A narancslé ára nőtt a legnagyobb mértékben – két év alatt 123 százalékkal
Fotó: Pixabay.com
Nem hiába érezzük, hogy bevásárlásról bevásárlásra többet kell lepengetnünk a bevásárlókosár csaknem azonos tartalmáért: egy friss elemzés arra világít rá, hogy két év leforgása alatt 25 százalékkal lett drágább a mindennapi reggelink. A legerőteljesebb emelkedést a cukor és a narancslé produkálta. És bár egyes élelmiszerek elkezdtek olcsóbbá válni, a hatás nem érezhető, mert más termékek továbbra is nagyon drágák.
2023. augusztus 05., 11:242023. augusztus 05., 11:24
Az eToro befektetési és kereskedési platform az átaluk tipikusnak nevezett reggeli étkezés alapanyagainak áralakulását vette górcső alá a Reggeli kosár című vizsgálatában.
Az Europa FM által ismertetett elemzés kilenc árucikk – búza, cukor, kakaó, zab, sertéshús, narancslé, kávé, tej és tea – nemzetközi tőzsdei árait veszi figyelembe. Ezek átlagára 2021 júliusától mostanáig 25 százalékkal emelkedett.
az árutőzsdéken, aminek egyik oka a gyenge narancstermés az egyik fő termelő, Florida államban.
Az okok között szerepelnek a heves esőzések, amelyek befolyásolták a fő termelő, Elefántcsontpart szállítását.
Ami a szupermarketek árait illeti, az elmúlt 12 hónapban a cukor drágult a legnagyobb mértékben, 54 százalékkal. Ezt követi a lekvár és a tojás, mindkettő 29 százalékkal drágult 2022 óta.
Néhány árucikk – a zab, a tej, a kávé, a búza és a sertéshús – ára csökken. A reggeli olcsóbbá válása azonban egyhamar nem lesz érezhető, mivel a kakaó, a narancslé, a cukor és a tea ára továbbra is magas – mutat rá az elemzés.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közölt adatai szerint a májusi 10,64 százalékról júniusban 10,3 százalékra csökkent az éves infláció Romániában.
Tízből hét romániai aggódik egy esetleges gazdasági válság miatt, amely hatással lehet pénzügyi helyzetére – derül ki az IRES friss felméréséből.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
szóljon hozzá!