2013. március 06., 07:472013. március 06., 07:47
A 2013-as rangsorban a második helyen a Microsoft társalapítóját, Bill Gatest találjuk 67 milliárd dollárral. Érdekesség viszont, hogy idén már nem fért fel a dobogóra Warren Buffett, akinek az 53,5 milliárd euróra rúgó vagyona alig a negyedik helyezésre volt elegendő.
2000 óta nem fordult elő egyébként, hogy Buffett nem került be a világ leggazdagabb három embere közé, főként olyan körülmények között, hogy az elmúlt egy év során 9,5 milliárd dollárral sikerült gyarapítania vagyonát. A harmadik helyen a spanyol Amancio Ortegát találjuk, akinek a nevét az elmúlt években ismerhettük meg, ő ugyanis az egyebek mellett a Zara üzletláncot működtető Inditex-csoport alapítója. Az ötödik az Oracle alapítója, Larry Ellison a maga 43 milliárd dollárjával, őt a hatodik helyen az Amerikai Egyesült Államokban több területen – a fogyasztási cikkektől a védelmi iparig – tevékenykedő Koch testvérek, Charles és David Koch követik 34 milliárd euróval. A világ nyolcadik leggazdagabb embere pedig a hongkongi származású Li Ka-shing, akinek az energetikai iparban, illetve a telekommunikációs szektorban levő üzletei révén a vagyona elérte a 31 milliárd dollárt. A kilencedik helyen a L’Oreal kozmetikai óriás főrészvényesét, a francia Liliane Bettencourt-t találjuk 30 milliárd dollárral, a top 10-be pedig még Bernard Arnault került be, a Luis Vuitton Moet Hennessy alapítójának a vagyona 29 milliárd dollárra rúg.
A Forbes összesítése szerint egyébként jelenleg 1426 dollárbanmilliárdos személy él a Földön, összvagyonuk pedig eléri az 5400 milliárd dollárt, ami 800 milliárd dollárral magasabb az előző évben regisztrált összegnél. A 10 milliárd dollárnál nagyobb vagyonok száma 210-zel nőtt a tavaly óta. Földrajzi lebontásban az Egyesült Államok vezet a maga 442 milliárdosával, majd Ázsia következik 386-tal. Európa a harmadik 366-tal.
Magyarországi üzletembert nem találunk a listán, Romániát pedig idén egyedül Ioan Niculae, az InterAgro-csoport tulajdonosa képviseli a maga 1,1 milliárd dolláros vagyonával, ami az 1268. helyhez volt elegendő. A tavaly még 854. helyen álló Dinu Patriciu nevét idén már nem találjuk meg a topban, mint ahogy a 2011-es rangsorba 1,1 milliárd dollárral besorolt Frank Timişt sem.
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.