Öt évre korlátozná valamennyi uniós tagállam esetében a munkavállalási engedély érvényességét Eugen Teodorovici román pénzügyminiszter.
2018. november 27., 20:392018. november 27., 20:39
A Viorica Dăncilă vezette balliberális kormány tárcavezetője egy, a duális oktatásról és a munkaerőhiányról kedden a parlamentben rendezett vitán vetette fel az ötletet. Eugen Teodorovici elmondta: a többi uniós tagállam pénzügyminisztereinek is felvetette már az elképzelését, miszerint az Európai Unió valamennyi országában vezessenek be azonos időtartamra érvényes munkavállalási engedélyt, amely ne legyen meghosszabbítható.
„Beszélni kell tehát egy ilyen intézkedésről. Maximum 5 év, és 5 év után viszontlátásra, menj más országba munkát keresni” – fogalmazott a pénzügyminiszter. Javaslata azonban a kormánykoalíción belül sem aratott osztatlan sikert. Călin Popescu-Tăriceanu, a szenátus és a Liberálisok és Demokraták Szövetségének (ALDE) elnöke szerint a romániai munkaerőhiányra nem az EU-n belüli munkvállalási jog korlátozása a megoldás. Hozzátette: az általa vezetett politikai alakulat nem ért egyet Teodorovici javaslatával.
„Semmiképpen se értünk egyet egy ilyen javaslattal, mert az Európai Unión belüli munkaválallási jogot minden román állampolgár elnyerte, nagyon sokan élnek is ezen jogukkal, és a romániai munkaerőhiány valós problémáját nem lehet megoldani egy olyan jog korlátozásával, amely az európai uniós tagsággal jár. Más megoldások után kell néznünk, nem mi vagyunk az egyetlen ilyen helyzetben lévő ország, tanulhatunk mások példájából” – idézte az Agerpres hírügynökség Călin Popescu-Tăriceanut.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!