Fotó: Gozner Gertrud
Hatvan évre van szüksége egy átlagos jövedelemmel rendelkező román állampolgárnak, hogy kifizesse az általa megvásárolt ingatlan utolsó részletét is – derül ki egy, a The Money Channel gazdasági tévécsatorna által bemutatott összehasonlító elemzésből. A dokumentumból kiderül, a régió többi országában ez az arány átlagban húsz év. Az ok: Románia Európában az utolsók között kullog a bér/négyzetméter alapú összehasonlításban. Ahhoz, hogy valaki egyszerű, kétszobás lakást vásároljon, ha átlagos bérrel rendelkezik, mintegy 50–60 évig kellene spórolnia, hogy teljes öszszegben kifizethesse a vételárat. Ezzel Románia Bulgária és Ukrajna mellett sereghajtó Európában – állapította meg Speranţa Munteanu, a PriceWaterhouse Coopers Románia ingatlanrészlegének igazgatója. Shimon Galon, a GTC ingatlancég ügyvezető igazgatója ugyanakkor felhívta a figyelmet: a statisztika csalóka, abban ugyanis nem feltétlenül a reális jövedelmet vették figyelembe. Az ok: a munkavállalók többsége fizetésének egy részét mindhárom országban feketén keresi meg. A tény ugyanakkor az, hogy a polgárok 70 százaléka szeretne új lakásba költözni, azonban a néhány száz eurós bérek és a 70–100 ezer eurós lakásárak mellett erre nincs lehetősége. A REAS ingatlantanácsadó cég felmérésből kiderül: az átlag román állampolgárnak 55 évig kellene dolgoznia, hogy kifizethessen egy közel 100 ezer eurós, 60 négyzetméteres lakást. A kelet-európai országok közül ennél csupán Ukrajna van rosszabb helyzetben: ott egy munkavállaló 75 évi béréből tudna csak kifizetni egy hasonló alapterületű ingatlant. A legkedvezőbb helyzetben a horvátok vannak: Zágrábban 18 évnyi keresetből megvásárolható egy lakás. A második helyen Budapest áll, itt is elég 19 évi kereset az áhított ingatlan megvásárlásához. A rangsorban a harmadik helyet Ljubljana foglalja el.
B. L.
Drágulnak az új lakások
A pénzügyi válság nyomán növekszik az új lakások ára, a telkeké viszont csökken – ezt a következtetést vonták le a konferencia résztvevői, melyet a krízisnek az ingatlanszektorra gyakorolt hatása témájában szerveztek meg Bukarestben. A szeminárium résztvevői szerint az ingatlanpiac még kedvező körülmények között is csupán jövő őszre tér magához. A legkedvezőtlenebb helyzetbe azok kerülnek, akik ingatlant kívánnak vásárolni, hiszen a növekvő árak mellett nagyobb részletekkel kell számolniuk.
A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.