Fotó: Mediafax
2010. január 13., 08:352010. január 13., 08:35
Radikális tiltakozó akciókkal fenyegetőznek a nyugdíjasszervezetek arra az esetre, ha a kormány a költségvetés-tervezetben foglaltakhoz híven valóban befagyasztja a nyugdíj értékét. A Nyugdíjasszervezetek Országos Szövetségének elnöke, Preda Nedelcu leszögezte: az általa vezetett szervezet felszólítja a kormányt és a parlamentet, tartsák tiszteletben a 2007/250-es törvényt, amely a nyugdíjpont értékét az átlagbér 45 százalékára emeli. Kijelentette: a nyugdíjasok nem értenek egyet a kormány tervével, amelynek értelmében idén befagyasztanák a nyugdíjpont értékét, és nem fogadják el azt az érvet, hogy nincs elegendő forrás a nyugdíjemelésre.
„Ha van politikai akarat, akkor a forrásokat is megtalálják ahhoz, hogy a parlament által elfogadott formában ültessék gyakorlatba a törvényt. A pénzügy- és a munkaügyi miniszter feladata, hogy megtalálják a forrásokat” – hangoztatta Preda Nedelcu. Hozzátette, a 2007-ben elfogadott törvény – amelynek értelmében 2008-ban az átlagbér 37,5, 2009-ben pedig 45 százalékára kellett volna növelni a nyugdíjpont értékét – 2009 áprilisáiig éreztette a hatását, és úgy vélte, a folyamatot folytatni kell. Rámutatott, az a döntés, hogy a nyugdíjpont értékét a 2009 októberi értéken fagyasztották be, annak fényében, hogy az élelmiszerek és szolgáltatások ára tovább nő, jelentősen csökkenti a nyugdíjasok vásárlóerejét és életszínvonalát.
A nyugdíjasszervezetek egyúttal azt is követelik, hogy az 1500 lejt meghaladó nyugdíjakra progresszív adót vessenek ki, és azt, hogy egészségbiztosítási járulékot is csupán az ennél az összegnél nagyobb illetményekre rójanak ki.
A követelésben, amelyet már a parlament mindkét házához eljuttattak, a nyugdíjaszövetségek azt is kérik, hogy a nyugdíjasoknak járó temetkezési segély összegét emeljék az átlagbér kétszeresére, a hozzátartozóknak járó összeget pedig ennek 75 százalékára. Egyúttal forrásokat követelnek annak érdekében, hogy jusson pénz a 700 lej alatti nyugdíjjal rendelkező nyugdíjasok gyógyszervásárlásainak támogatására.
Azt is szeretnék elérni, hogy biztosítsanak lakást a korábban államosított, de visszaszolgáltatott ingatlanokban élő nyugdíjasok számára, és ügyük rendezéséig tiltsák meg a kilakoltatásukat.
Preda Nedelcu leszögezte: amennyiben a kormány és a parlament nem oldja meg a nyugdíjasok gondjait, „radikális akciókra” számíthatnak ezek részéről. Kifejtette, a jövő hét elején az összes vidéki fiókszervezet elnöke egyeztetésre gyűl össze annak eldöntésére, milyen tiltakozó akciókat szerveznek arra az esetre, ha a kormány nem teljesíti a követeléseiket.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.