2011. május 20., 07:572011. május 20., 07:57
Az elmúlt évek cégbejegyzési adatait elemezve a pénzügyi szakember arra a következtetésre jutott, hogy a megyében a recesszió 2009-ben kezdődött, húsz év után akkor először történt meg, hogy a felszámolt cégek száma meghaladta az újonnan alapított vállalkozásokét. Ez a tendencia azóta is folytatódik. Az idei év első negyedében 300 új céget alapítottak, 3,4 százalékkal többet, mint az elmúlt év hasonló időszakában, viszont 375 vállalkozást oszlattak fel. Herman Rosner szerint a gazdasági hanyatlás oka a gazdasági-pénzügyi válság mellett a jelentős infrastrukturális fejlesztések és a külföldi befektetések hiánya.
Az első negyedévben a külföldi tőkével rendelkező cégek száma Kovászna megyében 24 százalékkal csökkent, ugyanakkor a külföldi vállalkozások törzstőkéje 186 százalékkal növekedett. Még így is mindössze 263 ezer dollár a Háromszéken befektetett külföldi tőke, ami nem elég ahhoz, hogy érezhető hatással legyen a gazdaság fejlődésére. Rosner szerint szükség van arra, hogy a kormány kedvezményekkel biztosítsa a második újrakezdés lehetőségét a piacról kibukott vállalkozók ezreinek. Ugyanakkor nagyszabású külföldi befektetéseket kellene vonzani Kovászna megyébe, amelyek megélhetést biztosíthatnak a helyi kis- és közepes vállalkozásoknak is. Ennek érdekében a kamara és a sepsiszentgyörgyi polgármesteri hivatal tanulmányt készít, amelyben feltérképezik a befektetési lehetőségeket. Rosner ugyanakkor ismételten leszögezte, hogy a brassói repülőtér, az autópálya és a gyorsvasút a fenntartható fejlődés zálogai a térségben.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
szóljon hozzá!