Fotó: Pixabay.com
Nem sieti el Románia annak az európai uniós irányelvnek a joggyakorlatba ültetését, amely szerint meg kellene jelölni a forrását minden 1000 eurót meghaladó összegnek, amit hazaküldenek a külföldön dolgozó román állampolgárok.
2018. április 17., 15:032018. április 17., 15:03
2018. április 17., 15:052018. április 17., 15:05
Valóban létezik egy törvénytervezet, amelynek elfogadását követően a külföldön dolgozó román állampolgároknak meg kellene jelölniük a forrását minden 1000 eurót meghaladó összegnek, amit hazaküldenek – erősítette meg egy televíziós nyilatkozatban a napok óta keringő híreszteléseket Eugen Teodorovici pénzügyminiszter. Közölte azonban, hogy Romániának nem kell sietnie a vonatkozó európai uniós irányelvnek a joggyakorlatba ültetésével.
A témát elsőként Florin Cîţu nemzeti liberális párti (PNL) honatya, a szenátus gazdasági bizottságának ellenzéki elnöke dobta be a múlt héten a köztudatba, amikor Facebook-bejegyzésben jelezte, létezik egy tervezet a pénzmosás megelőzésére és leküzdésére létrehozott országos hivatalnál (ONPCSB), ami szerint papírokkal kellene bizonyítani az 1000 eurósnál nagyobb küldemények forrását, ellenkező esetben 25 000 és 150 000 lejes bírság is kiróható. Az intézmény honlapján még január 31-én közzétett tervezet értelmében a tranzakciót követően három nap áll a külföldön munkát vállaló rendelkezésére, hogy a szükséges dokumentumokat eljuttassa az ONPCSB-hez.
Eugen Teodorovici vasárnap este az Antena 3 hírcsatorna műsorában arról beszélt, hogy a pénzmosás megelőzésére és leküzdésére létrehozott országos hivatal nem tartozik a pénzügyminisztérium hatásköre alá, ő maga pedig a héten szeretné áttanulmányozni a tervezetet, illetve megvizsgálni, hogy hány ország ültette át már a saját jogrendjébe a szabályozást.
Hozzátette: szeretné látni, hogy akik még nem tették meg, mivel indokolták döntésüket. „Vannak olyan európai államok, amelyek bizonyos okokból inkább nem ültetik át, még ha fenn is áll a kockázat, hogy az európai bíróságon kötnek ki. Nem vagyok a híve az átvételnek csak azért, mert valaki azt kéri” – szögezte le Teodorovici, aki szerint meg kell nézni, hogy az intézkedés jót tesz-e a román gazdaságnak. „Pénzügyminiszterként és románként azt mondom, nem szabad akadályokat gördíteni a külföldről Romániába irányuló pénzek útjába. Hagyni kell, hogy bejöjjenek azok a pénzek, mivel igen hasznosak” – fogalmazott a pénzügyminiszter.
Harmadsorban ugyanakkor azt említette,
Arra a kérdésre, hogy készül-e a román állam a hazaküldött összegek megadózására, leszögezte, megvannak a vonatkozó adóügyi előírások, amelyeket jelen pillanatban is alkalmaznak, az érintettek pedig tudják, hogy mi vonatkozik rájuk.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
szóljon hozzá!