Fotó: Biró István
Januártól idegenforgalmi adót kell fizetniük a városkasszába a kolozsvári szállodáknak, ám a működtetők azt mondják, örülnek a fejlesztésekre szánt illetéknek, és annak összegét nem terhelik a vendégekre.
2019. január 04., 11:562019. január 04., 11:56
2019. január 04., 11:592019. január 04., 11:59
Nem változtatnak áraikon a kolozsvári szállodák azt követően, hogy idéntől a turizmus népszerűsítésére különadót kell fizetniük, azt szeretnék ugyanis, ha a város minél szélesebb körben ismert lenne, mint city break célpont. Roxana Ghiran, a kolozsvári szállodaszövetség elnöke csütörtökön a Mediafax hírügynökség megkeresésére úgy nyilatkozott, inkább lemondanak a profit egy részéről, és abból fizetik be a forgalmuk 1 százalékának megfelelő idegenforgalmi adót a városkasszába.
„A kivetett különadó hasznos, amennyiben ebből a turisztikai infrastruktúra fejlesztését célzó beruházásokat eszközölnek. A kolozsvári szállodások egyetértenek ezzel az adóval, ám azt kérjük, hogy egyeztessenek velünk az összegek elköltését illetően. Rövid, közepes és hosszú távú idegenforgalmi fejlesztési stratégiára van szükség Kolozsváron, hogy tudjuk, kik vagyunk, milyen terméket akarunk nyújtani, milyen turistákat akarunk bevonzani, azok mikor jöjjenek, milyen csatornákon akarunk kommunikálni a turisztikai termékünkről” – ecsetelte a felmerülő kérdéseket a szakember. Hozzátette:
„Van repterünk, vannak fapados járataink. A city break meghatározása rövid és olcsó vakáció, ezeknek a feltételeknek megfelelünk” – hangsúlyozta Ghiran. Rámutatott, a világ számos városában alkalmaznak hasonló adót. 2018 első tíz hónapjában több mint 400 000 turista kereste fel a kincses várost.
Nőtt a romániai szálláshelyeket igénybe vevő turisták száma
2018. január eleje és november vége között 11,993 millió személy érkezett a romániai fizetéses vendéglátó szálláshelyekre. Ez 6,4 százalékkal több, mint a 2017-ben jegyzett szám – közölte az Országos Statisztikai Intézet. A szálláshelyeket igénybe vevők 78%-a román, 22%-a külföldi állampolgár volt. A határon túliak 74,6%-a Európából érkezett. Az említett időszakban 26,808 millió vendégéjszakát töltöttek a szálláshelyeken, ez a szám 5,9%-os növekedést jelent 2017 hasonló időszakához képest.
Bukarestben vették igénybe a legtöbben (több mint 1,933 millióan) a szállodák, panziók szolgáltatásait, ezt követi Konstanca megye 1,294 millió, Brassó megye 1,250 millió, Kolozs megye pedig 612 100 fizető vendéggel. A legtöbb külföldi turista Németországból (311 900), Izraelből (255 000), Olaszországból (224 700), Franciaországból (161 700) és az Amerikai Egyesült Államokból (157 400) érkezett.
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
szóljon hozzá!