A különleges nyugdíjak helyzetének rendezése a PNRR keretében rendelkezésre álló pénzek lehívásának az egyik feltétele
Fotó: Orbán Orsolya
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben (PNRR), vagyis 231 millió euró úszhat el, amennyiben nem sikerül az Európai Bizottság számára tetsző módon rendezni a kérdést.
2025. április 02., 13:032025. április 02., 13:03
A két forgatókönyvről Marcel Boloș beruházási és európai projektekért felelős miniszter beszélt kedden a parlamentben. Mint emlékeztetett: a PNRR 3. kifizetési igénylését részben felfüggesztették, aminek fő oka a különleges nyugdíjakra vonatkozó mérföldkő.
Románia elveszíthet 1,76 milliárd eurót, ha nem teljesíti az országos helyreállítási terv (PNRR) harmadik kifizetési kérelemhez kapcsolódó problémás mérföldköveit – jelentette ki az Agerpresnek adott pénteki interjúban Marcel Boloș.
„A különleges nyugdíjakkal kapcsolatos mérföldkő a katonai nyugdíjakat nem érinti. A téma lezárult. Most a bírók és ügyészek nyugdíjának méltányosságáról tárgyalunk, és ebben a kérdésben 6 hónapon belül kell megoldást találnunk. (...) Két lehetőségen dolgozunk. Az egyik változat, hogy a nyugdíjak egy bizonyos küszöbérték feletti részére bizonyos százalékos jövedelemadót vetünk ki, de ez az intézkedés az adóreform-csomag része, mert az adóreform tekintetében is van egy mérföldkövünk” – idézte Marcel Boloș szavait a Digi 24 hírportálja.
Szavai szerint az említett küszöbérték még nincs kőbe vésve, a pénzügyminisztérium dolgozik rajta, számításokat végeznek,
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) vasárnap közölt adatai szerint januárban 11 678 különnyugdíjat fizettek ki, tízzel kevesebbet, mint 2024 decemberében. A legnagyobb különnyugdíj 25 185 lej volt.
„A második változat az, amelyet a Világbank szakértői dolgoztak ki a nyugdíjba vonuláskor kapott jövedelem százalékos arányára vonatkozóan. Most ez a bruttó jövedelem 85 százaléka, és a figyelembe vett járulékfizetési időszak 5 év. Ebben az összefüggésben egy százalékos arányról és egy kiigazított járulékfizetési időszakról beszélünk, de itt is az Európai Bizottság képviselőivel együtt kell véglegesítenünk a számításokat” – mondta az európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter.
Boloș aláhúzta: ha Románia nem oldja meg a különleges nyugdíjak méltányosságának kérdését, akkor azt kockáztatja, hogy 231 millió eurót veszít az országos helyreállítási terv keretében rendelkezésére álló összegekből.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök hétfő este kijelentette: ha tőle függene, a bírák és ügyészek esetében is 65 évre emelné a nyugdíjkorhatárt, mert „nem létezhet állam az államban”.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
szóljon hozzá!