A legtöbb külföldi turista repülővel érkezik Romániába
Fotó: Haáz Vince
Az idei első hat hónapban több mint 965 ezer külföldi turista szállt meg a romániai kereskedelmi szálláshelyeken, és összesen mintegy 3 milliárd lejt, fejenként 3100 lejt költöttek el – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. szeptember 19., 13:512024. szeptember 19., 13:51
2024. szeptember 19., 13:522024. szeptember 19., 13:52
A külföldiek 55,7 százaléka üzleti útra, több mint 44 százaléka pedig magáncélból jött Romániába, költségeik az összesen elköltött 3 milliárd lej 58,6, illetve 41,4 százalékát tették ki – derül ki az Agerpres hírügynökség által ismertetett adatsorokból.
Amelyek szerint a 2024 januárja és júniusa között Romániába érkezett külföldiek 35,7 százaléka maga szervezte meg az útját, 37,9 százalék turisztikai ügynökség közvetítésével jött, 18 százalék más utazásszervezési módot választott, 8,4 százalék maga szervezte meg az útját, de utazási irodát is igénybe vett.
Erdély egyre intenzívebben jelen van a nemzetközi turisztikai térképen, évről-évre egyre több turista érkezik felfedezni nem csak a természeti szépségeket, hanem a hangulatos, gazdag történelmi örökségű városokat is.
13,8 százalékuk saját autóval, 5,7 százalékuk autóbusszal, 0,7 százalék hajóval, 0,3 százalék vonattal, 0,3 százalék pedig más közlekedési eszközzel (motorbicikli, bérelt autó stb.).
Az év első négy hónapjában 3,36 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 1,9 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában.
A Székelyföldön a kulturálisörökség-turizmusra kellene összpontosítani, nem a tömegturizmusra, de sok még a tennivaló, amíg nem szinte kizárólag a magyarországi vendégek érkeznek a térségbe – vallja Horváth Alpár turisztikai szakember.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
szóljon hozzá!