is. Szerdai közleményükben kiemelték,
„A pénzpiac szabadpiac, amelyen az árak – a kamatlábak – a likviditás (a kereslet és a kínálat viszonya) függvényében alakulnak, és egyaránt tükrözik a pillanatnyi piaci viszonyokat és a piac szereplőinek előrejelzéseit, jelenleg pedig a kontextust nagyfokú volatilitás és többszörös bizonytalanság jellemzi” – nyilatkozta Bogdan Neacșu, az állami tulajdonban levő CEC Bank elnök-vezérigazgatója.
Vizsgálódik a fontosabb romániai bankoknál a Versenytanács a bankközi hitelkamatláb (ROBOR) megállapításával kapcsolatban – erősítette meg szerdán Bogdan Chiriţoiu, az intézmény elnöke.
Mint ismeretes, a ROBOR azoknak a kamatoknak az átlagát jelenti, amelyen a bankok egymásnak hitelt nyújtanak, alakulása pedig főként a piacon levő likviditás szintjétől függ.
Az év elején eközben még 3,02 százalékos volt. A jelzáloghitelek esetében alkalmazott hat hónapos bankközi hitelkamatláb az előző napi 8,31 százalékról 8,30 százalékra csökkent, míg a 12 hónapos ROBOR 8,44 százalékon stagnált.
Vizsgálatot indított kedden a Versenytanács azoknál a romániai bankoknál, amelyek részt vesznek a bankközi kamatlábak (ROBOR) szintjének meghatározásában, miután arra gyanakszanak, hogy megállapodtak a kamatszintekről.
Amint arról beszámoltunk, kedden a Profit.ro gazdasági portál számolt be elsőként arról, hogy vizsgálatot indított aznap a Versenytanács azoknál a romániai bankoknál, amelyek részt vesznek a bankközi kamatlábak (ROBOR) szintjének meghatározásában, miután arra gyanakszanak, hogy megállapodtak a kamatszintekről. Az értesülések szerint a Transilvania Bank, a BCR, a BRD–Societe Generale, az ING Bank, a Raiffeisen Bank, a CEC Bank, az UniCredit Bank, az OTP Bank Románia, az EximBank és az Intesa Sanpaolo Románia érintett.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!