Fekete pénteki akciók. Sokaknak nincs félretett pénzük, így fizetésből vagy hitelből vásárolnak
Fotó: Pál Árpád
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy szerdán közzétett felmérésből.
2024. november 06., 11:282024. november 06., 11:28
A tbi bank által feldolgozott adatok szerint a romániai lakosság közel 53 százaléka készült arra, hogy „megadja magát” a fekete pénteki kedvezményke láttán. Bár a legtöbben jelentős összeget (legalább 500 lej) terveznek elkölteni, a fogyasztók 72 százaléka számára ez az összeg hasonló vagy még alacsonyabb, mint tavaly.
Egyharmad legalább 1000 lejt szeretne költeni, de több mint 43 százalékuknak nincs félretett pénze, és vagy az októberi fizetésre támaszkodik, vagy kölcsön felvételét tervezi.
A megkérdezettek mintegy 36 százaléka szerint a kedvezmények 2024-ben kevésbé lesznek vonzóak, mint tavaly, és csak 10,2 százalékuk számít nagyobb kedvezményekre.
Soha nem volt ilyen korán a kedvezményes árakkal – és sok esetben átverésekkel – kecsegtető Black Friday.
A válaszadók 42 százaléka különben a legalacsonyabb árat keresi a számára szükséges termékeknél, 37,7 százalék csak akkor választja a kívánt terméket, ha az ár a kívánt szinten van, míg 20,5 százalék csak akkor vásárol, ha jelentős a kedvezmény. Eközben 58,5 százalék csak akkor dönt úgy, hogy megvesz valamit, ha a kedvezmény legalább 30 százalékos.
A tbi adatai szerint a romániaiak a fekete pénteken elektronikai cikkeket (40,5 százalék), háztartási gépeket (39,2 százalék), IT-cikkeket (27,8 százalék), divatárut (18,4 százalék), home&deco termékeket (13,1 százalék), szépségápolási cikkeket (11,7%), élelmiszert és/vagy italt (10,5 százalék), valamint játékokat (9,3 százalék) tervez venni.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
27,5 százalék különböző ajándékokat szeretne vásárolni a családnak és a barátoknak, és közel 20 százalék olyan nagy értékű termékeket szeretne, amelyeket idén akart megvásárolni, de a fekete pénteki ajánlatokra várt.
A tbi bank felmérését idén októberben végezték el országszerte, az iVox platformon keresztül, összesen 1171 romániai internetező mintáján, akiknek több mint 48 százaléka nő, és közel 39 százalékuk nettó jövedelme meghaladja az 5000 lejt.
Az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság elnöke, Sebastian Hotca szombaton arra intette Facebook-oldalán a vásárlókat, hogy csak alaposan tájékozódás után költekezzenek a nagy árleszállítások időszakában, mint amilyen a fekete péntek (Black Friday).
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!