2011. április 13., 08:392011. április 13., 08:39
A tervek szerint még idén elkezdik három, 90 éve használaton kívüli, országhatáron átvezető út felújítását, s további két összekötő út munkálatainak költségeire is pályáznak – számolt be a Krónika érdeklődésére Pataki Csaba Szatmár megyei alprefektus, aki korábban a megyei önkormányzat pályázati irodáját vezette.
Pataki lapunknak arról számolt be, hogy a Regionális Operatív Program után az EU határ menti együttműködést támogató programja jelenti a megye szereplői számára a legkedvezőbb pénzszerzési lehetőséget, ami érvényes mind a projektek számára, mind ezek költségvetésére. Az alprefektus úgy véli, a szatmáriak jól kihasználták eddig is ezt a lehetőséget, a lakosságra fejenként levetített öszszeg nem marad el a három másik kedvezményezett megye eredményeitől. A támogatásból egyébként négy romániai – Szatmár, Bihar, Arad és Temes –, illetve négy magyarországi – Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar, Békés, illetve Csongrád – megye részesülhet. A program 2000-től Románia 2007-es EU-csatlakozásáig PHARE-rendszerben működött, majd átalakították szomszédsági programmá. Az elsőnek kisebb volt a költségvetése, évente 10 millió euróra lehetett pályázni, melyből 500 ezer euró volt fenntartva kisebb öszszegű projektekre, a fennmaradó 9,5 millió euróból pedig minden évben két nagyberuházást lehetett finanszírozni.
Mivel a megyék nem hivatalosan kiegyeztek, kétévente mindegyik sorra került. Természetesen a legnagyobb összegű támogatásokat a megyei önkormányzatoknak sikerült lehívniuk, emellett viszont rengeteg pályázatot nyertek civil szervezetek, települések önkormányzatai és különböző intézmények is. A kezdeményezések is változatosak voltak, a kultúrától a sportig, a természetvédelemtől az infrastruktúra-fejlesztésig több területet felöleltek.
Szatmár megye az előcsatlakozási programból három nagy összegű beruházást valósított meg: ezek egyike a Szatmárnémetiben épült közúti felüljáró, ebből finanszírozták az avasfelsőfalui szennyvíztisztító megépítését, valamint a petei határátkelőnél levő épület munkálatait. A PHARE-t követő szomszédsági programra az Unió a 2007–2013-as költségvetési időszakra 260 millió eurót irányzott elő, az első kiírás azonban csak 2008 végén jelent meg, így most zárulnak az első kisebb költségvetésű projektek. Öt nagy összegű Szatmár megyei befektetésre sikerült pénzt szerezni: Kismajtényban a vízvezeték- illetve a szennyvízkezelő rendszert építik ebből, kap továbbá a megyei kórház is egymillió eurót, amiből két korszerű sebészeti műtőt alakítanak ki és szerelnek fel, valamint felújítanak három utat, melyek Szaniszlót Ömböllyel, Szárazberket Garbolccal, Börvelyt pedig Tiborszállással kötik majd össze. Pataki Csaba szerint ez jelentős lökést adhat az érintett települések, illetve kistérségek fejlődésének, mivel az évtizedes elzártságból végre kiszabadulhatnak.
Ezekbe ugyanis jelenleg mindössze egy-egy út vezet, lényegében zsáktelepüléseknek számítanak, és kimutatható, hogy gazdasági szempontból elmaradottabbak a környező településeknél. Különösen fontos az útépítés Börvely számára, mivel a községet egyik oldalról az országhatár, másik oldalról pedig a Kraszna zárja el a világtól. Figyelembe véve azt, hogy a Kraszna Románia talán legrakoncátlanabb folyója ( itt léptetik érvénybe ugyanis a legtöbb riasztást), egy árvíz esetén jelenleg szárazföldi mentésre egyáltalán nem lenne lehetőség. Ezt a három útépítési projektet már jóváhagyták, és figyelembe véve a pályázatok másfél éves határidejét, jövőre valószínűleg át is adják a felújított szakaszokat.
Szatmár megye a közeljövőben további két hasonló projekttel kíván pályázni, melyből egy a Szamostól északra, egy pedig a délre eső területen teremtene újabb átjutási lehetőséget a határon – egyik valószínűleg Óvárit köti majd össze Csengerrel, a másik pedig Kispeleskét Zajtával. Az alprefektus szerint ezek az utak mindamellett, hogy a kistérségek számára megnyitják a fejlődés útját, jelentősen hozzájárulnak majd Szatmárnémeti tehermentesítéséhez is a járműforgalmat illetőleg, hisz nem kell majd a megyeszékhelyen átutazniuk a Magyarországra igyekvőknek. Régebben, 2000 előtt Szatmár megyének egyetlen határátkelője volt, a pete–csengersimai, egészen Nagyváradig pedig nem volt más lehetőség közúton átjutni a határon.
Azóta a két város között további három átkelő nyílt meg – egy Nagykároly és Vállaj között, kettő pedig Bihar megyében, Érmihályfalván, illetve Székelyhídon. Most viszont Szatmárban legalább három, de lehet, hogy öt új út épül a közeljövőben. Sietni azonban egyelőre nem kell ezekkel, hiszen az új átkelőket csak Románia schengeni csatlakozása után lehet majd használni. A jövőre vonatkozó elképzelésekkel kapcsolatban Pataki Csaba elmondta: a két új út mellett mindenképp pályáznak a megyei kórház további fejlesztésére, a maga részéről pedig jónak látná, ha szorosabb együttműködés alakulna ki a szatmárnémeti, illetve a nyíregyházi színház között, körülbelül abban a formában, ahogy a két megyeszékhely múzeumai dolgoznak közösen immár a negyedik EU-s projekt támogatásának felhasználásával.
Több mint ötmillió euróból kerékpárút épülhet Békéscsaba és a partiumi Nagyszalonta között – közölte tegnap a Körösök Völgye Natúrpark Egyesület munkaszervezetének vezetője. Kovács Krisztián elmondta: az egyesület a magyar–román határ menti együttműködésről szóló uniós pályázaton 4,9 millió eurót nyert el, s ehhez az egyesület, valamint a nagyszalontai önkormányzat biztosítja a további, 270 ezer eurós önrészt. A tervek szerint még idén májusban aláírhatják a támogatási szerződést, a kivitelezés 2012-ben zajlik majd. |
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
szóljon hozzá!