A Szatmár Megyei Tanács alelnöke tegnap kora délután úgy nyilatkozott: este már két 200 személyes repülőgépnek kellett érkeznie Törökországból – a nagyváradi, temesvári és szatmárnémeti turistáknak Temesvárra kellett érkezniük, a kolozsváriak és a marosvásárhelyieknek pedig a kolozsvári reptéren kellett landolniuk, ahonnan az ígéretek szerint a Premium Holidays autóbuszokkal szállította haza valamennyiüket.
Adrian Ştef kifejtette: már múlt szerdán jelezte neki az egyik szatmárnémeti utazási iroda, hogy gondok vannak. Ekkor elkezdett érdeklődni, de mindenhonnan azt a választ kapta, hogy ramadán van, ilyenkor pedig Törökországban megáll az élet, és teljesen normális dolognak számít, hogy a banki átutalások is szünetelnek, ezért megnyugodott. Szombaton azonban az antalyai üdülők számára a romániai utakat szervező Premium Holidays a hivatalos honlapján is bejelentette, hogy fizetésképtelen. Ezt követően az utazási irodák országos szervezete egy krízisközpontot alakított, hogy haza tudják hozni az utasokat, illetve hogy megoldják az elkövetkező napokra is a zavartalan utasszállítást. Adrian Ştef egyébként úgy tudja: a Premium Holidays egyik törökországi partnere maradt adós a vállalatnak egy nagy összeggel, valamint néhány romániai utazási iroda sem fizetett nekik időben, ezért 300 ezer eurónyi mínuszuk gyűlt össze. Hozzátette: sem a szatmárnémeti, sem a marosvásárhelyi utasokat toborzó irodákkal nem volt gond.
„Nem értem, hogy a cég miért nem választotta külön a jól működő üzleteit a problémás vállalkozásoktól, és miért sodort bajba egy jó kezdeményezést” – tette fel a kérdést az alelnök, hozzátéve, hogy a kezdeti nehézségek után, amikor mindössze 50–60 utasuk gyűlt össze, nagyon megtetszett az üdülni vágyóknak a törökországi út, és az utóbbi néhány járatukra már minden jegy elkelt. Eddig 12 gép indult Marosvásárhelyről Szatmárnémeti érintésével Antalyába, és az utolsó három gép meg is telt, azaz elfoglalták a szatmáriaknak fenntartott 100, illetve a vásárhelyiek számára rendelkezésre álló 70-75 helyet is. A hazautat egyébként a helyi utazási irodák finanszírozzák.
Nyugalomra intette a turistákat Bajna Örs, a Premium Holidays törökországi idegenvezetője. Az Antalyában tartózkodó idegenforgalmi szakember lapunknak elmondta, hogy azoknak a vendégeknek, akiknek hétfőn délben járt le a tengerparti nyaralásuk, a tegnapi nap folyamán három repülőgépet biztosított a cég. „Mindannyian kitöltötték a teljes nyaralásukat, és nagyon jól érezték magukat Antalyában. Mint ahogy remélhetőleg azok is jól fogják érezni magukat, akik a lejárató kampány ellenére vállalták az utazást, és hétfőn Törökországba repültek” – nyilatkozta a Krónikának Bajna. Az idegenvezető belátta, hogy a több mint hatszáz vakációzni vágyó közül tegnap csak 330-an érkeztek meg Törökországba, a többi lemondta a nyaralását. „Ez a 330 vendég jól ismeri a cégünket, és vállalta, hogy kifizeti a szállást, mert bízik bennünk, hogy egy-két hónapon belül visszatérítjük a befizetett összeget” – mondta el a Premium Holidays idegenvezetője. Azoknak, akik belementek a pluszköltségbe, igencsak a zsebük mélyére kellett nyúlniuk, ugyanis a recepciónál foglalt szoba jóval drágább, mint egy turisztikai irodán keresztül befizetett kirándulás esetében. Bajna Örs szerint egy hétre minden vendégnek legalább 800 eurót kellett lepengetnie, abban az esetben viszont, ha ötcsillagos luxusszállodát választott, akár 2500–3000 eurót is ki kellett fizetnie.
Korántsem ennyire derűlátó és felszabadult Hajdú Zoltán, a marosvásárhelyi Thomas Hux utazási iroda tulajdonosa. Cégének összesen 16 ügyfelet kell valamiféleképpen kárpótolnia a Premium Holidays miatt, de így is csaknem tízezer eurót kell lepengetnie. Amennyiben a vendég mégis a törökországi utazást választja, számára a Thomas Hux más tour-operator csomagját kénytelen megvásárolni. „Ebben az országban mintha nem is léteznének törvények, úgy verik át az embert. Augusztus 25-én felhívtak Bukarestből a Premium Holidaystől, hogy sürgősen küldjük az ügyfelektől bevasalt pénzt, mert a muzulmán világ nagy ünnepe, a ramadánra való tekintettel a bankok egy néhány napig bezárnak. Mi, hülyék ezt bevettük, ahhoz, hogy szeptember 2-án kiderüljön, hogy a török fél bebukott” – panaszkodott lapunknak Hajdú, aki szerint teljesen nyilvánvaló az átverés. Suleiman Selciuk, a Premium Holidays cég romániai tulajdonosa türelemre inti a turisztikai csomagjait árusító kisebb irodák képviselőit. A konstancai vállalkozó mindenkinek megígérte, hogy legtöbb hatvan napon belül megtéríti a befizetett összegét. „Nem hinném, hogy egy csődbe ment céget érdekelné a kisebb utazási irodák anyagi helyzete, és csakugyan visszafizetné az átutalt összeget” – vélekedett Hajdú Zoltán.
Adrian Ştef szerint a problémák ellenére a jövőbeli antalyai nyári charterjártok számára a „piac már készen van”, így valószínűleg jövőre is folytatják az utaztatást, de nem a Premium Holidaysen keresztül. Az idei járatokat is megpróbálják mindenképp pótolni, de ha valakinek elment a kedve Törökországtól, annak más lehetőséget ajánlanak fel. Mint beszámoltunk, a Marosvásárhely–Szatmárnémeti–Antalya járatra a Premium Holidays kötött szerződést a Sky Airlines légitársasággal, az üdülőjegyeket pedig helyi utazási irodák értékesítették. A Szatmár Megyei Tanács azzal segítette a kezdeményezést, hogy alacsony szinten tartotta a reptéri illetéket, így nem került többe egy utazás, mintha Kolozsvárról indultak volna a turisták, akik megspórolhatták a kolozsvári úttal járó kiadást és az időt.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.