Fotó: Mediafax
2012. május 31., 07:552012. május 31., 07:55
A kormányfő kedden este a Prima Tv kereskedelmi csatornának nyilatkozva kifejtette: az új adót várhatóan csak jövő év elejétől vezetik be. A kormányfő egyúttal azt is közölte, hogy a kabinet ugyancsak jövő év elejétől progresszív adórendszert kíván bevezetni. Ponta elmondta, már kérte a pénzügyminisztériumtól, hogy vizsgálja meg, hány közalkalmazott kap 4500 lejnél magasabb illetményt.
„Olyan nehéz időket élünk, hogy szükséges egy kevés szolidaritási adó. Tudom, hogy nem hozna túl nagy bevételt az államkasszának, de a szolidaritás jele volna” – fejtette ki a kormányfő.
A statisztikák szerint a közalkalmazottak 19,2 százaléka keres 671 és 1500 lej közötti összeget, 67,4 százalék kap 1501 és 4000 lej közötti illetményt, 11,6 százalék 4001 és 8000 lej közötti fizetést, míg 1,8 százalékuk keres többet havi 8000 lejnél.
Az elemzők egyébként kételkednek abban, hogy a szolidaritási adó bevezetése jó ötlet lenne. Az Agerpres által idézett Petre Dinu szerint ezzel ugyanis a kormány egy konszolidált költségvetésből emel ki pénzt, majd szintén egy konszolidált költségvetésbe teszi vissza. Dinu úgy véli, a közalkalmazottakat sújtó szolidaritási adó csupán annak tesztelése, hogyan reagál a lakosság egy ilyen adónemre. Arra is rámutatott, hogy az egységes adókulcs versenyelőnyt biztosít Románia számára.
Luminiţa Ristea, a Nexia International elemzője arra hívta fel a figyelmet, hogy szolidaritási adó Németországban is létezik, ott azonban csupán 5 százalékos, és mindenkire vonatkozik. Szerinte ugyanakkor a progresszív adó bevezetése reálisabb, mivel a 16 százalékos egységes adókulcs inkább a magas fizetésűeknek kedvez.
Ponta egyébként azt is közölte, hogy december végén csak akkor emelik meg a közalkalmazotti béreket, ha a következő hat hónapban nem következik be valamilyen előreláthatatlan gazdasági esemény. Leszögezte: a kormánynak rendelkezésére áll a szükséges pénzösszeg, de azt csak akkor fizeti ki, ha nem történik semmilyen probléma.
Ilyen lehetséges problémaként nevezte meg a görög, a spanyol és a portugál gazdasági helyzet katasztrofálissá válását. Mint arról beszámoltunk, a gazdasági nehézségek miatt 2010-ben 25 százalékkal csökkentették a közalkalmazottak béreit. A korábbi kormány ebből 16 százalékot már visszaadott, a Ponta-kabinet pedig két hete döntött arról, hogy további 15 százalékot két részletben emel vissza: az első, 8 százalékos emelés június elsejétől, a második, 7 százalékos januártól esedékes.
Az évi 65 ezer eurónál kisebb forgalmat bonyolító egyéni vállalkozók és mikrovállalkozások jövőre mentesülnek az áfabefizetés kötelezettsége alól – döntötte el tegnapi ülésén a kormány. Victor Ponta kormányfő bejelentése szerint az adótörvénykönyv módosítása révén az áfaköteles forgalom összege 35 ezerről 65 ezer euróra nő évente. Azt is elmondta, hogy az adójogszabályok módosítása révén sikerült megmenteni a Román Postát is. „Lehetővé tesszük a posta számára a más állami intézményekkel szemben felhalmozott tartozások átütemezését, különben a korábbi rossz, sőt rosszhiszemű vezetés miatt fennált a fizetésképtelenség, sőt a bezárás veszélye is” – hangoztatta a kormányfő. Ponta azt is közölte, hogy a tőzsdei tranzakciókat ezentúl évente egyszer, év végén adóztatják meg, hogy csökkentsék a bürokráciát. |
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.