Fotó: Haáz Vince
Az idei első negyedévben 8049 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 3210 lej az egy főre jutó bevétel; ez 7,3, illetve 7 százalékos növekedést jelent 2023 utolsó negyedévéhez képest – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. július 10., 14:402024. július 10., 14:40
Az Agerpres hírügynökség által idézett tájékoztatás szerint éves összevetésben a háztartások átlagjövedelme 15,3 százalékkal, az egy főre jutó átlagos havi jövedelem pedig 14,8 százalékkal nőtt idén január és március között.
Az INS adatai értelmében a pénzbeli jövedelem háztartásonként átlagosan havi 7473 lejt (személyenként 2981 lejt), a természetbeni jövedelem pedig háztartásonként havi 576 lejt (személyenként 230 lejt) tett ki. Ez 7,4 százalékos, illetve 5,2 százalékos növekedést jelent az előző három hónaphoz képest.
a háztartások összes jövedelmének 68,8 százalékát. Emellett a szociális ellátásokból származó jövedelem (19,3 százalék), valamint a természetbeni jövedelem (7,2 százalék) is hozzájárult a háztartások teljes jövedelméhez.
A múlt év harmadik negyedévében 7301 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 2918 lej az egy főre jutó bevétel; ez 5,7, illetve 5,3 százalékos növekedést jelent a második negyedévhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet.
Lakóhely szerinti lebontásban a városi háztartások havi jövedelme átlagban 8993 lej volt az idei első trimeszterben, 1,3-szer nagyobb a vidéki háztartásokénál.
Városon a fizetések és a bér jellegű juttatások tették ki a teljes jövedelem 75,1 százalékát, vidéken ez az arány 17,6 százalékkal kisebb volt. A szociális juttatásokból származó összegek vidéken a jövedelem 21,8 százalékát adták, városon ennél 3,8 százalékkal kevesebbet. A természetbeni jövedelem az összbevétel 12,4 százalékát tette ki vidéken, ez az arány 3-szor nagyobb a városon jegyzettnél.
A háztartások kiadásainak 59,9 százalékát (4099 lej) a fogyasztási kiadások tették ki az idei első negyedévben, 33,9 százalékát (2323 lej) a helyi és központi adók, illetékek, társadalombiztosítási járulékok, 2,3 százalékát (154 lej) pedig a háztáji gazdálkodással kapcsolatos költségek (a tenyészállatok és baromfik etetésére, vetőmagra, állatorvosi szolgáltatásokra stb. fordított kiadások).
A nem kormányzati ügyfelek bankbetétei idén áprilisban az előző hónaphoz képest 0,9 százalékkal 589,925 milliárd lejre nőttek, az előző év azonos időszakához viszonyítva pedig 11,9 százalékkal emelkedtek a BNR hétfőn közzétett adatai szerint.
Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
A milánói Via Montenapoleone lett idén a világ legdrágább bevásárlóutcája, megelőzve a New York-i Fifth Avenue-t – áll a chicagói székhelyű Cushman & Wakefield globális kereskedelmi ingatlanszolgáltató szerdán közzétett éves jelentésében.
A Román Posta fokozatosan megkezdi a hatalmas veszteséget okozó postahivatalok bezárását, csökkentik az ott zajló tevékenységet – jelentette ki a hét elején Valentin Ștefan, a vállalat vezérigazgatója.
Az Európai Unió tagállamai idén július elseje és november 17. között összesen 8,79 millió tonna búzát exportáltak, 31 százalékkal kevesebbet, mint a múlt év azonos időszakában – közölte részleges adatok alapján kedden az Európai Bizottság.
szóljon hozzá!