2012. április 19., 08:132012. április 19., 08:13
A kormányfő kifejtette: hoszszabb távú menedzsmentproblémák vezettek az ANAF-főnök menesztéséhez, nem az, hogy az adóhivatal nem teljesítette maradéktalanul az általa február 17-én kitűzött célt, miszerint 60 nap alatt a GDP 1,5 százalékának megfelelő összeggel kell gazdagítani az államkasszát az adócsalás elleni küzdelem eredményeként.
A miniszterelnök kifejtette, a számvevőszék, a kormányfő ellenőrző testülete és adóügyi szakértők vizsgálatának eredményei alapján döntött úgy, hogy mivel 2011-ben és az idei első negyedben az államkassza bevételei elmaradtak a pénzügyminisztérium célkitűzésétől, váltás szükséges az adóhatóság élén. Megjegyezte: Blejnar bizonyára jóhiszeműen látta el feladatát, ám a pénzügyi tárca elvárásai nagyobbak voltak.
Az adócsalás elleni tárcaközi bizottság tegnapra összehívott ülésén bírálta ugyanakkor a leváltott igazgatót, amiért az ANAF nem engedett betekintést a belügyminisztériumnak és az ügyészségnek adatbázisába. Ostorozta ugyanakkor az adócsalás elleni küzdelemben érintett összes intézményt – a pénzügyőrségtől a vámhatóságig –, amiért azok nem működtek megfelelően együtt, és azt is felrótta, hogy nem alkalmazkodnak megfelelően a kor követelményeihez, mivel az adócsalók egyre kifinomultabb eszközökkel dolgoznak, ők viszont még mindig a régi módszereket alkalmazzák a törvénytelenségek felderítésére.
Megjegyezte azt is, hogy a végrehajtásból származó bevételek is alacsonyak: a követelések mindössze 25 százalékát teszik ki. Sorin Blejnar egyébként még kedden este azt mondta: már két hónappal ezelőtt elküldte biankó lemondását az államfőnek, miután megvalósíthatatlannak tartotta a bevételnövelésre vonatkozó célokat. Mint arról beszámoltunk, Blejnart várhatóan a jelentős vagyonok ellenőrzésével megbízott állami hatóság élére nevezik majd ki. A Pro Lex közszolgálati szakszervezet szerint ez törvényellenes, mivel Blejnar az ANAF élére történt kinevezése óta már nem közalkalmazott.
Ráadásul a hatóság az ANAF alárendeltségébe tartozik, Blejnar kinevezéséről tehát magának Blejnarnak kellett döntenie. Ungureanu azt szeretné, ha a bevételek szintje elérné a GDP 40 százalékát a jelenlegi 32-33 százalék helyett, ami mintegy tíz milliárd eurós többletbevételt jelentene.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.