Fotó: Mediafax
2009. december 21., 08:542009. december 21., 08:54
Minél kevesebb anyagi ráfordítást igénylő ajándékokat kívánnak idén ajándékozni karácsonyra a romániai lakosok – derül ki a GfK Románia napokban nyilvánosságra hozott felmérésének eredményeiből. Miközben tavaly még a legtöbben ruházati cikkeket, kozmetikumokat ajándékoztak szeretteiknek, idén ezek helyét a jóval olcsóbb édességek vették át.
A megkérdezettek több mint fele nyilatkozott ugyanis úgy, hogy mindössze szezonális édességekkel tudja idén meglepni a közeli hozzátartozóit, a szűkös anyagi keretek ennél többet nem tesznek lehetővé. Eközben negyven százalékra rúg azoknak száma, akik ruházati cikkeket, lábbeliket vásárolnak a szeretet ünnepére. A harmadik helyen a játékok, ünnepi dekorációk végeztek, a felmérésben szereplők egynegyede tette le a garast ezek mellett, feltehetően olyan családokról van szó, ahol kisgyerekek vannak.
A korábbi karácsonyok alkalmával a családok számottevő hányadában került a fenyő alá háztartási gép, berendezés vagy éppen IT-cikk. Idén azonban úgy tűnik, a lakosság zömének már nem futja ezekre a drágább berendezésekre, a tervek ellenére sokaknak kellett kihúzniuk ezeket a tárgyakat a bevásárlási listáról. A közvélemény-kutatás eredményei szerint a romániai lakosság mindössze 9 százaléka tervez karácsonyra háztartási gépet, berendezést vásárolni, s még ennél is jóval kevesebben vannak (4 százalék), akik valamilyen „IT-kütyüt” ajándékoznának.
Az elektrotechnikai cikkek közül egyébként a legtöbben a konyhai robotgépet, mosógépet vagy mikrohullámsütőt vásárolnak. Bár idén az angyal jóval szegényebbnek bizonyul a legtöbb háztartásban, mint az előző években, akadnak olyan családok is, ahol jut pénz mobiltelefonokra, számítógépekre is. Ez a két cikk vezeti az IT-kütyük listáját, de vannak olyanok is, akik digitális kamerával vagy televízióval – egyenlő mértékben hagyományos, illetve LCD- vagy plazmatévével – lepik meg szeretteiket.
Miközben az ország nyolcvan százaléka már hosszú hetek óta karácsonyi lázban ég, évtizedek óta nem tapasztalt mértékben ugrott meg azoknak az aránya, akik alacsony fizetésükből, nyugdíjukból, a munkanélküliségi vagy éppen szociális segélyükből nem tudják semmivel sem meglepni a hozzájuk közel állókat.
A GfK felmérése során minden tíz megkérdezettből kettő válaszolta azt, hogy idén nem futja ajándékozásra. Kor szerinti leosztásban ezek a személyek többnyire már betöltötték ötvenedik életévüket, területi lebontásban pedig inkább a vidéki lakosság bevételei nem teszik lehetővé az ajándékvásárlást. Összességében főként olyan személyekről van szó, akiknek havi jövedelmük nem haladja meg a 700 lejt.
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.