Fotó: Facebook/European Commission
Az Európai Bizottság csütörtökön jóváhagyta 2,6 milliárd euró kifizetését Romániának az EU helyreállítási alapjából – közölte az unió végrehajtó testülete. Az összegből 1,8 milliárd euró vissza nem térítendő támogatás, 0,8 milliárd euró pedig hitel.
2022. szeptember 15., 21:072022. szeptember 15., 21:07
2022. szeptember 15., 21:132022. szeptember 15., 21:13
Ez volt az első kifizetési kérelem, amit Románia az uniós helyreállítási mechanizmus keretében nyújtott be az Európai Bizottsághoz. A május 31-i dokumentumban a bukaresti kormány arra hivatkozott, hogy megvalósította azt 21 célkitűzést és mérföldkövet, amit az EU Tanácsa szabott meg az első részlet kifizetésének feltételeként. Ezek között a fenntartható közlekedéssel, a szén-dioxid-mentesítéssel, a közúti biztonsággal, az adóeljárások javításával és a korrupció elleni küzdelem fokozásával kapcsolatos intézkedések szerepelnek – írja az Agerpres.
Nicolae Ciucă miniszterelnök csütörtök este a kormány Facebook-oldalán üdvözölte az Európai Bizottság döntését. Bejegyzésében úgy értékelte, hogy a kifizetési kérelem jóváhagyása kormányzati szinten összehangolt erőfeszítés eredménye. Egyben közölte, hogy Románia hamarosan benyújtja a második kifizetési kérelmét, amelynek jóváhagyásához 51 további célt és mérföldkövet kell teljesítenie
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
szóljon hozzá!