Fotó: Rostás Szabolcs
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közölt adatai szerint a májusi 10,64 százalékról júniusban 10,3 százalékra csökkent az éves infláció Romániában. Az élelmiszerek 17,88, a nem élelmiszer jellegű termékek 4,84, a szolgáltatások 11,5 százalékkal drágultak az előző év azonos hónapjához képest.
2023. július 13., 10:502023. július 13., 10:50
2023. július 13., 10:552023. július 13., 10:55
Májushoz viszonyítva 0,4 százalékos volt az infláció júniusban.
Az Agerpres hírügynökség által idézett adatsorok szerint decemberhez mérten az idei hatodik hónapban 4,2 százalékkal növekedtek a fogyasztói árak, az elmúlt egy évben (2022. július – 2023. június) pedig átlagban 14,2 százalékkal emelkedtek az előző egy évhez (2021. július – 2022. június) képest.
A cukor és a burgonya drágult a legnagyobb mértékben az elmúlt egy évben Romániában, az étolaj az egyetlen élelmiszer, amelyiknek csökkent az ára – derül ki a csütörtökön közzétett adatsorokból.
Az étolaj ára éves összevetésben 8,17 százalékkal csökkent.
Májushoz viszonyítva júniusban a sertéshús drágult a legnagyobb mértékben, 3,25 százalékkal, a marhahús ára 1,51, a konzerveké és haltermékeké 1,49, a söré 1,35 százalékkal emelkedett. Ezzel szemben a burgonya júniusban 5,38 százalékkal olcsóbb volt, mint egy hónappal korábban, a friss gyümölcsök 4,58 százalékkal, a zöldségek és konzervek 3,66 százalékkal kerültek kevesebbe.
Ugyanakkor az üzemanyagok ára 10,78 százalékkal, a gyógyszereké 4,62 százalékkal csökkent 2022 júniusához mérten.
Havi összevetésben a könyvek, újságok és magazinok 3,22 százalékkal, a mosószerek 1,95, a festékek és lakkok 1,53 százalékkal drágultak júniusban. A villamos energia 1,33 százalékkal olcsóbb lett.
Havi összevetésben a szállásdíjak nőttek a legnagyobb mértékben júniusban, 1,69 százalékkal, a légi közlekedés díja pedig 0,25 százalékkal csökkent.
A Román Nemzeti Bank (BNR) idén 7,1 százalékos éves inflációs rátára számít, jövőre pedig 4,2 százalékos pénzromlást valószínűsít.
Tízből hét romániai aggódik egy esetleges gazdasági válság miatt, amely hatással lehet pénzügyi helyzetére – derül ki az IRES friss felméréséből.
A cukor 58,71 százalékkal került többe 2023 májusában, mint egy évvel korábban – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!