Fotó: gov.ro
Pénteken el is fogadhatja a kormány a 2017-es állami költségvetést. Ezt megelőzően még összhangba hozzák a kormányprogrammal. Az ellenzéknek gyanúsak a számok.
2017. január 25., 18:572017. január 25., 18:57
2017. január 25., 19:292017. január 25., 19:29
Sínre kerül lassan a 2017-es évi állami költségvetés tervezete, az utolsó simításokat végzik rajta a kormány szakemberei. Viorel Ştefan pénzügyminiszter ígéretei szerint a kormány pénteken elfogadja a büdzséjavaslatot, és még aznap beterjesztik a parlament elé. A pénzügyi tárca vezetője a szerdai kormányülés első felében beszélt a költségvetésről, közölve, kedden találkozott valamennyi érintett féllel, és átnézték a minisztériumok büdzséit.
Újragondolták a büdzsét
„Értékelem, hogy önök közül mindenki belefoglalta a minisztérium költségvetésébe a kormányprogram által előírtakat. Pénteken lesz a költségvetésről szóló kormányülés\" – jelentette ki a szerdai ülésen Sorin Grindeanu miniszterelnök is, utalva arra, hogy a büdzsétervezet hétfőn nyilvánosságra hozott változata sem az ő, sem Liviu Dragnea szociáldemokrata pártelnök tetszését nem nyertr el, ezért felszólították az érintetteket, hogy a kormányprogramot iránymutatóul használva, gondolják újra a számokat.
A kormány és a párt képviselői kedden az estébe nyúlóan, hosszú órákon keresztül az egyik bukaresti PSD-székházban egyeztettek a büdzsétervezet kért módosításáról. „Az egyeztetések lényege igen világos volt, a minisztériumok műszaki apparátusának egy része nem értette meg, hogy mit is akarunk tulajdonképpen. Mindennek, ami szerepel a kormányprogramban, meg kell jelennie valamennyi minisztériumnál, a közpénzt a programok mentén kell elkölteni. Csökken a javakra és szolgáltatásokra kiutalt keret, hogy a megtakarított pénz beruházásokra menjen\" – magyarázta a tárgyalások után Sorin Grindeanu kormányfő az összesereglett sajtósoknak, azt azonban nem kívánta elárulni, hogy melyek azok a minisztériumok, amelyek nem megfelelően dolgozták ki jövő évi költségvetésüket. „Nem hozok nyilvánosságra magánbeszélgetéseket\" – szögezte le.
Kinek több, kinek kevesebb
A miniszterelnök ugyanakkor arról beszélt, hogy a 2017-es büdzsétervezet több pénzt irányoz elő néhány területre. „A legtöbb pénzt a közlekedésügy, az egészségügy, a mezőgazdaság, valamint a kis- és közepes vállalkozások kapják, ahogy a kormányprogramban áll. A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanácsnak (CSM), a legfőbb ügyészségnek, a legfelsőbb bíróságnak nem változik a költségvetése. Bírói ítélettel vannak meghatározva, azért jelentek meg azok a bővülések\" – magyarázta a miniszterelnök, utalva arra, hogy törvényszéki ítélet kötelezi az általa vezetett kabinetet, hogy megemelje az igazságszolgáltatásban dolgozók fizetését.
Pénzt vonnak el ellenben az államelnöki hivataltól, amelynek 13 százalékkal kevesebb jut, mint tavaly, míg a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) 15 százalékkal kevesebb pénzből gazdálkodhat, mint 2016-ban – szivárgott ki a PSD berkeiből. Eduard Hellvig, a SRI vezetője szerdán a parlamenti bizottsági meghallgatás előtt úgy nyilatkozott, reméli, hogy a SRI-nek olyan költségvetése lesz, ami lehetővé teszi, hogy „ne menjen tönkre a munkakapacitása\", és eleget tudjon tenni vállalásainak. Mint hangsúlyozta, ezt a döntéshozóknak is elmagyarázza.
Az új prognózis igazolja a PSD-t
A 2017-es költségvetés nyilvánosságra hozott tervezete egyébként 5,2 százalékos gazdasági növekedéssel számol, a büdzsé hiányát a GDP 2,96 százalékára becsülik, az inflációt pedig 1,4 százalékosra várják. A lej/euró árfolyamot 4,46 lejre becsülik, miközben 2274 lejes átlagbért várnak a munkavállalók számának 4,3 százalékos bővülése és 4,3 százalékos munkanélküliségi ráta mellett.
