Fotó: Pixabay.com
Nem sieti el Románia annak az európai uniós irányelvnek a joggyakorlatba ültetését, amely szerint meg kellene jelölni a forrását minden 1000 eurót meghaladó összegnek, amit hazaküldenek a külföldön dolgozó román állampolgárok.
2018. április 17., 15:032018. április 17., 15:03
2018. április 17., 15:052018. április 17., 15:05
Valóban létezik egy törvénytervezet, amelynek elfogadását követően a külföldön dolgozó román állampolgároknak meg kellene jelölniük a forrását minden 1000 eurót meghaladó összegnek, amit hazaküldenek – erősítette meg egy televíziós nyilatkozatban a napok óta keringő híreszteléseket Eugen Teodorovici pénzügyminiszter. Közölte azonban, hogy Romániának nem kell sietnie a vonatkozó európai uniós irányelvnek a joggyakorlatba ültetésével.
A témát elsőként Florin Cîţu nemzeti liberális párti (PNL) honatya, a szenátus gazdasági bizottságának ellenzéki elnöke dobta be a múlt héten a köztudatba, amikor Facebook-bejegyzésben jelezte, létezik egy tervezet a pénzmosás megelőzésére és leküzdésére létrehozott országos hivatalnál (ONPCSB), ami szerint papírokkal kellene bizonyítani az 1000 eurósnál nagyobb küldemények forrását, ellenkező esetben 25 000 és 150 000 lejes bírság is kiróható. Az intézmény honlapján még január 31-én közzétett tervezet értelmében a tranzakciót követően három nap áll a külföldön munkát vállaló rendelkezésére, hogy a szükséges dokumentumokat eljuttassa az ONPCSB-hez.
Eugen Teodorovici vasárnap este az Antena 3 hírcsatorna műsorában arról beszélt, hogy a pénzmosás megelőzésére és leküzdésére létrehozott országos hivatal nem tartozik a pénzügyminisztérium hatásköre alá, ő maga pedig a héten szeretné áttanulmányozni a tervezetet, illetve megvizsgálni, hogy hány ország ültette át már a saját jogrendjébe a szabályozást.
Hozzátette: szeretné látni, hogy akik még nem tették meg, mivel indokolták döntésüket. „Vannak olyan európai államok, amelyek bizonyos okokból inkább nem ültetik át, még ha fenn is áll a kockázat, hogy az európai bíróságon kötnek ki. Nem vagyok a híve az átvételnek csak azért, mert valaki azt kéri” – szögezte le Teodorovici, aki szerint meg kell nézni, hogy az intézkedés jót tesz-e a román gazdaságnak. „Pénzügyminiszterként és románként azt mondom, nem szabad akadályokat gördíteni a külföldről Romániába irányuló pénzek útjába. Hagyni kell, hogy bejöjjenek azok a pénzek, mivel igen hasznosak” – fogalmazott a pénzügyminiszter.
Harmadsorban ugyanakkor azt említette,
Arra a kérdésre, hogy készül-e a román állam a hazaküldött összegek megadózására, leszögezte, megvannak a vonatkozó adóügyi előírások, amelyeket jelen pillanatban is alkalmaznak, az érintettek pedig tudják, hogy mi vonatkozik rájuk.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!