2010. augusztus 13., 10:072010. augusztus 13., 10:07
Leszögezte: az összegeket a jövő heti költségvetés-módosítás során utalják ki az érintetteknek. Az állam hátralékai június végére 2 milliárd lejre duzzadtak, ami majdnem a kétszerese a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) korábban kialkudott célösszegnek. A kabinet egyúttal szintén jókora összeget csoportosít át a munkanélküli-segélyek kifizetésére. A költségvetés-módosítás során 1,1 milliárd lej került át az erre a célra létrehozott alapba, miután a kormány becslései szerint a gazdasági válság miatt az idei büdzsé kiszámításakor a becsültnél lényegesen magasabb lesz a munkanélküliek száma. A hivatalos statisztikák szerint júniusban 7,44 százalékos volt a munkanélküliség, ami kedvezőbb a májusban regisztrált 7,67 százaléknál. Júniusban összesen 680 782 munkanélkülit tartottak hivatalosan nyilván, ami 21 072-vel kevesebb, mint egy hónappal korábban.
A munkaügyi tárca is jelentős összegeket kap a szociális kiadások finanszírozására. A kabinet 4,36 milliárd lejt utal át a társadalombiztosítási alapba a rokkantnyugdíjak, hadiözvegyek és
-árvák illetményeire, kárpótlásokra, gyermek- és családi pótlékra, gyermeknevelési támogatások és egyéb szociális jellegű kiadások fedezésére. Az egészségügyi tárca 2,81 milliárd lejt kap az egészségbiztosítási alap deficitjének csökkentésére. Jut a többletpénzből a környezetvédelmi tárcának is (241,2 millió lej), a gazdasági minisztériumnak (207,1 millió), valamint a művelődési tárcának is, amely történelmi műemlékek rehabilitálására és restaurálására, épületek felújítására használhatja az összeget. A távközlési minisztérium 49,6 millió lejt kap, míg a Román Akadémia 17 milliót külső, vissza nem térítendő hitelekből folytatandó projektek társfinanszírozására.
Az oktatási minisztérium büdzséjét azonban jelentősen – 494,6 millióval – megkurtítják, akárcsak a belügyét (476,8 millió), a védelemét (278,5 millió), az igazságügyét (198 millió), a fejlesztési és turisztikai minisztériumét (168,6 millió), a mezőgazdasági tárcáét (142,5 millió), a közlekedési tárcáét (121,7 millió) és a legfőbb ügyészségét (105,2 millió). A kabinet döntése értelmében ugyanakkor valamennyi minisztériumnak össze kell húznia a nadrágszíjat. A határozat szerint év végéig minden tárca beruházásokra szánt költségvetését 10 százalékkal csökkentik. A kiadásokat Emil Boc kormányfő szerint a bruttó hazai termék 0,2 százalékát kitevő összeggel csökkentik. Mint kifejtette, mindegyik minisztériumnak felül kell vizsgálnia a tervezett befektetéseket, és azokat kell előnyben részesítenie, amelyeket 2010-ben és 2011-ben be lehet fejezni. A vizsgálat eredményét a minisztereknek egy héten belül be kell mutatniuk.
A hivatalos adatok szerint a kormány az idei év első hat hónapjában 6,18 milliárd lejt költött különböző befektetésekre, ami 22,4 százalékkal kevesebb a tavalyi év azonos időszakához képest.
Nem járnak jobban az önkormányzatok sem. A kormány ugyanis úgy döntött, hogy csökkenti az áfabevételekből a helyi önkormányzatoknak visszajuttatott összegeket is. Ez a tétel összesen 2,1 milliárd lejjel csökken, amely mind a közoktatási béralapot, mind a pótlékrendszert, mind a szociális pótlékokra, tornacsarnok- és útépítésekre szánt alapokat érinti. A közoktatási intézmények béralapja összesen 1,17 milliárd lejjel csökken. Ugyanakkor 113,4 millió lejjel kevesebb pénzt szánnak a távhőszolgáltatással nem rendelkező háztartások fűtéspótlékára, a községi és megyei utak fejlesztésére 50, a vidéki sportlétesítmények kialakítására 313,5 millióval jut kevesebb, a helyi önkormányzatok személyzetének bérezésére szánt összeget pedig 500 millió lejjel csökkentik.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.