Fotó: Rostás Szabolcs
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közölt adatai szerint a májusi 10,64 százalékról júniusban 10,3 százalékra csökkent az éves infláció Romániában. Az élelmiszerek 17,88, a nem élelmiszer jellegű termékek 4,84, a szolgáltatások 11,5 százalékkal drágultak az előző év azonos hónapjához képest.
2023. július 13., 10:502023. július 13., 10:50
2023. július 13., 10:552023. július 13., 10:55
Májushoz viszonyítva 0,4 százalékos volt az infláció júniusban.
Az Agerpres hírügynökség által idézett adatsorok szerint decemberhez mérten az idei hatodik hónapban 4,2 százalékkal növekedtek a fogyasztói árak, az elmúlt egy évben (2022. július – 2023. június) pedig átlagban 14,2 százalékkal emelkedtek az előző egy évhez (2021. július – 2022. június) képest.
A cukor és a burgonya drágult a legnagyobb mértékben az elmúlt egy évben Romániában, az étolaj az egyetlen élelmiszer, amelyiknek csökkent az ára – derül ki a csütörtökön közzétett adatsorokból.
Az étolaj ára éves összevetésben 8,17 százalékkal csökkent.
Májushoz viszonyítva júniusban a sertéshús drágult a legnagyobb mértékben, 3,25 százalékkal, a marhahús ára 1,51, a konzerveké és haltermékeké 1,49, a söré 1,35 százalékkal emelkedett. Ezzel szemben a burgonya júniusban 5,38 százalékkal olcsóbb volt, mint egy hónappal korábban, a friss gyümölcsök 4,58 százalékkal, a zöldségek és konzervek 3,66 százalékkal kerültek kevesebbe.
Ugyanakkor az üzemanyagok ára 10,78 százalékkal, a gyógyszereké 4,62 százalékkal csökkent 2022 júniusához mérten.
Havi összevetésben a könyvek, újságok és magazinok 3,22 százalékkal, a mosószerek 1,95, a festékek és lakkok 1,53 százalékkal drágultak júniusban. A villamos energia 1,33 százalékkal olcsóbb lett.
Havi összevetésben a szállásdíjak nőttek a legnagyobb mértékben júniusban, 1,69 százalékkal, a légi közlekedés díja pedig 0,25 százalékkal csökkent.
A Román Nemzeti Bank (BNR) idén 7,1 százalékos éves inflációs rátára számít, jövőre pedig 4,2 százalékos pénzromlást valószínűsít.
Tízből hét romániai aggódik egy esetleges gazdasági válság miatt, amely hatással lehet pénzügyi helyzetére – derül ki az IRES friss felméréséből.
A cukor 58,71 százalékkal került többe 2023 májusában, mint egy évvel korábban – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett adataiból.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
Félrekezelt súlyos beteghez hasonlította Romániát Radu Miruță gazdasági miniszter .
Kissé nőtt az élelmiszertermékek világpiaci árának referenciaértéke júniusban az előző hónaphoz képest a hús-, a tej- és a növényi olajárak emelkedésének hatására az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) honlapján közzétett adatok szerint.
Felelősséget vállal az Ilie Bolojan vezette kormány a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetért a képviselőház és a szenátus hétfő délutáni együttes ülésén.
Az idei első negyedévben 2024 hasonló időszakához képest az Európai Unióban 5,7 százalékkal, az euróövezetben 5,4 százalékkal emelkedtek a lakásárak, miután tavaly 4,9, illetve 4,1 százalékos növekedést regisztráltak.
szóljon hozzá!