Fotó: Pixabay.com
Nem sieti el Románia annak az európai uniós irányelvnek a joggyakorlatba ültetését, amely szerint meg kellene jelölni a forrását minden 1000 eurót meghaladó összegnek, amit hazaküldenek a külföldön dolgozó román állampolgárok.
2018. április 17., 15:032018. április 17., 15:03
2018. április 17., 15:052018. április 17., 15:05
Valóban létezik egy törvénytervezet, amelynek elfogadását követően a külföldön dolgozó román állampolgároknak meg kellene jelölniük a forrását minden 1000 eurót meghaladó összegnek, amit hazaküldenek – erősítette meg egy televíziós nyilatkozatban a napok óta keringő híreszteléseket Eugen Teodorovici pénzügyminiszter. Közölte azonban, hogy Romániának nem kell sietnie a vonatkozó európai uniós irányelvnek a joggyakorlatba ültetésével.
A témát elsőként Florin Cîţu nemzeti liberális párti (PNL) honatya, a szenátus gazdasági bizottságának ellenzéki elnöke dobta be a múlt héten a köztudatba, amikor Facebook-bejegyzésben jelezte, létezik egy tervezet a pénzmosás megelőzésére és leküzdésére létrehozott országos hivatalnál (ONPCSB), ami szerint papírokkal kellene bizonyítani az 1000 eurósnál nagyobb küldemények forrását, ellenkező esetben 25 000 és 150 000 lejes bírság is kiróható. Az intézmény honlapján még január 31-én közzétett tervezet értelmében a tranzakciót követően három nap áll a külföldön munkát vállaló rendelkezésére, hogy a szükséges dokumentumokat eljuttassa az ONPCSB-hez.
Eugen Teodorovici vasárnap este az Antena 3 hírcsatorna műsorában arról beszélt, hogy a pénzmosás megelőzésére és leküzdésére létrehozott országos hivatal nem tartozik a pénzügyminisztérium hatásköre alá, ő maga pedig a héten szeretné áttanulmányozni a tervezetet, illetve megvizsgálni, hogy hány ország ültette át már a saját jogrendjébe a szabályozást.
Hozzátette: szeretné látni, hogy akik még nem tették meg, mivel indokolták döntésüket. „Vannak olyan európai államok, amelyek bizonyos okokból inkább nem ültetik át, még ha fenn is áll a kockázat, hogy az európai bíróságon kötnek ki. Nem vagyok a híve az átvételnek csak azért, mert valaki azt kéri” – szögezte le Teodorovici, aki szerint meg kell nézni, hogy az intézkedés jót tesz-e a román gazdaságnak. „Pénzügyminiszterként és románként azt mondom, nem szabad akadályokat gördíteni a külföldről Romániába irányuló pénzek útjába. Hagyni kell, hogy bejöjjenek azok a pénzek, mivel igen hasznosak” – fogalmazott a pénzügyminiszter.
Harmadsorban ugyanakkor azt említette,
Arra a kérdésre, hogy készül-e a román állam a hazaküldött összegek megadózására, leszögezte, megvannak a vonatkozó adóügyi előírások, amelyeket jelen pillanatban is alkalmaznak, az érintettek pedig tudják, hogy mi vonatkozik rájuk.
Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.
Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Különleges reklámhadjárat keretében Nagy-Britanniában népszerűsíti turisztikai célpontként Románát a bukaresti gazdasági minisztérium.
A romániai hiteligénylők 500–800 lejjel, vagyis 100–150 euróval magasabb banki törlesztőrészletet fizetnek, mint a szomszédos európai uniós országokban élők – derül ki a román hitelpiacon működő AVBS Broker de Credite cég elemzéséből.
Elutasította szerdán az Európai Unió Bírósága (EUB) a Wizz Air keresetét, amelyet a Tarom állami légitársaságnak megítélt román állami támogatásról szóló határozat ellen nyújtott be.
A romániai lakosság egyharmada tervezi, hogy legalább 1000 lejt költ a 2024-es fekete pénteken, de több mint 43 százalékuk azt állítja, hogy nincs félretett pénze, hanem a fizetésére vagy a hitelekre támaszkodik – derül ki egy felmérésből.
Az eMAG csoporthoz tartozó futárcég, a Sameday, becslései szerint regionális szinten – Románia, Bulgária, Magyarország – több mint 40 százalékkal nő idén a fekete pénteken kézbesített csomagok száma a tavalyi évhez képest.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
szóljon hozzá!