A számok pedig nagyvonalakban megegyeznek az Országos Előrejelzési Bizottság (CNP) legfrissebb, téli prognózisában rögzített adatokkal, amelyekből szerdán közölt részleteket a Mediafax hírügynökség. Ezek értelmében a szakhatóság felfelé módosította korábbi várakozásait, és a novemberben becsült 4,3 százalék helyett most már 5,2 százalékos gazdasági növekedést vetít előre az idei év végére. Legfrissebb előrejelzésük az idei év végére 2,3 százalékos inflációt vár – ami megegyezik a korábban becsült értékkel, az éves átlaginflációt 2,5 százalékra módosították az ősszel előrejelzett 1,9 százalékról. A nettó átlagbér kapcsán is derűlátóbbak, 2274 lejt várnak a korábbi 2176 lej helyett.
A most közzétett prognózis ugyanakkor 4,95 millióra teszi a foglalkoztattak számát az ősszel becsült 4,88 millió helyett. A lej/eurós árfolyamon nem változtattak, továbbra is 4,46 lej/eurós szintet várnak. A várakozások szerint a befektetések 7 százalékkal bővülnek – korábban 6,9 százalékos gyarapodást vetítettek előre. Az intézmény honlapján egyébként most először jegyzik meg, hogy az előrejelzési bizottság a kormányprogrammal, a nemzeti, ágazati és regionális stratégiákkal összehangolva, illetve a nemzetközi és belföldi gazdasági trendekből kiindulva készíti el rövid-, közepes és hosszútávú prognózisait. Mint arról beszámoltunk, Sorin Grindeanu január 15-én – néhány nappal a prognózis kiadása előtt – úgy nyilatkozott, hogy az általuk használt adatok naprakészek.
Az ellenzék magyarázatot vár
Az ellenzék viszont máris magyarázatot vár az egybeesések miatt. A szenátus pénzügyi-költségvetési bizottságának nemzeti liberális párti alelnöke, Florin Cîţu felszólította az előrejelzési bizottság vezetőjét, hogy valljon színt, fennáll ugyanis a gyanú, hogy az intézmény törvénytelenséget követett el annak érdekében, hogy a PSD és annak elnöke meg tudja indokolni az idei költségvetés sarokszámait.
„Fennáll a gyanú, hogy a bizottságot arra kényszerítették, úgy módosítsa az idei évre vonatkozó előrejelzéseit, hogy azok összhangban legyenek a PSD és Liviu Dragnea által ismertetett tervekkel, törvényi alapot szolgáltatva ezáltal a 2017-es költségvetéshez. A magyarázat egyszerű: ahhoz, hogy a PSD megvalósíthassa javaslatait, arra volt szüksége, hogy a bruttó hazai termék (GDP) nagyobb arányú növekedését vetítsék előre. Márpedig a CNP által előzőleg közzétett adatok kisebb mértékű növekedésről szóltak. Szerintem a CNP-t kényszerítették, hogy vegye át a PSD kormányprogramjában szereplő, felduzzasztott számokat\" – írja közleményében Florin Cîţu.
A szakbizottság alelnöke hangsúlyozza, a január 20-án – a megszokottnál két hónappal korábban – közzétett téli előrejelzésében szóról szóra átveszi a PSD 2016 szeptemberében megjelent kormányprogramjában szereplő adatokat\", noha a törvény értelmében a pénzügyminisztériumnak kellett volna a CNP novemberben közzétett, őszi előrejelzésében található adatokra alapoznia.
„Ezúton hivatalosan is magyarázatot kérek minderre a CNP elnökétől, és ha a PSD által kinevezett Ioan Ghizdeanu nem tud kézzelfogható magyarázattal szolgálni, sürgősen nyújtsa be lemondását. Ugyanakkor kérni fogom a PNL-es kollégáktól, hogy tegyenek bűnvádi feljelentést az előrejelzési bizottság vezetősége ellen\" – szögezi le az ellenzéki politikus.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
szóljon hozzá!