Fotó: Haáz Vince
Az idei első negyedévben 8049 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 3210 lej az egy főre jutó bevétel; ez 7,3, illetve 7 százalékos növekedést jelent 2023 utolsó negyedévéhez képest – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. július 10., 14:402024. július 10., 14:40
Az Agerpres hírügynökség által idézett tájékoztatás szerint éves összevetésben a háztartások átlagjövedelme 15,3 százalékkal, az egy főre jutó átlagos havi jövedelem pedig 14,8 százalékkal nőtt idén január és március között.
Az INS adatai értelmében a pénzbeli jövedelem háztartásonként átlagosan havi 7473 lejt (személyenként 2981 lejt), a természetbeni jövedelem pedig háztartásonként havi 576 lejt (személyenként 230 lejt) tett ki. Ez 7,4 százalékos, illetve 5,2 százalékos növekedést jelent az előző három hónaphoz képest.
a háztartások összes jövedelmének 68,8 százalékát. Emellett a szociális ellátásokból származó jövedelem (19,3 százalék), valamint a természetbeni jövedelem (7,2 százalék) is hozzájárult a háztartások teljes jövedelméhez.
A múlt év harmadik negyedévében 7301 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 2918 lej az egy főre jutó bevétel; ez 5,7, illetve 5,3 százalékos növekedést jelent a második negyedévhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet.
Lakóhely szerinti lebontásban a városi háztartások havi jövedelme átlagban 8993 lej volt az idei első trimeszterben, 1,3-szer nagyobb a vidéki háztartásokénál.
Városon a fizetések és a bér jellegű juttatások tették ki a teljes jövedelem 75,1 százalékát, vidéken ez az arány 17,6 százalékkal kisebb volt. A szociális juttatásokból származó összegek vidéken a jövedelem 21,8 százalékát adták, városon ennél 3,8 százalékkal kevesebbet. A természetbeni jövedelem az összbevétel 12,4 százalékát tette ki vidéken, ez az arány 3-szor nagyobb a városon jegyzettnél.
A háztartások kiadásainak 59,9 százalékát (4099 lej) a fogyasztási kiadások tették ki az idei első negyedévben, 33,9 százalékát (2323 lej) a helyi és központi adók, illetékek, társadalombiztosítási járulékok, 2,3 százalékát (154 lej) pedig a háztáji gazdálkodással kapcsolatos költségek (a tenyészállatok és baromfik etetésére, vetőmagra, állatorvosi szolgáltatásokra stb. fordított kiadások).
A nem kormányzati ügyfelek bankbetétei idén áprilisban az előző hónaphoz képest 0,9 százalékkal 589,925 milliárd lejre nőttek, az előző év azonos időszakához viszonyítva pedig 11,9 százalékkal emelkedtek a BNR hétfőn közzétett adatai szerint.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!