A legtöbb külföldi turista repülővel érkezik Romániába
Fotó: Haáz Vince
Az idei első hat hónapban több mint 965 ezer külföldi turista szállt meg a romániai kereskedelmi szálláshelyeken, és összesen mintegy 3 milliárd lejt, fejenként 3100 lejt költöttek el – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. szeptember 19., 13:512024. szeptember 19., 13:51
2024. szeptember 19., 13:522024. szeptember 19., 13:52
A külföldiek 55,7 százaléka üzleti útra, több mint 44 százaléka pedig magáncélból jött Romániába, költségeik az összesen elköltött 3 milliárd lej 58,6, illetve 41,4 százalékát tették ki – derül ki az Agerpres hírügynökség által ismertetett adatsorokból.
Amelyek szerint a 2024 januárja és júniusa között Romániába érkezett külföldiek 35,7 százaléka maga szervezte meg az útját, 37,9 százalék turisztikai ügynökség közvetítésével jött, 18 százalék más utazásszervezési módot választott, 8,4 százalék maga szervezte meg az útját, de utazási irodát is igénybe vett.
Erdély egyre intenzívebben jelen van a nemzetközi turisztikai térképen, évről-évre egyre több turista érkezik felfedezni nem csak a természeti szépségeket, hanem a hangulatos, gazdag történelmi örökségű városokat is.
13,8 százalékuk saját autóval, 5,7 százalékuk autóbusszal, 0,7 százalék hajóval, 0,3 százalék vonattal, 0,3 százalék pedig más közlekedési eszközzel (motorbicikli, bérelt autó stb.).
Az év első négy hónapjában 3,36 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 1,9 százalékkal többet, mint 2023 azonos időszakában.
A Székelyföldön a kulturálisörökség-turizmusra kellene összpontosítani, nem a tömegturizmusra, de sok még a tennivaló, amíg nem szinte kizárólag a magyarországi vendégek érkeznek a térségbe – vallja Horváth Alpár turisztikai szakember.
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
Ilie Bolojan miniszterelnök takarékossági okokból arra utasította a minisztériumokat és a közintézményeket, hogy ritkítsák az alkalmazottak külföldi útjait.
A második deficitcsökkentő csomag a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjairól is rendelkezni fog, beleértve a roncsautóprogramot is – nyilatkozta szerdán Diana Buzoianu környezetvédelmi miniszter.
Románia nagyon jó jelzést kapott az Európai Bizottságtól, miután a kormány felelősséget vállalt az első deficitcsökkentő intézkedéscsomagért, és ezzel mérséklődött az ország leminősítésének kockázata – véli Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
szóljon hozzá!