2010. november 05., 09:432010. november 05., 09:43
A kolozsvári magyar főkonzulátus részéről Barabás János konzul köszöntötte a résztvevőket, kiemelve, hogy igen nagy jelentőséget tulajdonít Magyarország és Románia turisztikai kapcsolatának. „Ennek a kapcsolatnak úgynevezett népi-diplomáciai jelentősége van, hiszen elősegítheti a két ország diplomáciai kapcsolatainak javulását is” – jelentette ki a diplomata.
Cegléd, Debrecen, Hajdúszoboszló, Gyula jelentős szállodáinak, gyógy- és wellnessközpontjainak jelen levő képviselői kitértek arra, hogy a magyarországi egészségturisztikai szolgáltatások népszerűek a romániai vendégek körében. Statisztikai adatok szerint 2010 januárja és augusztusa között 143 286 romániai vendég 251 854 vendégéjszakát töltött a kereskedelmi szálláshelyeken, ami előbbi esetében 0,8 százalékos, utóbbinál 4,2 százalékos csökkenést jelent 2009 azonos időszakához viszonyítva.
Nemzetközi összefüggésben egyébként Magyarország az első öt, termálvízben leggazdagabb ország közé tartozik a világon, Japánnal, Izlanddal, Olaszországgal és Franciaországgal együtt. Mivel az ország területének 80 százaléka alatt termálvíz található, a fejlesztéseknek köszönhetően az egészségturizmus meghatározó eleme a magyarországi turisztikai kínálatnak.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint ez év augusztus 31-én 62 működő gyógyszállodát és 106 wellnesshotelt tartanak nyilván. Mint az üdülőhelyeket népszerűsítő szakemberek kiemelték, egyre több a kisgyerekes családoknak szóló szolgáltatásuk, ezenkívül többek közt élményfürdők, wellness-szállodák, termálvizes gyógyászati részlegek és masszázscentrumok várják mindenik üdülőhelyen a romániai vendégeket is.
A népszerű magyarországi üdülőhelyek és szállodák képviselői részt vesznek egyébként a hét végén a romániai Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetsége által a kolozsvári Pólus Centerben szervezett őszi turisztikai vásáron is, ahol mintegy 40 kiállító ismerteti szolgáltatásait nemcsak itthonról és Magyarországról, de Franciaországból, Ausztriából és Izraelből is.
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.