Marcel Boloș szerint Románia nagy eséllyel elveszíthet 1,76 milliárd eurót
Fotó: Gov.ro
Románia elveszíthet 1,76 milliárd eurót, ha nem teljesíti az országos helyreállítási terv (PNRR) harmadik kifizetési kérelemhez kapcsolódó problémás mérföldköveit – jelentette ki az Agerpresnek adott pénteki interjúban Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter.
2025. január 31., 15:402025. január 31., 15:40
Marcel Boloș elmondta, hogy a PNRR problémás mérföldkövei közé tartozik az energiaszektor állami cégeinek vállalatirányítása, az állami vállalatokat felügyelő ügynökség (AMEPIP) vezetőségének kiválasztása, a különleges nyugdíjak kérdése vagy az infrastrukturális beruházások versenytárgyalásainak megszervezése.
A miniszter közlése szerint a következő, 2,7 milliárd eurós kifizetési kérelmet júniusban vagy júliusban nyújtják be, és
A közalkalmazotti bértörvényről kijelentette, hogy szerinte ezt a jogszabályt le kellene választani a negyedik kifizetési kérelemről, és hozzácsatolni az utolsó vagy utolsóelőtti kérelemhez.
amelyekből 31 milliárd euró vissza nem térítendő támogatás.
A miniszter beszélt arról is, hogy az idei 7 százalékos hiánycél tartható, mert 2025-ben már nem várhatók a választások megszervezésével vagy az aszálykárok enyhítésével kapcsolatos egyszeri kiadások.
Románia 2024-ben 7,18 milliárd euró vissza nem térítendő európai uniós forrást kapott – ez az összeg azonban a kormány által a tavalyi évre becsült 14,29 milliárd eurónak csupán a felét teszi ki – irányította rá a figyelmet friss elemzésében a Profit.ro.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A foglalkoztatott személyek aránya az Európai Unió 20 és 64 év közötti népességén belül 2024-ben 75,8 százalék volt, ami 197,6 millió főt jelent. Ez a legmagasabb arány 2009 óta – derül ki az EU statisztikai hivatalának kedden közölt adataiból.
Bogdan Ivan gazdasági miniszter kedden azt nyilatkozta, hogy elküldték jóváhagyásra a közalkalmazottaknak járó üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet, amelyet még e heti ülésén elfogadhat a kormány.
szóljon hozzá!