Fekete pénteki akciók. Sokaknak nincs félretett pénzük, így fizetésből vagy hitelből vásárolnak
Fotó: Pál Árpád
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy szerdán közzétett felmérésből.
2024. november 06., 11:282024. november 06., 11:28
A tbi bank által feldolgozott adatok szerint a romániai lakosság közel 53 százaléka készült arra, hogy „megadja magát” a fekete pénteki kedvezményke láttán. Bár a legtöbben jelentős összeget (legalább 500 lej) terveznek elkölteni, a fogyasztók 72 százaléka számára ez az összeg hasonló vagy még alacsonyabb, mint tavaly.
Egyharmad legalább 1000 lejt szeretne költeni, de több mint 43 százalékuknak nincs félretett pénze, és vagy az októberi fizetésre támaszkodik, vagy kölcsön felvételét tervezi.
A megkérdezettek mintegy 36 százaléka szerint a kedvezmények 2024-ben kevésbé lesznek vonzóak, mint tavaly, és csak 10,2 százalékuk számít nagyobb kedvezményekre.
Soha nem volt ilyen korán a kedvezményes árakkal – és sok esetben átverésekkel – kecsegtető Black Friday.
A válaszadók 42 százaléka különben a legalacsonyabb árat keresi a számára szükséges termékeknél, 37,7 százalék csak akkor választja a kívánt terméket, ha az ár a kívánt szinten van, míg 20,5 százalék csak akkor vásárol, ha jelentős a kedvezmény. Eközben 58,5 százalék csak akkor dönt úgy, hogy megvesz valamit, ha a kedvezmény legalább 30 százalékos.
A tbi adatai szerint a romániaiak a fekete pénteken elektronikai cikkeket (40,5 százalék), háztartási gépeket (39,2 százalék), IT-cikkeket (27,8 százalék), divatárut (18,4 százalék), home&deco termékeket (13,1 százalék), szépségápolási cikkeket (11,7%), élelmiszert és/vagy italt (10,5 százalék), valamint játékokat (9,3 százalék) tervez venni.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
27,5 százalék különböző ajándékokat szeretne vásárolni a családnak és a barátoknak, és közel 20 százalék olyan nagy értékű termékeket szeretne, amelyeket idén akart megvásárolni, de a fekete pénteki ajánlatokra várt.
A tbi bank felmérését idén októberben végezték el országszerte, az iVox platformon keresztül, összesen 1171 romániai internetező mintáján, akiknek több mint 48 százaléka nő, és közel 39 százalékuk nettó jövedelme meghaladja az 5000 lejt.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke, Sebastian Hotca szombaton arra intette Facebook-oldalán a vásárlókat, hogy csak alaposan tájékozódás után költekezzenek a nagy árleszállítások időszakában, mint amilyen a fekete péntek (Black Friday).
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!