2010. augusztus 11., 10:412010. augusztus 11., 10:41
A rendőrtiszt emlékeztetett, korábban csak vegyes csapatban, a pénzügyőrséggel, a pénzügyi igazgatósággal közösen jártak ellenőrzésre, de a júniusban kiadott 54-es számú kormányrendelet feljogosítja a rendőröket az önálló vizsgálódásra. Kormányutasításhoz híven prioritásnak tartják a gazdasági jellegű bűncselekmények, az adócsalás visszaszorítását, ennek ellenére – mint ígérik – nem fogják feleslegesen zaklatni a vállalkozókat.
A rendőrtiszt hangsúlyozta, nem akarják elbátortalanítani a tisztességes adófizető üzletembereket, ezért csak oda mennek vizsgálódni, ahol felmerül az adócsalás vagy más jellegű törvénytelenség megalapozott gyanúja. „Kerüljük a konfliktust a vállalkozói szférával, hiszen tudatában vagyunk a tevékenységük, az általuk befizetett adók fontosságának, a csalások, a gazdasági bűncselekmények felszámolásával valójában a tisztességes vállalkozók érdekeit védjük a nem lojális konkurenciától” – magyarázta Ioan Crăciun.
Mint tájékoztatott, Kovászna megye az év első hét hónapja után az országos 26. helyen áll, ami az ezer lakosra jutó gazdasági bűncselekmények számát illeti, ez elég rossz helyezésnek számít, figyelembe véve az átlagosnál kevesebb működő céget. Elmondta, a gazdasági rendőrség jelenleg mintegy 350 ügyön dolgozik, ezek egyharmada adócsalás. Közlése szerint a gazdasági bűncselekmények elkövetői nagyon találékonyak, például az Európai Unión belüli általános forgalmi adó kifizetésének módja felkészületlenül találta a rendőrséget.
Mint emlékeztetett, az áfát ott kell befizetni, ahol az áru fogyasztásra kerül, így a szerb állampolgárok által alapított három kovásznai cég hatalmas mennyiségű árut hozott be az EU területéről, gyorsan túladtak rajta, és mielőtt az 5,4 millió lej értékű áfát befizették volna, eltűntek. „A gazdasági válságban nagy a kísértés, egyre csak növekszik az adócsalások száma” – fejtette ki Crăciun, aki arra is kitért, hogy az új rendelkezések értelmében már a több mint tízezer szál, zárjegy nélküli cigaretta és 200 liter csempész-szeszesital birtoklása is bűncselekménynek számít.
Ugyanakkor azt is megtudtuk, hogy a Kovászna megyei rendőrség raktáraiban jelenleg mintegy 8 tonna csempészszesz „vesztegel”. Mint arról beszámoltunk, korábban 2 tonnát átadtak a sepsiszentgyörgyi kórháznak, ahol fertőtlenítésre használják. A többivel azonban nem tudnak mit kezdeni, mert a valószínűleg szintetikus alapanyagokból készült szesz az italgyártóknak nem kell, azt mondják, a színezék és cukor hozzáadása után zavaros lesz. Ennek ellenére a csempészszesz iránt a piacon nagy a kereslet, mert míg a kereskedelemben egy liter 60 lej, feketén 18 lej.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.