Fotó: Borbély Fanni
A múlt év harmadik negyedévében 7301 lej volt a romániai háztartások átlagjövedelme és 2918 lej az egy főre jutó bevétel; ez 5,7, illetve 5,3 százalékos növekedést jelent a második negyedévhez képest – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. január 10., 13:062024. január 10., 13:06
Az Agerpres hírügynökség által idézett adatsorok szerint
Az INS adatai értelmében a pénzbeli jövedelem háztartásonként átlagosan havi 6829 lejt (személyenként 2729 lejt), a természetbeni jövedelem pedig háztartásonként havi 472 lejt (személyenként 189 lejt) tett ki. Ez 6,3 százalékos növekedést, illetve 2,3 százalékos csökkenést jelent az előző három hónaphoz képest.
A bérek és a hozzájuk kapcsolódó egyéb bevételek képezték a legfontosabb jövedelemforrást, a háztartások összes jövedelmének 68,9 százalékát. Emellett a szociális ellátásokból származó jövedelem (19,2 százalék), valamint a természetbeni jövedelem (6,5) is hozzájárult a háztartások teljes jövedelméhez.
Az egy főre jutó bevétel a városi háztartásokban 3444 lejt tett ki, azaz 1,5-ször nagyobb volt a vidéki háztartásokban regisztráltnál.
Városon a fizetések és a bér jellegű juttatások tették ki a teljes jövedelem 74,1 százalékát, vidéken ez az arány 13,4 százalékkal kisebb volt. A szociális juttatásokból származó összegek vidéken a jövedelem 19,8 százalékát adták, városon ennél 0,9 százalékkal kevesebbet. A természetbeni jövedelem az összbevétel 10,3 százalékát tette ki vidéken, ez az arány 2,5-ször nagyobb a városon jegyzettnél.
A háztartások kiadásainak 62,6 százalékát (4025 lej) a fogyasztási kiadások tették ki a tavalyi harmadik negyedévben, 31,9 százalékát (2054 lej) a helyi és központi adók, illetékek, társadalombiztosítási járulékok, 1,4 százalékát (91 lej) pedig a háztáji gazdálkodással kapcsolatos költségek (a tenyészállatok és baromfik etetésére, vetőmagra, állatorvosi szolgáltatásokra stb. fordított kiadások).
2022 második negyedévében 6241 lejt tett ki a romániai háztartások havi átlagjövedelme, az egy főre jutó jövedelem pedig 2481 lej volt – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!