2010. január 07., 08:482010. január 07., 08:48
Jelentős mértékben csökkent a turisztikai szállásadóhelyek látogatottsága 2009 novemberében az előző év azonos időszakához képest: a Országos Statisztikai Intézet (INS) által tegnap közzétett adatok szerint az egy évvel korábbinál 15,8 százalékkal csökkent a turisták száma.
Ezzel párhuzamosan kevesebb volt a vendégéjszakák száma is, az adatok szerint ez az adat a vizsgált időszakban 17,9 százalékkal volt kevesebb, mint egy évvel korábban. A csökkenő tendencia a tavalyi év egészére érvényes, az első 11 hónapban 13,8 százalékkal csökkent a turisták és 16,3 százalékkal a vendégéjszakák száma 2008-hoz képest.
Mindenek részeként a határátkelőkön tavaly novemberben 14 százalékkal kevesebb külföldi turista jelentkezett belépésre, míg a román állampolgárok 8,7 százalékkal kisebb arányban látogattak külföldre.
A 15,8 százalékos csökkenés azt jelenti, hogy novemberben 417,4 ezren látogattak el valamely üdülőtelepre az országban. Az összes turista 78,5 százalékát tették ki a belföldről érkezett látogatók, a külföldi vendégek a látogatók 21,5 százalékát adták, ami nagyvonalakban megfelel az egy évvel korábbi arányoknak.
A szállásadó intézmények közül a legtöbben, 77 százalék idén is szállodákban szállt meg, a vendégéjszakák száma 1153,7 ezer volt. Az eltöltött vendégéjszakák számának 84,1 százaléka esett a belföldről érkezett turistákra. A férőhelyek kihasználtsági foka országos szinten novemberben 25,4 százalékos volt, ami 7 százalékos csökkenést jelent az egy évvel korábbi adatokhoz képest. A szállodák valamivel az átlag fölött teljesítettek, esetükben 30,9 százalékos volt a kihasználtság.
Tavaly novemberben összesen 527 ezer külföldi turista látogatott az országba, a legtöbben (96,3 százalék) valamely európai országból érkeztek. Az Európai Unióból érkezett a külföldi turisták 63,4 százaléka, ezek közül a legtöbben Magyarországról jöttek (41,7 százalék), Bulgáriából (18,8 százalék), Olaszországból (8 százalék), Németországból (7,7 százalék) és Ausztriából (3,5 százalék) érkeztek.
A román állampolgárok közül 813,9 ezren látogattak külföldre, a legtöbben, 79,9 százalék közúton hagyta el az országot.
A novemberben mért adatok hasonlatosak az év első 11 hónapjában mértekhez: így például január elsejétől november 30-áig is fennállt az a tendencia, hogy a turisták elsősorban szállodákban kívántak lakni, így e szállásadó intézmények az összes vendég 74,1 százalékát tudhatták a magukénak. A vendégéjszakák elsöprő többsége – 84,6 százalék – ez esetben is a belföldi turistákhoz köthető.
A férőhelyek kihasználtsága 11 hónap alatt 29,2 százalékos volt, ez 6,8 százalékos esést jelent 2008 első 11 hónapjához képest. Tavaly januártól november végéig több mint 7 millió külföldi turista látogatott az országba, ami 15,1 százalékos csökkenést jelent. Ugyanebben az időszakban közel 11 millió romániai turista látogatott külföldre, ez 10,2 százalékos esést jelent az egy évvel korábbi adatokhoz képest.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.